Konkurs_label Logotyp
Zrzut_ekranu_2016-01-04_o_15.18.29

Psychologiczne korzyści z bycia społecznikiem

Społeczniku, zastanawiałeś się kiedyś po co Ci to całe społecznikostwo? Założę się, że choć raz przemknęło Ci przez myśl: “może lepiej siedzieć wygodnie na kanapie niż przejmować się tym, co dookoła i zabiegać o zmiany?” Chyba każdy, kto angażuje się społecznie, pomaga innym i robi coś dla dobra społecznego miewał chwile, że zastanawiał się “po co mu to?”  

Piramida Maslowa
 

No właśnie “po co?” Odpowiedź na to pytanie daje psychologia, a konkretniej tzw. piramida Maslowa. To koncepcja objaśniająca hierarchię ludzkich potrzeb, którą graficznie można przedstawić w ten sposób:
 

Według autora piramidy działania każdego z nas są powodowane w pierwszej kolejności przez chęć zaspokojenia tzw. potrzeb niższego rzędu, a w drugiej kolejności potrzeb wyższego rzędu. Maslow wychodził z założenia, że –gdy człowiek zaspokoi potrzeby fizjologiczne i potrzeby bezpieczeństwa –zyskuje przestrzeń do realizowania innych, bardziej wyrafinowanych dążeń. Słowem, gdy jesteśmy najedzeni, wyspani, mamy dach nad głową, jesteśmy zdrowi i nie grozi nam żadne niebezpieczeństwo, zaczynamy się koncentrować na tworzeniu relacji społecznych, zdobywaniu uznania otoczenia, realizowaniu swoich pasji i pomaganiu innym.  

Społecznik i jego potrzeby
 

Działania społeczne można wyjaśnić tym, że pozwalają nam one zaspokajać trzy potrzeby wyższego rzędu wyróżnione przez Maslowa:
 

1) potrzebę afiliacji 
– działając z innymi i dla innych, chcąc nie chcąc przebywamy z ludźmi i współpracujemy dla osiągania wspólnych celów. To świetne okoliczności, by zaspokoić potrzebę tworzenia więzi, które są nam niezbędne dla zachowania dobrej kondycji psychicznej.  

2) potrzebę szacunku i uznania
 
– działając na rzecz innych, upiększając swoją okolicę, angażując się w inicjatywy prospołeczne, zyskujemy uznanie w oczach własnych i innych ludzi. Każdy człowiek ma potrzebę bycia docenianym. Wiedząc, że robimy coś dobrze, wzmacniamy swoje poczucie wartości, czujemy się kompetentni i sprawczy. Zdobywamy, dzięki temu moc do dalszych działań.

3) potrzebę samorealizacji to dążenie człowieka do spełnienia własnych ambicji, a także robienia czegoś dla innych. Każdy, kto zaspokoił potrzeby stojące niżej w hierarchii Maslowa, będzie chciał realizować siebie. Niektórzy poprzez pielęgnowanie swoich pasji, uprawianie sportu czy dokształcanie się, a inni poprzez poprawianie losu potrzebujących czy działanie na rzecz zmian w swoim otoczeniu.
   Głusi w przestrzeni publicznej

WYWIAD
Przy projektach dla Głuchych* połączyła je empatia, kreatywność i poczucie, że nie można godzić się na zastany porządek świata. Jak działania na rzecz osób niesłyszących wyglądają w praktyce, skąd biorą się pomysły na ich realizację i jak można zdobyć na nie finansowanie? Opowiedzą przedstawicielki organizacji, które każdego dnia podejmują takie...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-164531

Międzypokoleniowe inicjatywy społeczne, czyli o dialogu ludzi młodych i seniorów

TO DZIAŁA
Jakiś czas temu media obiegła informacja o domu spokojnej starości w Holandii, który zdecydował się na udostępnienie bezpłatnego zakwaterowania… studentom w ramach projektu niwelowania negatywnych skutków procesu starzenia się. Dom pod nazwą “Humanitas” w Deventer wymaga od młodych rezydentów “bycia dobrym sąsiadem” przez minimum 30 godzin ...
WIĘCEJ
Latest_square_grandparents-1131890_1920

Sąsiedzkie DKFy, kluby filmowe, kina plenerowe... Pomysły na działania społeczne z filmem w tle.

TO DZIAŁA
Wszyscy lubią oglądać filmy, a dostęp do dobrego kina jest dziś znacznie łatwiejszy niż kiedyś. Zamiast oglądać je w samotności, w domowym zaciszu, wykorzystajmy je jako pretekst do sąsiedzkiej integracji! Poniżej prezentujemy kilka pomysłów na wspólne działania z filmem w tle. 
WIĘCEJ
Latest_square_film
Latest_square_kids-girl-pencil-drawing-159823

Jak organizować edukację, która przygotowuje ludzi do życia społecznego i pomocy innym?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
Edukacja przygotowująca ludzi do życia społecznego, kształcąca postawy obywatelskie i empatię wśród najmłodszych to jedno z większych wyzwań współczesności. Wymaga świadomości i dobrego wglądu w potrzeby dzieciaków. Jak to robić? Jest kilka reguł, które należy wdrażać do edukacji, by kształciła l...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-398532

Centrum Amarant, czyli tam gdzie lokalność spotyka kulturę

TO DZIAŁA
Amarant ma wiele znaczeń: to gatunek drzewa, kolor, popularna nazwa szarłata spożywczego. Poznań do tej listy dopisuje kolejne: wyjątkowe miejsce na kulturalnej mapie miasta. I nie są to puste słowa – Centrum Kultury Amarant intryguje od pierwszych chwil. 
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-207489

Minimalizm. Nowa moda czy potrzeba społeczna?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
O minimalizmie robi się coraz głośniej, pojawia się także sporo polskich publikacji i blogów minimalistów. Niejednokrotnie pojawia się także opinia, że to tylko chwilowa moda. Na zweryfikowanie tego twierdzenia jest jeszcze za wcześnie, niemniej jest to dość wymagający trend i raczej trudno za ni...
WIĘCEJ