Konkurs_label Logotyp
Spvi_zwyciezcy-1

Podsumowanie VI edycji "Spółdzielni Pomysłów"

VI edycja „Spółdzielni Pomysłów” za nami. Kilka dni temu poznaliśmy zwycięskie projekty. Zostały nimi: ”Alchemia Czasu. 660 lat historii Krzepic” (bit.ly/2uBkLa6) autorstwa Radosława Hermana , „Nasz Tajemniczy Ogród” (bit.ly/2tDoLpg) , który stworzył Adam Bąk  oraz „Bezpieczna Przystań” (bit.ly/2vIFjxJ), zgłoszony przez Dariusza Myślikowskiego.  Na pewno zastanawiacie się, co dokładnie przekonało Jury Konkursu do przyznania nagród właśnie tym inicjatywom.  Dlatego poniżej przedstawiamy krótkie opisy każdego ze zwycięskich projektów, wskazując które z elementów sprawiły, że Jury zobaczyło w nich to społecznikowskie „coś :)

                                                             

  •    ”Alchemia Czasu. 660 lat historii Krzepic” to projekt, który zakłada organizację wydarzenia aktywizującego mieszkańców. Co ciekawe, nie jest to zwykły festyn, ale warsztaty archeologiczne połączone z eksploracją na terenie tamtejszego zamku, badaniami i nauką zabezpieczania zabytków. Uczestnicy będą mieli więc okazję nie tylko spędzić razem czas, ale także doświadczyć niecodziennej przygody. Stąd też, mimo że wydarzenie związane jest z trudną tematyką i specjalistyczną wiedzą, to - naszym zdaniem - dzięki ciekawemu pomysłowi na realizację, ma szansę okazać się sporym sukcesem.  Już nie możemy doczekać się efektów.  
                 
  •  „Nasz Tajemniczy Ogród” to inicjatywa szkolna, która porusza bardzo istotą kwestię ochrony i dbałości o środowisko. Dzięki jej realizacji uczniowie zyskają ciekawe miejsce, gdzie będą mogli się uczyć i rozwijać przyrodnicze pasje. Wspólna praca na rzecz rozwoju małego ogrodu meteorologicznego  z pewnością wspomoże rozwój społecznikowskich więzi między uczniami. A nóż ktoś z nich zostanie kiedyś słynnym biologiem… :)   • „Bezpieczna Przystań”  kolejny wyróżniony projekt wydaje się najbardziej namacalny. W końcu remontu świetlicy nie sposób nie zauważyć. Dzięki takiemu miejscu, jak to powstające w Lasowicach możemy zapobiegać patologiom, wyrównywać szanse. A współpraca, która jest konieczna przy tzw. „projektach budowalnych” z pewnością zintegruje lokalną społeczność.   

Podsumowując, chcielibyśmy podkreślić, że zwycięskie projekty łączy jedna ważna cecha – każdy z nich zostanie zrealizowany dzięki bezinteresownej współpracy lokalnej społeczności. Nie przewidziano w nich wynagrodzenia za pracę zaangażowanych osób czy zatrudniania podwykonawców z zewnątrz.  Dlaczego to takie ważne? Bo idea spółdzielczości, którą chcemy w Was zaszczepić w ramach „Spółdzielni Pomysłów”, zakłada dobrowolne połączenie wspólnych sił i dostępnych zasobów (również czasowych) na rzecz stworzenia czegoś większego, służącego grupie.  Chodzi o to, aby poza pracą zawodową i codziennymi obowiązkami umieć znaleźć czas na to, aby zdziałać coś wspólnie., nie dla pieniędzy. 

Przed nami i Wami kolejne edycje Konkursu, a my chcielibyśmy udzielić Wam dwóch drobnych rad.  Po pierwsze, pamiętajcie o przyszłości swoich projektów. Bardzo często, działania, mające na celu budowę placu zabaw, zewnętrznej siłowni itd. wymagają późniejszych konserwacji bądź remontów. Warto uwzględnić to w swoich planach, aby Wasza praca nie poszła na marne.
Po drugie, pamiętajcie również, że najciekawsze rzeczy powstają, dzięki połączeniu zapału i kreatywności . Nie zrażajcie się więc, gdy napotykacie na trudności i pamiętajcie, że do znalezienia odpowiedniego rozwiązania może zainspirować Was nawet najbardziej błaha rzecz lub przypadkowe spotkanie. Walczcie więc o swoje pomysły i szukajcie nieoczywistych sposobów. Życzymy Wam mnóstwo inspiracji!  


Pomysły na społecznikowskie DIY

PRAKTYCZNE PORADY
Mural z mchu, ławka z palety, doniczka z opony czy samodzielnie zrobiony nawóz do roślin – pomysłów na DIY jest całe mnóstwo, a dzięki ich poznaniu dzielnicowe podwórka nabiorą kolorów i wyjątkowego klimatu. Zobaczcie, co można wyczarować praktycznie bezkosztowo!   
WIĘCEJ
Latest_square_diy

Fundacja czy stowarzyszenie? Co jest lepsze dla Społecznika?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
 Wśród inicjatyw społecznych możemy zauważyć dwie główne formy prawne - fundacja lub stowarzyszenie. Czym się różnią i jak podjąć decyzję dowiecie się z poniższego tekstu. 
WIĘCEJ
Latest_square_startup-photos

Społeczniku przygotuj się do jesieni

PRAKTYCZNE PORADY
Zanim jednak dni staną się jeszcze krótsze, a noce coraz zimniejsze- co powinniśmy wpisać do swojego kalendarza, aby dobrze przygotować się na nadejście jesieni?   
WIĘCEJ
Latest_square_still-life-hedgehog-decoration-herbstdeko
Latest_square_summer-still-life-daisies-yellow

Jak zorganizować wspólną, zieloną przestrzeń?

TO DZIAŁA
Kawałek zieleni cieszy każdego, kiedy możliwości są skromne staramy się o zielony parapet, ukwiecony balkon, donice na tarasie. Nawet jeśli nie mieszkamy w domu z ogródkiem czasem pojawia się szansa na zieloną przestrzeń. Tyle, że wspólną, a to zawsze trochę wyzwanie, szczególnie jeśli nie znamy ...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-541523

Dobre wrażenie

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
Ponoć można je zrobić tylko raz. I to, jakie ono będzie ma duży wpływ na to, jak będziemy postrzegani przez innych. O tym dlaczego warto jest zadbać o to, żeby zrobić dobre pierwsze wrażenie, słów kilka. Czas jaki mamy na to, aby wywrzeć to kluczowe wrażenie, jest wyjątkowo krótki. Niektóre badan...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-297755

8 porad jak dobrze wykorzystać wakacje

PRAKTYCZNE PORADY
Społecznik też człowiek i odpocząć musi. Osoby bardzo aktywne, które wiele swoich działań i uwagi kierują na innych, często mają problem z odpoczynkiem. Ale przecież sposobów na spędzenie wakacji jest mnóstwo, trzeba tylko znaleźć odpowiedni dla siebie. Nie podpowiadamy pięknych miejsc na urlop, ...
WIĘCEJ