Konkurs_label Logotyp
Pexels-photo-40120

Uczenie się jest sztuką. Jak się uczą społecznicy?

Społecznicy często wcielają się w role uczących, gdy prowadzą prelekcje czy warsztaty lub w rolę osób nauczanych. Psychologowie od dawna zgłębiają procesy uczenia, starając się rozpoznawać mechanizmy skutecznego zdobywania wiedzy i umiejętności. Dzięki wiedzy na temat stylów uczenia możemy przewidywać, jaki styl zdobywania wiedzy reprezentują poszczególne jednostki i jak sprawić, by ułatwić im proces uczenia się.  

Trzy style uczenia się
 

Podstawowym rozróżnieniem dotyczącym stylów uczenia się jest podział na wzrokowców, słuchowców i tzw. kinestetyków („czuciowców”). Każdy z nas reprezentuje wszystkie trzy style, zwykle z przewagą jednego dominującego. Dla większości ludzi - około 60% ludzi - dominującym kanałem przetwarzania informacji jest wzrok.   Po co społecznikowi wiedza na temat stylów uczenia się? Jest ona ogromną pomocą przy projektowaniu warsztatów czy szkoleń, ale także gier i zabaw dla dzieci, co często bywa zadaniem osoby zaangażowanej społecznie. Znając styl uczenia się, reprezentowany przez osoby z danej grupy, łatwiej jest nam przygotować takie formy aktywności, które umożliwią im skuteczne zdobywanie wiedzy i doświadczeń.  

Czym charakteryzują się poszczególne style?
 

1. Wzrokowcy
- zapamiętują informacje przede wszystkim poprzez kanał wzrokowy. Lubię mieć kontakt wzrokowy z mówcą, dlatego podczas szkolenia czy warsztatu warto wybierać takie ustawienia sali, które ten kontakt umożliwiają (np. w podkowę). Dobrze zapamiętują elementy graficzne, nie lubi chaosu wizualnego. Z tego powodu przestrzeń, w której się uczy powinna być uporządkowana. Wzrokowcy są często estetami, przywiązują wagę do starannego wystroju pomieszczeń.
 

2. Słuchowcy
- uczenie się nowych informacji najłatwiej przychodzi im poprzez kanał słuchowy. Najlepiej uczą się, czytając na głos. Gdy się uczą lubią mieć wokół siebie ciszę, bądź odwrotnie - muzykę w tle. Aby skutecznie się uczyć, nie jest dla nich tak istotny kontakt wzrokowy z mówcą, ale jest wyraźne słyszenie.
 

3. Kinestetyk
- osoby, które reprezentują ten styl uczą się poprzez zmysł dotyku i bycie w ruchu, ale także przez doświadczanie emocji podczas procesu uczenia się. W szkole kinestetycy często byli postrzegani jako niegrzeczne dzieci, które nie mogły wysiedzieć w ławkach. Było to związane z ich potrzebą doświadczania i eksperymentowania. Kinestetycy dobrze zapamiętują działania i ruchy ciała. Przestrzeń i środowisko, w którym się uczą powinna być przyjazna zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie.
   

Jakie metody nauki ułatwiają zapamiętywanie reprezentantom poszczególnych stylów?
 

Z krótkich opisów poszczególnych stylów uczenia się można wywieść wnioski odnośnie bardzo konkretnych metod, które sprzyjają zapamiętywaniu u reprezentantów poszczególnych stylów.  

1. Wzrokowcy
w procesie uczenia się powinni zwracać szczególną uwagę na materiały graficzne. Mapy myśli, podkreślanie ważniejszych treści kolorowymi zakreślaczami, robienie notatek i fiszek, najlepiej wykorzystujących rysunki czy wizualizacje to doskonałe narzędzia uczenia się wzrokowców.
 

