Konkurs_label Logotyp
11903710_945983315468572_6993775956078229332_n

Stół, który łagodzi obyczaje

Rodziny zwykle starają się jeść posiłki razem, przy wspólnym stole. Jedzenie bowiem to pretekst do tego, by się spotkać i dzielić. Nie tylko potrawami, ale też czasem i słowem.

 Stół to miejsce spotkań najróżniejszych osób. Nierzadko takich, których doświadczenia są trudne, ale mimo to nie poddały się i podjęły wyzwanie, jakie rzuciło im życie. Przy stole wymieniane są opinie na rozmaite tematy, nawet te, o których na co dzień nie myślimy. Czasem rozmawia się o rzeczach smutnych i tragicznych. Stół jest dowodem na to, że przeciwności losu można pokonać, że można zmienić swoje życie, nadać mu sens. To wszystko zasługa stołu, Wspólnego Stołu.

Restauracja Wspólny Stół to inicjatywa poznańskiej Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka, która pozwala jej podopiecznym dokonać zmian w życiu. Zarówno tym osobom, które przewlekle nie mogą znaleźć pracy, jak i tym, które wyzwalają się z jarzma nałogu.Zespół tworzący Wspólny Stół to prawdziwa mieszanka – profesjonalny szef kuchni, podopieczni fundacji, osoby wspierające, studenci. Dzięki temu, nawet ci, którzy nie mieli wcześniej styczności z pracą w restauracji lub od kilkunastu lat są bezrobotni, nie są zdani tylko na siebie. Wszyscy mają jeden cel – aby Wspólny Stół był zawsze pełen gości. Wówczas ziści się marzenie inicjatorów przedsięwzięcia –  udowodnienie wszystkim, że każda osoba, niezależnie od przebytej drogi i problemów, może stworzyć coś na najwyższym poziomie.

Dzięki takiemu podejściu, w menu restauracji nie brakuje dań wykwintnych (takich jak np. gicz jagnięca czy potrawa z pstrąga kiekrzańskiego). Poza tym goście restauracji znajdą tam też gołąbki, makarony czy rabarbar z kruszonką. Menu jest tak skonstruowane, by każdy znalazł coś dla siebie. Specjalnością Wspólnego Stołu jest lokalna, ekologiczna żywność, która pochodzi z gospodarstwa w Chudobczycach, które także prowadzi Fundacja Barka. To z kolei przykład na to, jak spójnie można prowadzić działalność spółdzielczą. Dwie inicjatywy, które uzupełniają się idealnie, a przyświecają im te same wartości i cele. Świadomy i zrównoważony rozwój jednej z nich pozwala czerpać korzyści drugiej. Sytuację tę można śmiało odwrócić i powyższy opis wciąż znajdzie zastosowanie. Co świadczy tylko o tym, że zarówno gospodarstwo, jak i restauracja, nie są dziełem przypadku. To przemyślane działanie fundacji, która na różnych polach chce dawać szansę swoim podopiecznym.Działalność Wspólnego Stołu pokazuje, że nie warto wierzyć w krzywdzące stereotypy. Co jednak najważniejsze – jest to sygnał do zmiany, który może odebrać każdy. Nie ma sytuacji bez wyjścia, zawsze znajdą się ludzie gotowi pomóc. Nawet w beznadziejnej, zdawałoby się, sytuacji.

Centralne miejsce w restauracji zajmuje stół. Duży, dębowy, który może pomieścić nawet kilkanaście osób. Jak mówią sami inicjatorzy – to symbol Fundacji Barka. Fundacji, która jest miejscem spotkań i która pomoże każdemu, kto tego naprawdę potrzebuje. Trudno znaleźć lepszy symbol tego, czym jest działanie na rzecz drugiego człowieka.

Jeżeli więc kiedykolwiek, będąc w Poznaniu, zapragniecie usiąść przy stole, kierujcie swoje kroki na Śródkę. Poznajcie specjały kuchni Wspólnego Stołu i osoby, które – dzięki inicjatywie Barki – mają szansę odmienić swoje życie. 


Głusi w przestrzeni publicznej

WYWIAD
Przy projektach dla Głuchych* połączyła je empatia, kreatywność i poczucie, że nie można godzić się na zastany porządek świata. Jak działania na rzecz osób niesłyszących wyglądają w praktyce, skąd biorą się pomysły na ich realizację i jak można zdobyć na nie finansowanie? Opowiedzą przedstawicielki organizacji, które każdego dnia podejmują takie...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-164531

Międzypokoleniowe inicjatywy społeczne, czyli o dialogu ludzi młodych i seniorów

TO DZIAŁA
Jakiś czas temu media obiegła informacja o domu spokojnej starości w Holandii, który zdecydował się na udostępnienie bezpłatnego zakwaterowania… studentom w ramach projektu niwelowania negatywnych skutków procesu starzenia się. Dom pod nazwą “Humanitas” w Deventer wymaga od młodych rezydentów “bycia dobrym sąsiadem” przez minimum 30 godzin ...
WIĘCEJ
Latest_square_grandparents-1131890_1920

Sąsiedzkie DKFy, kluby filmowe, kina plenerowe... Pomysły na działania społeczne z filmem w tle.

TO DZIAŁA
Wszyscy lubią oglądać filmy, a dostęp do dobrego kina jest dziś znacznie łatwiejszy niż kiedyś. Zamiast oglądać je w samotności, w domowym zaciszu, wykorzystajmy je jako pretekst do sąsiedzkiej integracji! Poniżej prezentujemy kilka pomysłów na wspólne działania z filmem w tle. 
WIĘCEJ
Latest_square_film
Latest_square_kids-girl-pencil-drawing-159823

Jak organizować edukację, która przygotowuje ludzi do życia społecznego i pomocy innym?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
Edukacja przygotowująca ludzi do życia społecznego, kształcąca postawy obywatelskie i empatię wśród najmłodszych to jedno z większych wyzwań współczesności. Wymaga świadomości i dobrego wglądu w potrzeby dzieciaków. Jak to robić? Jest kilka reguł, które należy wdrażać do edukacji, by kształciła l...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-398532

Centrum Amarant, czyli tam gdzie lokalność spotyka kulturę

TO DZIAŁA
Amarant ma wiele znaczeń: to gatunek drzewa, kolor, popularna nazwa szarłata spożywczego. Poznań do tej listy dopisuje kolejne: wyjątkowe miejsce na kulturalnej mapie miasta. I nie są to puste słowa – Centrum Kultury Amarant intryguje od pierwszych chwil. 
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-207489

Minimalizm. Nowa moda czy potrzeba społeczna?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
O minimalizmie robi się coraz głośniej, pojawia się także sporo polskich publikacji i blogów minimalistów. Niejednokrotnie pojawia się także opinia, że to tylko chwilowa moda. Na zweryfikowanie tego twierdzenia jest jeszcze za wcześnie, niemniej jest to dość wymagający trend i raczej trudno za ni...
WIĘCEJ