Konkurs_label Logotyp
Pexels-photo-40120

Uczenie się jest sztuką. Jak się uczą społecznicy?

Społecznicy często wcielają się w role uczących, gdy prowadzą prelekcje czy warsztaty lub w rolę osób nauczanych. Psychologowie od dawna zgłębiają procesy uczenia, starając się rozpoznawać mechanizmy skutecznego zdobywania wiedzy i umiejętności. Dzięki wiedzy na temat stylów uczenia możemy przewidywać, jaki styl zdobywania wiedzy reprezentują poszczególne jednostki i jak sprawić, by ułatwić im proces uczenia się.  

Trzy style uczenia się
 

Podstawowym rozróżnieniem dotyczącym stylów uczenia się jest podział na wzrokowców, słuchowców i tzw. kinestetyków („czuciowców”). Każdy z nas reprezentuje wszystkie trzy style, zwykle z przewagą jednego dominującego. Dla większości ludzi - około 60% ludzi - dominującym kanałem przetwarzania informacji jest wzrok.   Po co społecznikowi wiedza na temat stylów uczenia się? Jest ona ogromną pomocą przy projektowaniu warsztatów czy szkoleń, ale także gier i zabaw dla dzieci, co często bywa zadaniem osoby zaangażowanej społecznie. Znając styl uczenia się, reprezentowany przez osoby z danej grupy, łatwiej jest nam przygotować takie formy aktywności, które umożliwią im skuteczne zdobywanie wiedzy i doświadczeń.  

Czym charakteryzują się poszczególne style?
 

1. Wzrokowcy
- zapamiętują informacje przede wszystkim poprzez kanał wzrokowy. Lubię mieć kontakt wzrokowy z mówcą, dlatego podczas szkolenia czy warsztatu warto wybierać takie ustawienia sali, które ten kontakt umożliwiają (np. w podkowę). Dobrze zapamiętują elementy graficzne, nie lubi chaosu wizualnego. Z tego powodu przestrzeń, w której się uczy powinna być uporządkowana. Wzrokowcy są często estetami, przywiązują wagę do starannego wystroju pomieszczeń.
 

2. Słuchowcy
- uczenie się nowych informacji najłatwiej przychodzi im poprzez kanał słuchowy. Najlepiej uczą się, czytając na głos. Gdy się uczą lubią mieć wokół siebie ciszę, bądź odwrotnie - muzykę w tle. Aby skutecznie się uczyć, nie jest dla nich tak istotny kontakt wzrokowy z mówcą, ale jest wyraźne słyszenie.
 

3. Kinestetyk
- osoby, które reprezentują ten styl uczą się poprzez zmysł dotyku i bycie w ruchu, ale także przez doświadczanie emocji podczas procesu uczenia się. W szkole kinestetycy często byli postrzegani jako niegrzeczne dzieci, które nie mogły wysiedzieć w ławkach. Było to związane z ich potrzebą doświadczania i eksperymentowania. Kinestetycy dobrze zapamiętują działania i ruchy ciała. Przestrzeń i środowisko, w którym się uczą powinna być przyjazna zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie.
   

Jakie metody nauki ułatwiają zapamiętywanie reprezentantom poszczególnych stylów?
 

Z krótkich opisów poszczególnych stylów uczenia się można wywieść wnioski odnośnie bardzo konkretnych metod, które sprzyjają zapamiętywaniu u reprezentantów poszczególnych stylów.  

1. Wzrokowcy
w procesie uczenia się powinni zwracać szczególną uwagę na materiały graficzne. Mapy myśli, podkreślanie ważniejszych treści kolorowymi zakreślaczami, robienie notatek i fiszek, najlepiej wykorzystujących rysunki czy wizualizacje to doskonałe narzędzia uczenia się wzrokowców.
 

2. Słuchowcom
podczas uczenia się należy dostarczać jak najwięcej bodźców słuchowych. Dobrym pomysłem jest omawianie poszczególnych elementów widocznych na slajdach czy mapach myśli. Atmosferze uczenia się słuchowców sprzyjają także dyskusje czy burze mózgów. Będąc słuchowcem, warto przetestować, czy optymalne warunki uczenia się mają w ciszy czy przy muzyce.
 

3. Kinestetycy
do nauki potrzebują doświadczania, dlatego pomocne dla nich będą wszelkiego typu eksperymenty, działania twórcze, zabawy w ruchu. Kinestetycy są praktykami - lubią, gdy zdobywana wiedza w sposób konkretny odnosi się do praktyki. Operowanie przykładami, case studies, odnoszenie się do ich doświadczeń z pewnością przyczyni się do lepszego rozumienia omawianych zjawisk.
             
Głusi w przestrzeni publicznej

WYWIAD
Przy projektach dla Głuchych* połączyła je empatia, kreatywność i poczucie, że nie można godzić się na zastany porządek świata. Jak działania na rzecz osób niesłyszących wyglądają w praktyce, skąd biorą się pomysły na ich realizację i jak można zdobyć na nie finansowanie? Opowiedzą przedstawicielki organizacji, które każdego dnia podejmują takie...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-164531

Międzypokoleniowe inicjatywy społeczne, czyli o dialogu ludzi młodych i seniorów

TO DZIAŁA
Jakiś czas temu media obiegła informacja o domu spokojnej starości w Holandii, który zdecydował się na udostępnienie bezpłatnego zakwaterowania… studentom w ramach projektu niwelowania negatywnych skutków procesu starzenia się. Dom pod nazwą “Humanitas” w Deventer wymaga od młodych rezydentów “bycia dobrym sąsiadem” przez minimum 30 godzin ...
WIĘCEJ
Latest_square_grandparents-1131890_1920

Sąsiedzkie DKFy, kluby filmowe, kina plenerowe... Pomysły na działania społeczne z filmem w tle.

TO DZIAŁA
Wszyscy lubią oglądać filmy, a dostęp do dobrego kina jest dziś znacznie łatwiejszy niż kiedyś. Zamiast oglądać je w samotności, w domowym zaciszu, wykorzystajmy je jako pretekst do sąsiedzkiej integracji! Poniżej prezentujemy kilka pomysłów na wspólne działania z filmem w tle. 
WIĘCEJ
Latest_square_film
Latest_square_kids-girl-pencil-drawing-159823

Jak organizować edukację, która przygotowuje ludzi do życia społecznego i pomocy innym?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
Edukacja przygotowująca ludzi do życia społecznego, kształcąca postawy obywatelskie i empatię wśród najmłodszych to jedno z większych wyzwań współczesności. Wymaga świadomości i dobrego wglądu w potrzeby dzieciaków. Jak to robić? Jest kilka reguł, które należy wdrażać do edukacji, by kształciła l...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-398532

Centrum Amarant, czyli tam gdzie lokalność spotyka kulturę

TO DZIAŁA
Amarant ma wiele znaczeń: to gatunek drzewa, kolor, popularna nazwa szarłata spożywczego. Poznań do tej listy dopisuje kolejne: wyjątkowe miejsce na kulturalnej mapie miasta. I nie są to puste słowa – Centrum Kultury Amarant intryguje od pierwszych chwil. 
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-207489

Minimalizm. Nowa moda czy potrzeba społeczna?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
O minimalizmie robi się coraz głośniej, pojawia się także sporo polskich publikacji i blogów minimalistów. Niejednokrotnie pojawia się także opinia, że to tylko chwilowa moda. Na zweryfikowanie tego twierdzenia jest jeszcze za wcześnie, niemniej jest to dość wymagający trend i raczej trudno za ni...
WIĘCEJ