Konkurs_label Logotyp
Pexels-photo-92870

Społeczniku, naucz się relaksu! Jak odnaleźć równowagę w świecie pełnym bodźców?

 Jeżeli robisz coś dla siebie, to nie rób tego kosztem innych. Jeśli robisz coś dla innych, to nie rób tego kosztem siebie.” Przypomnijcie sobie te słowa za każdym razem, gdy wyda Wam się, że na własny relaks znowu nie macie czasu.   

Mawiają, że odpoczynek jest częścią dobrego treningu. Tak samo jest z relaksem w codziennym życiu. Jeśli chcemy być wydajni i aktywni, pozwalajmy sobie regularnie na chwilę wytchnienia. Jak robić to najskuteczniej? Poniżej wybór różnych sposobów. Znajdzie się coś dla tych, którzy odprężają się w ruchu oraz tzw. „kanapowców“.
 

-
Sport – spokojnie, nie musi to być nic wyczynowego lub wymagającego specjalnych nakładów czasowych czy finansowych. Podobno już 20-30 min. aktywności trzy razy w tygodniu przyniesie widoczne rezultaty, w postaci zmiejszenia uczucia codziennego napięcia. Najlepiej wpleść tę aktywność w codzienną rutynę. Może to być na przykład długi spacer z psem rano lub wieczorem (podwójne korzyści), wyprawa do sklepu na piechotę zamiast samochodem, krótki bieg przed położeniem się spać, czy spontaniczna wyprawa rowerowa po niedzielnym obiedzie (nawet dookoła osiedla).
 

-Czas dla siebie – w miarę możliwości planuj końcówkę dnia, przeznaczając czas tyko dla siebie. O dziwo to też jest sztuka! Rozpędzeni codziennymi obowiązkami, chcemy wykorzystać każdą godzinę dnia jak najlepiej, wymyślając co jeszcze warto zrobić zanim położymy się spać. A gdyby tak, tę ostatnią godzinę, a nawet i 30 min. przeznaczyć na coś, co sprawia nam czystą radość i odrywa od codzienności? Może to być ciepła kąpiel, chwila z ciekawą książką, czy lekki film. Następnego dnia, zrelaksowana głowa na pewno nam się odwdzięczy.  
-Trening Jacobsona – metoda ta polega na stopniowym napinaniu i rozluźnianiu mięśni. Ćwiczenie wykonuje się najpierw na leżąco, a w miarę nabieranie wprawy na siedząco (czyli może być też w pracy J). W sieci jest dużo miejsc, gdzie opisane są dokładne kroki tej metody. Polecamy się zapoznać i przetestować.  

-
Joga - jak już wspominaliśmy wcześniej, wszelka aktywność sportowa przynosi radość i odprężenie, są jednak takie formy aktywności, które szczególnie sprzyjają zmniejszaniu napięcia. Jedną z nich jest właśnie joga, która stanowi trening nie tylko ciała, ale też umysłu i jest bardzo zalecana osobom walczącym ze stresem. Dodatkową zaletą tej formy relaksu jest fakt, że jak już nauczymy się podstawowych ćwiczeń, to możemy z powodzeniem wykonywać je w domu. Jedyne, czego będziecie potrzebować to mata i chwila czasu w samotności.
 

- Odżywianie – to, co jemy również wpływa na nasz nastrój i zdolność regeneracji. Nie jest tajemnicą, że tzw. fast foody pełne tłuszczu i soli, czy zbyt duża ilość spożywanego cukru (polecamy obejrzeć film „Cały ten cukier“, daje do myślenia!) nie sprzyjają dobremu samopoczuciu. Chcąc poprawić sobie humor i się odprężyć warto sięgnąć po zdrowe produkty o właściwościach energetyzujących. Wśród najpopularniejszych wymieniany jest imbir, gorzka czekolada, a także rozgrzewające rosoły – na zimniejsze, ponure dni jak znalazł!  

To oczywiście tylko niektóre ze sposobów na codzienne odprężenie się. Który z nich wybierzecie zależy tylko od Was. Jeśli jest jakaś czynność, przy której się odprężacie (nawet coś banalnego, jak szydełkowanie, czy rozwiązywanie krzyżówek), postarajcie się ją kontynuować. Ważne jest, aby wdrożyć czas na relaks w codzienną rutynę, tak aby ogrom innych obowiązków lub nagle występujące okresy zwiększonego wysiłku nie oznaczały od razu konieczności rezygnacji z czasu dla siebie. Życzymy powodzenia!   


Głusi w przestrzeni publicznej

WYWIAD
Przy projektach dla Głuchych* połączyła je empatia, kreatywność i poczucie, że nie można godzić się na zastany porządek świata. Jak działania na rzecz osób niesłyszących wyglądają w praktyce, skąd biorą się pomysły na ich realizację i jak można zdobyć na nie finansowanie? Opowiedzą przedstawicielki organizacji, które każdego dnia podejmują takie...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-164531

Międzypokoleniowe inicjatywy społeczne, czyli o dialogu ludzi młodych i seniorów

TO DZIAŁA
Jakiś czas temu media obiegła informacja o domu spokojnej starości w Holandii, który zdecydował się na udostępnienie bezpłatnego zakwaterowania… studentom w ramach projektu niwelowania negatywnych skutków procesu starzenia się. Dom pod nazwą “Humanitas” w Deventer wymaga od młodych rezydentów “bycia dobrym sąsiadem” przez minimum 30 godzin ...
WIĘCEJ
Latest_square_grandparents-1131890_1920

Sąsiedzkie DKFy, kluby filmowe, kina plenerowe... Pomysły na działania społeczne z filmem w tle.

TO DZIAŁA
Wszyscy lubią oglądać filmy, a dostęp do dobrego kina jest dziś znacznie łatwiejszy niż kiedyś. Zamiast oglądać je w samotności, w domowym zaciszu, wykorzystajmy je jako pretekst do sąsiedzkiej integracji! Poniżej prezentujemy kilka pomysłów na wspólne działania z filmem w tle. 
WIĘCEJ
Latest_square_film
Latest_square_kids-girl-pencil-drawing-159823

Jak organizować edukację, która przygotowuje ludzi do życia społecznego i pomocy innym?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
Edukacja przygotowująca ludzi do życia społecznego, kształcąca postawy obywatelskie i empatię wśród najmłodszych to jedno z większych wyzwań współczesności. Wymaga świadomości i dobrego wglądu w potrzeby dzieciaków. Jak to robić? Jest kilka reguł, które należy wdrażać do edukacji, by kształciła l...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-398532

Centrum Amarant, czyli tam gdzie lokalność spotyka kulturę

TO DZIAŁA
Amarant ma wiele znaczeń: to gatunek drzewa, kolor, popularna nazwa szarłata spożywczego. Poznań do tej listy dopisuje kolejne: wyjątkowe miejsce na kulturalnej mapie miasta. I nie są to puste słowa – Centrum Kultury Amarant intryguje od pierwszych chwil. 
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-207489

Minimalizm. Nowa moda czy potrzeba społeczna?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
O minimalizmie robi się coraz głośniej, pojawia się także sporo polskich publikacji i blogów minimalistów. Niejednokrotnie pojawia się także opinia, że to tylko chwilowa moda. Na zweryfikowanie tego twierdzenia jest jeszcze za wcześnie, niemniej jest to dość wymagający trend i raczej trudno za ni...
WIĘCEJ