Konkurs_label Logotyp
Kaboompics.com_top_view_of_laptop

Psychologia zmiany, czyli o (niełatwym) wychodzeniu ze strefy komfortu

Jak to się dzieje, że przychodzi zmiana? Co sprawia, że decydujemy się zejść z utartych ścieżek i zdobyć się na odwagę, by zmienić coś w sobie lub w swoim otoczeniu?  

Wyjść poza strefę komfortu, czyli o lęku przed zmianą
 
Zmiana nie zawsze przychodzi łatwo. Wymaga wyjścia poza własną strefę komfortu, a jako ludzie szybko przyzwyczajamy się do status quo i niejednokrotnie wolimy poczucie bezpieczeństwa i stabilność niż poprawę jakości życia swojego lub otoczenia.   Z oporem przed zmianą często muszą zmagać się społecznicy. Jeśli ktoś próbował wprowadzić do swojego otoczenia choćby małą metamorfozę, z dużym prawdopodobieństwem spotkał się z niechęcią innych. Zdarzyło Ci się, że próbowałeś namówić sąsiadów, by sortowali śmieci lub sprzątali po swoich czworonogach, wsparli remont podwórka czy przyłączyli się budowy placu zabaw? Próbowałeś zareagować, gdy komuś z Twoich sąsiadów działa się krzywda? Z dużym prawdopodobieństwem natknąłeś się na komentarze: “Po co wychodzić przed szereg?”, “Niech każdy żyje własnym życiem, lepiej nie wtykać nosa w nie swoje sprawy.”, “Po co się starać, przecież i tak chuligani zniszczą to, co zrobiliśmy.”  

Fazy zmiany
 
Psychologiczny proces zmiany nieodłącznie wiąże się z oporem. Każdy z nas przed podjęciem ważnej decyzji, która odwraca nasze życie o 180 stopni, z pewnością miewał chwilę zwątpienia. To naturalne, bo proces zmiany składa się z czterech faz:  

1) Zaprzeczanie - faza, w której większość ludzi nie wierzy w to, że zmiana jest możliwa.  
2) Opór - to faza, w której wielu z nas uruchamia reakcje obronne przed zmianą. Możemy wtedy odczuwać złość, lęk czy zwątpienia w swoje możliwości.  
3) Eksperymentowanie / poszukiwanie - dopiero w tej fazie przestajemy kwestionować zmianę i zaczynamy szukać możliwości, które pozwolą nam ją osiągnąć. Dużo planujemy, uczymy się i kierujemy swoją uwagę ku pozytywnym rozwiązaniom problemu.  
4) Zaangażowanie - w tej fazie odzyskujemy poczucie kontroli nad sytuacją, jesteśmy w pełni zaangażowani w proces zmiany i z optymizmem spoglądamy w przyszłość. Przetestowaliśmy już, co działa, a co nie i możemy z pełnym przekonaniem dążyć do założonego celu.  

Bycie społecznikiem to nieodłączne stawanie w obliczu zmiany, nadawanie jej kierunku oraz dynamiki. Warto więc znać jej fazy. Po pierwsze dlatego, by zrozumieć swoje reakcje. Być dla siebie życzliwym w chwilach zwątpienia i nie poddawać się w dążeniu do celu, pamiętając o tym, że pełne zaangażowanie niekiedy przychodzi z czasem. Po drugie dlatego, by wytłumaczyć sobie i swojemu otoczeniu, jak to się dzieje, że transformacja - choćby była najbardziej potrzebna - często jest przyjmowana ze sceptycyzmem. Trzeba pamiętać, że na drodze do jej osiągnięcia mogą czekać nas wyboje, które można pokonać, wierząc że zmiana jest możliwa.  


Głusi w przestrzeni publicznej

WYWIAD
Przy projektach dla Głuchych* połączyła je empatia, kreatywność i poczucie, że nie można godzić się na zastany porządek świata. Jak działania na rzecz osób niesłyszących wyglądają w praktyce, skąd biorą się pomysły na ich realizację i jak można zdobyć na nie finansowanie? Opowiedzą przedstawicielki organizacji, które każdego dnia podejmują takie...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-164531

Międzypokoleniowe inicjatywy społeczne, czyli o dialogu ludzi młodych i seniorów

TO DZIAŁA
Jakiś czas temu media obiegła informacja o domu spokojnej starości w Holandii, który zdecydował się na udostępnienie bezpłatnego zakwaterowania… studentom w ramach projektu niwelowania negatywnych skutków procesu starzenia się. Dom pod nazwą “Humanitas” w Deventer wymaga od młodych rezydentów “bycia dobrym sąsiadem” przez minimum 30 godzin ...
WIĘCEJ
Latest_square_grandparents-1131890_1920

Sąsiedzkie DKFy, kluby filmowe, kina plenerowe... Pomysły na działania społeczne z filmem w tle.

TO DZIAŁA
Wszyscy lubią oglądać filmy, a dostęp do dobrego kina jest dziś znacznie łatwiejszy niż kiedyś. Zamiast oglądać je w samotności, w domowym zaciszu, wykorzystajmy je jako pretekst do sąsiedzkiej integracji! Poniżej prezentujemy kilka pomysłów na wspólne działania z filmem w tle. 
WIĘCEJ
Latest_square_film
Latest_square_kids-girl-pencil-drawing-159823

Jak organizować edukację, która przygotowuje ludzi do życia społecznego i pomocy innym?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
Edukacja przygotowująca ludzi do życia społecznego, kształcąca postawy obywatelskie i empatię wśród najmłodszych to jedno z większych wyzwań współczesności. Wymaga świadomości i dobrego wglądu w potrzeby dzieciaków. Jak to robić? Jest kilka reguł, które należy wdrażać do edukacji, by kształciła l...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-398532

Centrum Amarant, czyli tam gdzie lokalność spotyka kulturę

TO DZIAŁA
Amarant ma wiele znaczeń: to gatunek drzewa, kolor, popularna nazwa szarłata spożywczego. Poznań do tej listy dopisuje kolejne: wyjątkowe miejsce na kulturalnej mapie miasta. I nie są to puste słowa – Centrum Kultury Amarant intryguje od pierwszych chwil. 
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-207489

Minimalizm. Nowa moda czy potrzeba społeczna?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
O minimalizmie robi się coraz głośniej, pojawia się także sporo polskich publikacji i blogów minimalistów. Niejednokrotnie pojawia się także opinia, że to tylko chwilowa moda. Na zweryfikowanie tego twierdzenia jest jeszcze za wcześnie, niemniej jest to dość wymagający trend i raczej trudno za ni...
WIĘCEJ