Konkurs_label Logotyp
Photo-1427348693976-99e4aca06bb9

O skutecznym projektowaniu i realizowaniu celów

Erupcja fantastycznych pomysłów, by po kilku miesiącach stwierdzić, że żaden nie został wprowadzony w życie? Cotygodniowe burze mózgów skutkujące ciekawymi inicjatywami, które nigdy nie doczekały się realizacji? Niejeden społecznik zna to z autopsji.  Jeśli również cierpisz na syndrom Wiecznie Niezrealizowanych Celów, przyjrzyj się temu, jak je wyznaczasz. Świadome projektowanie celów ułatwia egzekwowanie zobowiązań, jakie zaciągnąłeś wobec samego siebie. Przyjrzyjmy się zatem kilku psychologicznym trikom, które pozwolą skutecznie nimi zarządzać.  

SMART, czyli sprytny cel
  

Reguła SMART to jedna z najpopularniejszych i najłatwiejszych do wdrożenia metod wyznaczania celów. Jest to akronim czterech angielskich słów, które stanowią kryteria dobrze sformułowanego celu: Specific (szczegółowy), Measurable (mierzalny), Achievable (osiągalny), Realistic (realistyczny), Time-bound (określony w czasie). Aby odkryć, na czym polega projektowanie celu według tej reguły, wystarczy porównać treść celu sformułowanego ogólnie i zgodnie z zasadą SMART. Jak myślisz, który z nich uda się osiągnąć?
 
1. “Schudnę na lato.”
2. “W ciągu najbliższych trzech miesięcy schudnę 3 kilogramy, ćwicząc dwa razy w tygodniu i stosując dietę.”  

Zdecydowanie bardziej osiągalny jest cel sformułowany w drugi sposób, ponieważ nadaje naszym działaniom przejrzyste ramy i precyzuje, co, w jaki sposób i kiedy zamierzamy osiągnąć. Taką metodę możemy zastosować praktycznie do każdego wyzwania, jakie przed sobą stawiamy.  

Gwarancja 5 minut
 

Prokrastynacja
to zmora wielu z nas, a zasada “jeszcze 5 minutek” ma zastosowanie nie tylko przy porannym wstawaniu z łóżka, ale także przy zabieraniu się do pracy. Prokrastynator mieszka w każdym z nas, a sposób, by go wykurzyć jest często zaskakująco prosty. Wystarczy założyć sobie, że usiądziemy do danej czynności tylko na 5 minut i zaczniemy od rzeczy najłatwiejszych. Po 5 minutach wykonywania zadania okazuje się, że pochłonęło nas ono do tego stopnia, że wcale nie mamy ochoty rezygnować z jego realizacji.
 

Matryca Eisenhowera
 

Matryca Eisenhowera to proste narzędzie, które pomaga w ustalaniu priorytetów. Kluczem do uporządkowania zadań jest określenie ich ważności i pilności. Eisenhower podzielił zadania na 4 kategorie:
 

- Pilne i ważne to wszystkie sprawy naglące, zadania do zrobienia „na wczoraj” lub sytuacje kryzysowe, które wymagają natychmiastowej reakcji. Powinny być wykonane w pierwszej kolejności.

- Niepilne i ważne to planowanie, nawiązywanie nowych kontaktów, budowanie strategii, poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań. Słowem, wszystko to, co jest istotne z punktu widzenia rozwoju naszego projektu.
- Nieważne i pilne to zadania, które moglibyśmy scedować na kogoś innego lub dyplomatycznie ominąć. Można tu wymienić choćby niektóre spotkania, telefony i maile, które nie posuwają naszych spraw naprzód.
- Nieważne i niepilne to zajęcia z gatunku „złodziei czasu” takie jak częste sprawdzanie poczty e-mail czy mediów społecznościowych. Aby wykonywać swoją pracę bardziej efektywnie, powinniśmy ograniczać je do minimum.   W uporządkowaniu zadań pod względem kolejności ich wykonania pomoże nam graficzne odzwierciedlenie matrycy Eisenhowera:
Głusi w przestrzeni publicznej

WYWIAD
Przy projektach dla Głuchych* połączyła je empatia, kreatywność i poczucie, że nie można godzić się na zastany porządek świata. Jak działania na rzecz osób niesłyszących wyglądają w praktyce, skąd biorą się pomysły na ich realizację i jak można zdobyć na nie finansowanie? Opowiedzą przedstawicielki organizacji, które każdego dnia podejmują takie...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-164531

Międzypokoleniowe inicjatywy społeczne, czyli o dialogu ludzi młodych i seniorów

TO DZIAŁA
Jakiś czas temu media obiegła informacja o domu spokojnej starości w Holandii, który zdecydował się na udostępnienie bezpłatnego zakwaterowania… studentom w ramach projektu niwelowania negatywnych skutków procesu starzenia się. Dom pod nazwą “Humanitas” w Deventer wymaga od młodych rezydentów “bycia dobrym sąsiadem” przez minimum 30 godzin ...
WIĘCEJ
Latest_square_grandparents-1131890_1920

Sąsiedzkie DKFy, kluby filmowe, kina plenerowe... Pomysły na działania społeczne z filmem w tle.

TO DZIAŁA
Wszyscy lubią oglądać filmy, a dostęp do dobrego kina jest dziś znacznie łatwiejszy niż kiedyś. Zamiast oglądać je w samotności, w domowym zaciszu, wykorzystajmy je jako pretekst do sąsiedzkiej integracji! Poniżej prezentujemy kilka pomysłów na wspólne działania z filmem w tle. 
WIĘCEJ
Latest_square_film
Latest_square_kids-girl-pencil-drawing-159823

Jak organizować edukację, która przygotowuje ludzi do życia społecznego i pomocy innym?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
Edukacja przygotowująca ludzi do życia społecznego, kształcąca postawy obywatelskie i empatię wśród najmłodszych to jedno z większych wyzwań współczesności. Wymaga świadomości i dobrego wglądu w potrzeby dzieciaków. Jak to robić? Jest kilka reguł, które należy wdrażać do edukacji, by kształciła l...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-398532

Centrum Amarant, czyli tam gdzie lokalność spotyka kulturę

TO DZIAŁA
Amarant ma wiele znaczeń: to gatunek drzewa, kolor, popularna nazwa szarłata spożywczego. Poznań do tej listy dopisuje kolejne: wyjątkowe miejsce na kulturalnej mapie miasta. I nie są to puste słowa – Centrum Kultury Amarant intryguje od pierwszych chwil. 
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-207489

Minimalizm. Nowa moda czy potrzeba społeczna?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
O minimalizmie robi się coraz głośniej, pojawia się także sporo polskich publikacji i blogów minimalistów. Niejednokrotnie pojawia się także opinia, że to tylko chwilowa moda. Na zweryfikowanie tego twierdzenia jest jeszcze za wcześnie, niemniej jest to dość wymagający trend i raczej trudno za ni...
WIĘCEJ