Konkurs_label Logotyp
Still-life-hedgehog-decoration-herbstdeko

Społeczniku przygotuj się do jesieni

Zanim jednak dni staną się jeszcze krótsze, a noce coraz zimniejsze- co powinniśmy wpisać do swojego kalendarza, aby dobrze przygotować się na nadejście jesieni?   

Jesień to początek roku szkolnego i akademickiego, zatem lato to doskonały moment na zaplanowanie, jakie akcje warto skierować do osób uczących się w szkołach, przedszkolach, czy na uczelniach oraz ich najbliższych. Do najpopularniejszych akcji w czasie poprzedzającym babie lato należą wspieranie w kompletowaniu wyprawek, plecaków, czy książek, zbiórki na opłacenie posiłków szkolnych, czy też akcje pro-ekologiczne, takie jak obecna od ponad 20 lat w Polsce wrześniowa akcja Sprzątania Świata.  

Lato to także czas na przemyślenie, do jakich placówek edukacyjnych docierać z promocją własnych akcji. Takie planowanie jest ważne ze względu na możliwość wpisywania się z daną akcją w program edukacyjny danej placówki oraz możliwość docierania do grup ludzi poprzez ich wychowawców czy też nauczycieli danego przedmiotu, którego dotyczy Wasza akcja. 1 października obchodzony jest także Międzynarodowy Dzień Osób Starszych (ang. International Day of Older Persons) - co może Was przy okazji zainspirować do włączania bardziej doświadczonych osób do swoich działań. Wiele Uniwersytetów Trzeciego Wieku da się namówić np. na wspólne działania artystyczne, czy też wspomoże swoją sekcją fotograficzną tworzenie relacji z Waszego wydarzenia.  

Jeżeli Wasz zespół jest zagrożony zmniejszeniem się, na przykład ze względu na wyjazdy do innego miasta na studia czy do pracy, ten czas to także świetny moment na zaplanowanie, w jaki sposób możecie zainspirować kolejnych wolontariuszy, którzy mogą dołączyć do Waszego zespołu. Być może warto pokazać się na kilku letnich wydarzeniach, wspomóc ich organizację, przy okazji zachęcając do dołączenia do Waszej ekipy zaangażowanych Społeczników. Nawet jeżeli nie od razu Wasze szeregi powiększą się o kolejne dziesiątki osób, ci, którzy skorzystają z Waszej pomocy poniosą dalej informacje o dobrym imieniu Waszej organizacji i to pomoże Wam otworzyć kolejne serca czy zainspirować następnych Społeczników.  

Okres wakacyjny to również okazja do wzięcia udziału w letnich akcjach organizowanych na całym świecie przez organizacje pozarządowe czy nawet wsparcia organizacji wydarzeń, także o komercyjnym charakterze. Takie podróże to również możliwość poznania walorów krajoznawczych danego miejsca i przywiezienia do domu sporej dawki kontaktów, wiedzy i doświadczenia, które może zainspirować Społecznika do nowych sposobów na rozwiązywanie problemów, czy jeszcze skuteczniejszego działania na rzecz własnej społeczności.  

Warto też pamiętać, że jesień to czas ogłaszania wielu konkursów pozwalających na zdobycie finansowania, w tym m.in. Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Dlatego też lato to dobry czas, aby zebrać sposoby na śledzenie takich konkursów, stworzyć lub poszerzyć grupę współpracowników i popracować nad potencjalnymi pomysłami na akcje, które mogą zostać objęte dofinansowaniem, czy też poszerzyć wiedzę na temat pisania wniosków o dofinansowanie oraz rozliczania powierzonych środków zewnętrznych.  

Lato to także przede wszystkim doskonała okazja, aby skorzystać z wolnych od własnych obowiązków chwil na odpoczynek. Dla niektórych to zdanie będzie brzmieć jak szalony pomysł - w końcu tyle osób liczy na pomoc Społecznika, jednakże bez regeneracji sił będzie ciężko utrzymać tempo i pogodzić ze sobą wyzwania kolejnego roku pracy czy szkoły oraz działalności społecznej.    


Pomysły na społecznikowskie DIY

PRAKTYCZNE PORADY
Mural z mchu, ławka z palety, doniczka z opony czy samodzielnie zrobiony nawóz do roślin – pomysłów na DIY jest całe mnóstwo, a dzięki ich poznaniu dzielnicowe podwórka nabiorą kolorów i wyjątkowego klimatu. Zobaczcie, co można wyczarować praktycznie bezkosztowo!   
WIĘCEJ
Latest_square_diy

Fundacja czy stowarzyszenie? Co jest lepsze dla Społecznika?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
 Wśród inicjatyw społecznych możemy zauważyć dwie główne formy prawne - fundacja lub stowarzyszenie. Czym się różnią i jak podjąć decyzję dowiecie się z poniższego tekstu. 
WIĘCEJ
Latest_square_startup-photos

Społeczniku przygotuj się do jesieni

PRAKTYCZNE PORADY
Zanim jednak dni staną się jeszcze krótsze, a noce coraz zimniejsze- co powinniśmy wpisać do swojego kalendarza, aby dobrze przygotować się na nadejście jesieni?   
WIĘCEJ
Latest_square_still-life-hedgehog-decoration-herbstdeko
Latest_square_summer-still-life-daisies-yellow

Jak zorganizować wspólną, zieloną przestrzeń?

TO DZIAŁA
Kawałek zieleni cieszy każdego, kiedy możliwości są skromne staramy się o zielony parapet, ukwiecony balkon, donice na tarasie. Nawet jeśli nie mieszkamy w domu z ogródkiem czasem pojawia się szansa na zieloną przestrzeń. Tyle, że wspólną, a to zawsze trochę wyzwanie, szczególnie jeśli nie znamy ...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-541523

Dobre wrażenie

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
Ponoć można je zrobić tylko raz. I to, jakie ono będzie ma duży wpływ na to, jak będziemy postrzegani przez innych. O tym dlaczego warto jest zadbać o to, żeby zrobić dobre pierwsze wrażenie, słów kilka. Czas jaki mamy na to, aby wywrzeć to kluczowe wrażenie, jest wyjątkowo krótki. Niektóre badan...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-297755

8 porad jak dobrze wykorzystać wakacje

PRAKTYCZNE PORADY
Społecznik też człowiek i odpocząć musi. Osoby bardzo aktywne, które wiele swoich działań i uwagi kierują na innych, często mają problem z odpoczynkiem. Ale przecież sposobów na spędzenie wakacji jest mnóstwo, trzeba tylko znaleźć odpowiedni dla siebie. Nie podpowiadamy pięknych miejsc na urlop, ...
WIĘCEJ