Konkurs_label Logotyp
Img_2282

Społecznicy w działaniu czyli o Klubie Książki w Chwałowicach.

Mieszkańcy małych miejscowości często rezygnują z udziału w ogólnopolskich konkursach, obawiając się, że nie mają szans w rywalizacji z większymi ośrodkami miejskimi. Przykład społeczników z Chwałowic pokazuje, że nie ma się czego bać, a wartościowe pomysły bronią się same.  

Chwałowice to niewielka wieś położona w województwie dolnośląskim, na południowy wschód od Wrocławia. Według danych z 2016 mieszka tam zaledwie ok. 550 osób. Niewiele, prawda? Niektórzy z nas mają więcej znajomych na Facebooku! No właśnie tylko czy prawdziwych? Bo w Chwałowicach ludzie naprawdę się znają i potrafią działać razem. Świadczą o tym m.in. inicjatywy lokalnego Stowarzyszenia Rzecz Rozwoju i Integracji Chwałowic, które działa tam od 2008 roku. My poznaliśmy działalność tych wspaniałych ludzi jesienią 2016, kiedy zgłosili jeden ze swoich pomysłów na lokalną integrację do V edycji konkursu Spółdzielnia Pomysłów.  

Klub Książki w Chwałowicach miał powstać po to, aby „integrować, łączyć, spajać potrzeby i oczekiwania dorosłych, bardzo dorosłych oraz dzieci” – napisano w zgłoszeniu. I tak właśnie się stało. Na czym dokładnie polega ta inicjatywa, dlaczego organizatorom tak bardzo zależało, aby integrować mieszkańców właśnie wokół czytania książek? O tym chcemy Wam opowiedzieć.  

Na siedzibę Klubu wybrano pomieszczenie w, działającym w Chwałowicach, schronisku szkolnym. Teraz wygląda bardzo estetycznie i przytulnie, ale najpierw trzeba było je wyremontować, wyposażyć w zakupione meble, zaaranżować przestrzeń, wysprzątać. Do pracy ruszyli więc mieszkańcy. Najpierw odmalowano ściany i przetransportowano meble, potem zajęto się sprzątaniem, skręcaniem i mocowaniem do ścian drewnianych regałów, ustawianiem mebli czy wieszaniem żyrandoli. Jak widać na zdjęciach, ekipa była zgrana, a dobry humory dopisywały. W efekcie powstało kolorowe, przyjemne pomieszczenie, które teraz trzeba było tylko wyposażyć w książki. W dniu otwarcia Klubu, księgozbiór liczył aż 800 tytułów. Część z nich zakupiono z wygranej w konkursie Spółdzielnia Pomysłów, część przyniosły osoby zaangażowane w projekt oraz mieszkańcy Chwałowic. Nowe miejsce wyposażono także w gry planszowe filmy i bajki na płytach.
 

Gotowa, wyposażona przestrzeń to jeszcze nie wszystko. Działacze Stowarzyszenia wymarzyli sobie, aby w Klub był miejscem, w którym czas będzie spędzany wyjątkowo – bez pośpiechu, twórczo, kreatywnie, rozwijająco, a przede wszystkim wspólnie. Dlatego już w dniu otwarcia odbył się wieczór poezji niepoważnej, w którym udział brały zarówno dzieci jak i dorośli. Zaraz potem zaplanowano również cykl międzypokoleniowych warsztatów czytelniczych. W planach jest także regularne zapraszanie do Chwałowic pisarzy i twórców wrocławskich i dolnośląskich. Organizatorom marzy się na przykład wizyta Marka Krajewskiego czy Joanny Lamparskiej. Bo tak naprawdę chodzi też o to, aby w przyjemny i nowoczesny sposób przywrócić w Chwałowicach modę na czytanie. Nic, tylko trzymać kciuki :) 
 

Oficjalne otwarcie Klubu odbyło się 8 kwietnia 2017 i od tego czasu każdy mieszkaniec może korzystać z nowego miejsca. Jest ono otwarte na razie w dwa wieczory w tygodniu, ale planowane jest rozszerzenie działalności. Wszystkie aktualne informacje można znaleźć na www.chwalowice.org.
 


Pomysły na społecznikowskie DIY

PRAKTYCZNE PORADY
Mural z mchu, ławka z palety, doniczka z opony czy samodzielnie zrobiony nawóz do roślin – pomysłów na DIY jest całe mnóstwo, a dzięki ich poznaniu dzielnicowe podwórka nabiorą kolorów i wyjątkowego klimatu. Zobaczcie, co można wyczarować praktycznie bezkosztowo!   
WIĘCEJ
Latest_square_diy

Fundacja czy stowarzyszenie? Co jest lepsze dla Społecznika?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
 Wśród inicjatyw społecznych możemy zauważyć dwie główne formy prawne - fundacja lub stowarzyszenie. Czym się różnią i jak podjąć decyzję dowiecie się z poniższego tekstu. 
WIĘCEJ
Latest_square_startup-photos

Społeczniku przygotuj się do jesieni

PRAKTYCZNE PORADY
Zanim jednak dni staną się jeszcze krótsze, a noce coraz zimniejsze- co powinniśmy wpisać do swojego kalendarza, aby dobrze przygotować się na nadejście jesieni?   
WIĘCEJ
Latest_square_still-life-hedgehog-decoration-herbstdeko
Latest_square_summer-still-life-daisies-yellow

Jak zorganizować wspólną, zieloną przestrzeń?

TO DZIAŁA
Kawałek zieleni cieszy każdego, kiedy możliwości są skromne staramy się o zielony parapet, ukwiecony balkon, donice na tarasie. Nawet jeśli nie mieszkamy w domu z ogródkiem czasem pojawia się szansa na zieloną przestrzeń. Tyle, że wspólną, a to zawsze trochę wyzwanie, szczególnie jeśli nie znamy ...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-541523

Dobre wrażenie

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
Ponoć można je zrobić tylko raz. I to, jakie ono będzie ma duży wpływ na to, jak będziemy postrzegani przez innych. O tym dlaczego warto jest zadbać o to, żeby zrobić dobre pierwsze wrażenie, słów kilka. Czas jaki mamy na to, aby wywrzeć to kluczowe wrażenie, jest wyjątkowo krótki. Niektóre badan...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-297755

8 porad jak dobrze wykorzystać wakacje

PRAKTYCZNE PORADY
Społecznik też człowiek i odpocząć musi. Osoby bardzo aktywne, które wiele swoich działań i uwagi kierują na innych, często mają problem z odpoczynkiem. Ale przecież sposobów na spędzenie wakacji jest mnóstwo, trzeba tylko znaleźć odpowiedni dla siebie. Nie podpowiadamy pięknych miejsc na urlop, ...
WIĘCEJ