Konkurs_label Logotyp
8_

SOS – Mieszkańcy Warwa Rodzicom z CZD

       Centrum Zdrowia Dziecka w warszawskiej dzielnicy Wawer to miejsce wyjątkowe. Dzięki niemu udało się uratować ogromną liczbę dzieci. Często jednak zapomina się, że poza dziećmi są tam także ich rodzice, którzy niekiedy przez kilka tygodni czy miesięcy zostają w CZD, aby wspierać i doglądać swojego pociechy.

        Na szczęście są ludzie, którzy o nich pamiętaj. To zwycięzcy V edycji konkursu „Spółdzielnia Pomysłów” – grupa SOS – Mieszkańcy Wawra Rodzicom z CZD.  Ich cel jest prosty. Chcą pomagać rodzinom z Centrum Zdrowia Dziecka, nawet w najbardziej prozaicznych czynnościach,  między innymi w zakupach czy praniu. Jak sami podkreślają, zdarza się, że rodzice wraz z dziećmi do szpitala trafiają nagle, bez potrzebnych rzeczy, czasem z obszarów całej Polski. Wtedy zjawiają się oni. Organizują podstawowy zestaw jak przybory sanitarne, poduszka, koc, ręcznik, leżak. Każdy przybyły rodzic może się do nich zgłosić, a z pewnością otrzyma pomoc niezbędne wsparcie. Na produktach pierwszej potrzeby oczywiście się nie kończy. SOS organizuje także zbiórki zabawek dla dzieci czy ubrań na zmianę. Dla nich nie ma rzeczy niemożliwych. Na niektóre trzeba czasem minutę poczekać. :)
  Jednak wawrowa społeczność poruszy niebo i ziemię, żeby tylko pomóc rodzicom i dzieciom. Na przykład w organizacji urodzin małego pacjenta.

       Oczywiście grupa zapaleńców z Warszawy nie tylko dba o dostarczenie pomocy materialnej. Zdają sobie sprawę, że dla wielu rodzin Centrum Zdrowia Dziecka staje się drugim domem, często na bardzo długo, dlatego SOS dba także o integrację. Organizują Dni Dziecka, Mikołajki, pomagają przy uroczystościach małych pacjentów. Wszystko, aby sprawić, żeby pobyt w CZD była jak najlepszy.

       Po zwycięstwie w „Spółdzielni Pomysłów” rozwinęli skrzydła jeszcze bardziej. Ich otwarta grupa na Facebooku  (www.facebook.com/groups/1542351819400100/) liczy sobie już ponad 6 tysięcy członków, a ich liczba stale rośnie. Choć to inicjatywa lokalna, jej zasięg zaczyna zataczać coraz szersze kręgi. Na wspomnianej już grupie, która powoli zaczyna się robić społecznością przez wielkie S, są rodzice, którzy wymieniają się doświadczeniami, osoby skupione wokół inicjatywy SOS, ale też ludzie z całej Polski, którzy oferują swoje wsparcie. Bo Grupie z Wawra ciągle można pomagać. W końcu pakietów startowych nigdy dość. Są w nich produkty, które wymagają stałego uzupełniania, jak szczoteczki do zębów czy środki higieniczne. Dlatego każda jest dla nich ważna i stale potrzebna. Można zgłaszać się zarówno z produktami tzw. pierwszej potrzeby, ale także z zabawkami, grami czy ubraniami. Wszystko może się przydać. Wsparcie SOS to nie tylko darowizny rzeczowe. To poświęcony czas i obecność. Pranie, pakowanie, przygotowywanie. Dla każdego znajdzie się coś do zrobienia. Wystarczy tylko otwarte serce, jak mówiła w filmiku promocyjnym jedna z organizatorek.

       My trzymamy kciuki. Zarówno za SOS, jak i za rodziców i dzieci z Centrum Zdrowia Dziecka. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o działaniach tej niesamowitej inicjatywy i wspomóc ich działania odwiedzajcie ich grupę na Facebooku (www.facebook.com/groups/1542351819400100/)Pomysły na społecznikowskie DIY

PRAKTYCZNE PORADY
Mural z mchu, ławka z palety, doniczka z opony czy samodzielnie zrobiony nawóz do roślin – pomysłów na DIY jest całe mnóstwo, a dzięki ich poznaniu dzielnicowe podwórka nabiorą kolorów i wyjątkowego klimatu. Zobaczcie, co można wyczarować praktycznie bezkosztowo!   
WIĘCEJ
Latest_square_diy

Fundacja czy stowarzyszenie? Co jest lepsze dla Społecznika?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
 Wśród inicjatyw społecznych możemy zauważyć dwie główne formy prawne - fundacja lub stowarzyszenie. Czym się różnią i jak podjąć decyzję dowiecie się z poniższego tekstu. 
WIĘCEJ
Latest_square_startup-photos

Społeczniku przygotuj się do jesieni

PRAKTYCZNE PORADY
Zanim jednak dni staną się jeszcze krótsze, a noce coraz zimniejsze- co powinniśmy wpisać do swojego kalendarza, aby dobrze przygotować się na nadejście jesieni?   
WIĘCEJ
Latest_square_still-life-hedgehog-decoration-herbstdeko
Latest_square_summer-still-life-daisies-yellow

Jak zorganizować wspólną, zieloną przestrzeń?

TO DZIAŁA
Kawałek zieleni cieszy każdego, kiedy możliwości są skromne staramy się o zielony parapet, ukwiecony balkon, donice na tarasie. Nawet jeśli nie mieszkamy w domu z ogródkiem czasem pojawia się szansa na zieloną przestrzeń. Tyle, że wspólną, a to zawsze trochę wyzwanie, szczególnie jeśli nie znamy ...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-541523

Dobre wrażenie

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
Ponoć można je zrobić tylko raz. I to, jakie ono będzie ma duży wpływ na to, jak będziemy postrzegani przez innych. O tym dlaczego warto jest zadbać o to, żeby zrobić dobre pierwsze wrażenie, słów kilka. Czas jaki mamy na to, aby wywrzeć to kluczowe wrażenie, jest wyjątkowo krótki. Niektóre badan...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-297755

8 porad jak dobrze wykorzystać wakacje

PRAKTYCZNE PORADY
Społecznik też człowiek i odpocząć musi. Osoby bardzo aktywne, które wiele swoich działań i uwagi kierują na innych, często mają problem z odpoczynkiem. Ale przecież sposobów na spędzenie wakacji jest mnóstwo, trzeba tylko znaleźć odpowiedni dla siebie. Nie podpowiadamy pięknych miejsc na urlop, ...
WIĘCEJ