2. Słuchowcom
podczas uczenia się należy dostarczać jak najwięcej bodźców słuchowych. Dobrym pomysłem jest omawianie poszczególnych elementów widocznych na slajdach czy mapach myśli. Atmosferze uczenia się słuchowców sprzyjają także dyskusje czy burze mózgów. Będąc słuchowcem, warto przetestować, czy optymalne warunki uczenia się mają w ciszy czy przy muzyce.
 

3. Kinestetycy
do nauki potrzebują doświadczania, dlatego pomocne dla nich będą wszelkiego typu eksperymenty, działania twórcze, zabawy w ruchu. Kinestetycy są praktykami - lubią, gdy zdobywana wiedza w sposób konkretny odnosi się do praktyki. Operowanie przykładami, case studies, odnoszenie się do ich doświadczeń z pewnością przyczyni się do lepszego rozumienia omawianych zjawisk.
             
Jak zorganizować wspólną, zieloną przestrzeń?

TO DZIAŁA
Kawałek zieleni cieszy każdego, kiedy możliwości są skromne staramy się o zielony parapet, ukwiecony balkon, donice na tarasie. Nawet jeśli nie mieszkamy w domu z ogródkiem czasem pojawia się szansa na zieloną przestrzeń. Tyle, że wspólną, a to zawsze trochę wyzwanie, szczególnie jeśli nie znamy za dobrze swoich sąsiadów. Nie ma jednak rzeczy ni...
WIĘCEJ
Latest_square_summer-still-life-daisies-yellow

Dobre wrażenie

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
Ponoć można je zrobić tylko raz. I to, jakie ono będzie ma duży wpływ na to, jak będziemy postrzegani przez innych. O tym dlaczego warto jest zadbać o to, żeby zrobić dobre pierwsze wrażenie, słów kilka. Czas jaki mamy na to, aby wywrzeć to kluczowe wrażenie, jest wyjątkowo krótki. Niektóre badania wskazują na to, że mieści się on w 11 sekundach...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-541523

8 porad jak dobrze wykorzystać wakacje

PRAKTYCZNE PORADY
Społecznik też człowiek i odpocząć musi. Osoby bardzo aktywne, które wiele swoich działań i uwagi kierują na innych, często mają problem z odpoczynkiem. Ale przecież sposobów na spędzenie wakacji jest mnóstwo, trzeba tylko znaleźć odpowiedni dla siebie. Nie podpowiadamy pięknych miejsc na urlop, bo takich poradników jest wiele, ale mamy kilka pr...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-297755
Latest_square_spvi_zwyciezcy-1

Podsumowanie VI edycji "Spółdzielni Pomysłów"

TO DZIAŁA
VI edycja „Spółdzielni Pomysłów” za nami. Kilka dni temu poznaliśmy zwycięskie projekty. Zostały nimi: ”Alchemia Czasu. 660 lat historii Krzepic” (bit.ly/2uBkLa6) autorstwa Radosława Hermana , „Nasz Tajemniczy Ogród” (bit.ly/2tDoLpg) , który stworzył Adam Bąk  oraz „Bezpieczna Przystań” (bit.ly/2...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-493521

Wakacje dla małych odkrywców

TO DZIAŁA
Wakacje to taki fajny czas, kiedy dzieci niekoniecznie są podzielone na grupy ze względu na wiek, starsze bawią się z młodszymi i wiele od siebie uczą. Postarajmy się zachęcać dzieci do wspólnych zabaw i odkrywania świata w zróżnicowanych wiekowo grupach, do czego nie mają okazji w naszym systemi...
WIĘCEJ
Latest_square_5

MISZ-MASZ-społeczne koło muzyczno-artystyczne dla dzieci niepełnosprawnych

TO DZIAŁA
Często znalezienie pasji wcale nie jest takie łatwe, jak się może wydawać. W końcu nikt nie wie od razu w czym jest dobry, albo co tak naprawdę go interesuje. Konieczne jest próbowanie i otwartość na to co nowe i nieznane. Jednak, gdy już to swoje hobby odnajdziemy, wtedy zazwyczaj chcemy mu się ...
WIĘCEJ