Konkurs_label Logotyp
Zrzut_ekranu_2015-09-08_o_11.18.02

Ogrody społecznościowe - jak to działa?

Ostatnio coraz częściej słyszy się o powstających w miastach ogrodach społecznościowych, które są znakiem zmiany w myśleniu o żywności, przestrzeni publicznej i wyrazem potrzeby działania w swojej okolicy. Głównym celem takich miejsc jest umacnianie lokalnej wspólnoty oraz edukacja, ponieważ ludzie żyjący w mieście nie zawsze mają wiedzę na temat cyklu przyrody czy pielęgnowania roślin. Korzyści wynikające z anektowania leżących odłogiem, zarośniętych i zaniedbanych miejsc jest więcej.

Mieszkańcy aglomeracji mają gdzie nawiązać więź z sąsiadem, spotykając się przy wspólnej pracy czy odpoczynku w miejskiej zielonej oazie. Dodatkowo inicjatorzy ogrodów, którzy współpracują z mieszkańcami, dbają o to, by urozmaicać ten wspólny czas, np. organizując na terenie ogrodu plenerowe pokazy filmów, pikniki czy koncerty. Mieszkańcy z kolei poświęcają swój czas i uwagę na upiększanie ogrodu, pielęgnowanie, podlewanie czy pielenie. Wspólnie wyhodowane warzywa i rośliny często wykorzystywane są podczas warsztatów np. układania bukietów czy robienia past. Idea ogrodów sukcesywnie się rozwija. Już w prawie każdym większym mieście w Polsce można spotkać się z takimi przestrzeniami.

W Poznaniu, w ramach projektu Generator Malta od 2013 roku powstały ogrody społecznościowe w dzielnicach: Jeżyce, Wilda, Łazarz czy w samym centrum na Placu Wolności. Generator Malta wspiera mieszkańców i lokalne organizacje w działaniach na terenie ogrodów, współorganizując wydarzenia kulturalne, warsztaty dla dzieci i dorosłych. To ważne, ponieważ nie wszystkim mieszkańcom udaje się dotrzeć na wydarzenia kulturalne, które odbywają się w centrum miasta. Wychodzenie z inicjatywami artystycznymi poza centrum, pozwala animować życie mieszkańców poszczególnych dzielnic, które do tej pory często pełniły role miejskich „sypialni”.

 Wśród lokalnych działaczy wyłaniają się liderzy, którzy kontynuują kuratelę nad stworzonymi ogrodami i właśnie o takie przejmowanie inicjatywy przez mieszkańców chodzi. Dzięki temu odżywa współdziałanie, następuje integracja, buduje się międzyludzką więź, a dodatkowo pięknieje okolica i mieszkańcy kamienic czy bloków mogą spędzać czas  aktywnie na świeżym powietrzu. Zachęcające? Ogrody są otwarte dla wszystkich, skorzystajcie z tej możliwości.  


Głusi w przestrzeni publicznej

WYWIAD
Przy projektach dla Głuchych* połączyła je empatia, kreatywność i poczucie, że nie można godzić się na zastany porządek świata. Jak działania na rzecz osób niesłyszących wyglądają w praktyce, skąd biorą się pomysły na ich realizację i jak można zdobyć na nie finansowanie? Opowiedzą przedstawicielki organizacji, które każdego dnia podejmują takie...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-164531

Międzypokoleniowe inicjatywy społeczne, czyli o dialogu ludzi młodych i seniorów

TO DZIAŁA
Jakiś czas temu media obiegła informacja o domu spokojnej starości w Holandii, który zdecydował się na udostępnienie bezpłatnego zakwaterowania… studentom w ramach projektu niwelowania negatywnych skutków procesu starzenia się. Dom pod nazwą “Humanitas” w Deventer wymaga od młodych rezydentów “bycia dobrym sąsiadem” przez minimum 30 godzin ...
WIĘCEJ
Latest_square_grandparents-1131890_1920

Sąsiedzkie DKFy, kluby filmowe, kina plenerowe... Pomysły na działania społeczne z filmem w tle.

TO DZIAŁA
Wszyscy lubią oglądać filmy, a dostęp do dobrego kina jest dziś znacznie łatwiejszy niż kiedyś. Zamiast oglądać je w samotności, w domowym zaciszu, wykorzystajmy je jako pretekst do sąsiedzkiej integracji! Poniżej prezentujemy kilka pomysłów na wspólne działania z filmem w tle. 
WIĘCEJ
Latest_square_film
Latest_square_kids-girl-pencil-drawing-159823

Jak organizować edukację, która przygotowuje ludzi do życia społecznego i pomocy innym?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
Edukacja przygotowująca ludzi do życia społecznego, kształcąca postawy obywatelskie i empatię wśród najmłodszych to jedno z większych wyzwań współczesności. Wymaga świadomości i dobrego wglądu w potrzeby dzieciaków. Jak to robić? Jest kilka reguł, które należy wdrażać do edukacji, by kształciła l...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-398532

Centrum Amarant, czyli tam gdzie lokalność spotyka kulturę

TO DZIAŁA
Amarant ma wiele znaczeń: to gatunek drzewa, kolor, popularna nazwa szarłata spożywczego. Poznań do tej listy dopisuje kolejne: wyjątkowe miejsce na kulturalnej mapie miasta. I nie są to puste słowa – Centrum Kultury Amarant intryguje od pierwszych chwil. 
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-207489

Minimalizm. Nowa moda czy potrzeba społeczna?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
O minimalizmie robi się coraz głośniej, pojawia się także sporo polskich publikacji i blogów minimalistów. Niejednokrotnie pojawia się także opinia, że to tylko chwilowa moda. Na zweryfikowanie tego twierdzenia jest jeszcze za wcześnie, niemniej jest to dość wymagający trend i raczej trudno za ni...
WIĘCEJ