Konkurs_label Logotyp
Kaboompics.com_working_in_a_group

Psychologia współpracy

Dlaczego działanie w grupie przynosi lepsze efekty niż w pojedynkę? Skąd popularność pracy zespołowej i burz mózgów, których uczymy się już w szkole i z powodzeniem wykorzystujemy w pracy? Jest wiele mechanizmów psychologicznych, które udowadniają, że synergia nie jest pojęciem wyssanym z palca, a motywacja do działania wzrasta, gdy w zadanie jest zaangażowanych kilka lub kilkanaście osób. Przyjrzyjmy się im, zanim zakasamy rękawy do wspólnej pracy:


1. Facylitacja społeczna - człowiek pracujący w grupie jest bardziej efektywny, ponieważ obecność innych osób i możliwość dokonywania przez nich ocen mobilizuje nas do działania. Ten mechanizm sprawdza się w szczególności przy zadaniach łatwych i znanych. W wypadku zadań trudnych obecność innych może nas dekoncentrować, dlatego wówczas lepiej zaszyć się w odosobnionym miejscu, by uniknąć tzw. interferencji społecznej.

2. Wymiana zasobów - idea pracy zespołowej opiera się na tym, że różnorodność zasobów jednostek pozwala im wspólnie generować twórcze rozwiązania. Inne podejście do rozwiązywania problemów reprezentują introwertycy nastawieni na chłodną analizę, inne ekstrawertycy - sypiący pomysłami jak z rękawa i posiadający naturalne zdolności do podnoszenia energii w zespole. Takie połączenie różnych podejść sprawia, że możemy oglądać problem z różnych perspektyw i łączyć siły w celu wypracowania najlepszych rozwiązań. 

3. Pozytywna rola lidera - pracą w grupie zazwyczaj dowodzi lider formalny, bądź nieformalny. Jeśli osoba występująca w tej roli umie inspirować innych do działania i ma naturalne zdolności przywódcze, działa na zespół jak katalizator. Motywuje, formułuje i deleguje zadania, egzekwuje ich wykonanie czy wreszcie - rozdziela tzw. motywatory zewnętrzne (nagrody, pochwały lub - w przypadku pracy zawodowej - profity finansowe).

4. Potrzeba afiliacji - współdziałając z innymi, człowiek zaspokaja jedną z najistotniejszych potrzeb życiowych - potrzebę przynależności i identyfikacji z grupą. Współpracując z innymi, nie dość, że osiągamy wspólne cele, to jeszcze budujemy więzi niezbędne do zachowania równowagi psychicznej i otrzymujemy wsparcie od ludzi nam podobnych. Korzyści co niemiara, a więc do (wspólnego) dzieła!
Głusi w przestrzeni publicznej

WYWIAD
Przy projektach dla Głuchych* połączyła je empatia, kreatywność i poczucie, że nie można godzić się na zastany porządek świata. Jak działania na rzecz osób niesłyszących wyglądają w praktyce, skąd biorą się pomysły na ich realizację i jak można zdobyć na nie finansowanie? Opowiedzą przedstawicielki organizacji, które każdego dnia podejmują takie...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-164531

Międzypokoleniowe inicjatywy społeczne, czyli o dialogu ludzi młodych i seniorów

TO DZIAŁA
Jakiś czas temu media obiegła informacja o domu spokojnej starości w Holandii, który zdecydował się na udostępnienie bezpłatnego zakwaterowania… studentom w ramach projektu niwelowania negatywnych skutków procesu starzenia się. Dom pod nazwą “Humanitas” w Deventer wymaga od młodych rezydentów “bycia dobrym sąsiadem” przez minimum 30 godzin ...
WIĘCEJ
Latest_square_grandparents-1131890_1920

Sąsiedzkie DKFy, kluby filmowe, kina plenerowe... Pomysły na działania społeczne z filmem w tle.

TO DZIAŁA
Wszyscy lubią oglądać filmy, a dostęp do dobrego kina jest dziś znacznie łatwiejszy niż kiedyś. Zamiast oglądać je w samotności, w domowym zaciszu, wykorzystajmy je jako pretekst do sąsiedzkiej integracji! Poniżej prezentujemy kilka pomysłów na wspólne działania z filmem w tle. 
WIĘCEJ
Latest_square_film
Latest_square_kids-girl-pencil-drawing-159823

Jak organizować edukację, która przygotowuje ludzi do życia społecznego i pomocy innym?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
Edukacja przygotowująca ludzi do życia społecznego, kształcąca postawy obywatelskie i empatię wśród najmłodszych to jedno z większych wyzwań współczesności. Wymaga świadomości i dobrego wglądu w potrzeby dzieciaków. Jak to robić? Jest kilka reguł, które należy wdrażać do edukacji, by kształciła l...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-398532

Centrum Amarant, czyli tam gdzie lokalność spotyka kulturę

TO DZIAŁA
Amarant ma wiele znaczeń: to gatunek drzewa, kolor, popularna nazwa szarłata spożywczego. Poznań do tej listy dopisuje kolejne: wyjątkowe miejsce na kulturalnej mapie miasta. I nie są to puste słowa – Centrum Kultury Amarant intryguje od pierwszych chwil. 
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-207489

Minimalizm. Nowa moda czy potrzeba społeczna?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
O minimalizmie robi się coraz głośniej, pojawia się także sporo polskich publikacji i blogów minimalistów. Niejednokrotnie pojawia się także opinia, że to tylko chwilowa moda. Na zweryfikowanie tego twierdzenia jest jeszcze za wcześnie, niemniej jest to dość wymagający trend i raczej trudno za ni...
WIĘCEJ