Konkurs_label Logotyp
Photo-1427348693976-99e4aca06bb9

O skutecznym projektowaniu i realizowaniu celów

Erupcja fantastycznych pomysłów, by po kilku miesiącach stwierdzić, że żaden nie został wprowadzony w życie? Cotygodniowe burze mózgów skutkujące ciekawymi inicjatywami, które nigdy nie doczekały się realizacji? Niejeden społecznik zna to z autopsji.  Jeśli również cierpisz na syndrom Wiecznie Niezrealizowanych Celów, przyjrzyj się temu, jak je wyznaczasz. Świadome projektowanie celów ułatwia egzekwowanie zobowiązań, jakie zaciągnąłeś wobec samego siebie. Przyjrzyjmy się zatem kilku psychologicznym trikom, które pozwolą skutecznie nimi zarządzać.  

SMART, czyli sprytny cel
  

Reguła SMART to jedna z najpopularniejszych i najłatwiejszych do wdrożenia metod wyznaczania celów. Jest to akronim czterech angielskich słów, które stanowią kryteria dobrze sformułowanego celu: Specific (szczegółowy), Measurable (mierzalny), Achievable (osiągalny), Realistic (realistyczny), Time-bound (określony w czasie). Aby odkryć, na czym polega projektowanie celu według tej reguły, wystarczy porównać treść celu sformułowanego ogólnie i zgodnie z zasadą SMART. Jak myślisz, który z nich uda się osiągnąć?
 
1. “Schudnę na lato.”
2. “W ciągu najbliższych trzech miesięcy schudnę 3 kilogramy, ćwicząc dwa razy w tygodniu i stosując dietę.”  

Zdecydowanie bardziej osiągalny jest cel sformułowany w drugi sposób, ponieważ nadaje naszym działaniom przejrzyste ramy i precyzuje, co, w jaki sposób i kiedy zamierzamy osiągnąć. Taką metodę możemy zastosować praktycznie do każdego wyzwania, jakie przed sobą stawiamy.  

Gwarancja 5 minut
 

Prokrastynacja
to zmora wielu z nas, a zasada “jeszcze 5 minutek” ma zastosowanie nie tylko przy porannym wstawaniu z łóżka, ale także przy zabieraniu się do pracy. Prokrastynator mieszka w każdym z nas, a sposób, by go wykurzyć jest często zaskakująco prosty. Wystarczy założyć sobie, że usiądziemy do danej czynności tylko na 5 minut i zaczniemy od rzeczy najłatwiejszych. Po 5 minutach wykonywania zadania okazuje się, że pochłonęło nas ono do tego stopnia, że wcale nie mamy ochoty rezygnować z jego realizacji.
 

Matryca Eisenhowera
 

Matryca Eisenhowera to proste narzędzie, które pomaga w ustalaniu priorytetów. Kluczem do uporządkowania zadań jest określenie ich ważności i pilności. Eisenhower podzielił zadania na 4 kategorie:
 

- Pilne i ważne to wszystkie sprawy naglące, zadania do zrobienia „na wczoraj” lub sytuacje kryzysowe, które wymagają natychmiastowej reakcji. Powinny być wykonane w pierwszej kolejności.

- Niepilne i ważne to planowanie, nawiązywanie nowych kontaktów, budowanie strategii, poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań. Słowem, wszystko to, co jest istotne z punktu widzenia rozwoju naszego projektu.
- Nieważne i pilne to zadania, które moglibyśmy scedować na kogoś innego lub dyplomatycznie ominąć. Można tu wymienić choćby niektóre spotkania, telefony i maile, które nie posuwają naszych spraw naprzód.
- Nieważne i niepilne to zajęcia z gatunku „złodziei czasu” takie jak częste sprawdzanie poczty e-mail czy mediów społecznościowych. Aby wykonywać swoją pracę bardziej efektywnie, powinniśmy ograniczać je do minimum.   W uporządkowaniu zadań pod względem kolejności ich wykonania pomoże nam graficzne odzwierciedlenie matrycy Eisenhowera:
Minimalizm. Nowa moda czy potrzeba społeczna?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
O minimalizmie robi się coraz głośniej, pojawia się także sporo polskich publikacji i blogów minimalistów. Niejednokrotnie pojawia się także opinia, że to tylko chwilowa moda. Na zweryfikowanie tego twierdzenia jest jeszcze za wcześnie, niemniej jest to dość wymagający trend i raczej trudno za nim podążać zupełnie bezrefleksyjnie. Nie da się tak...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-207489

Givebox - czyli społeczna wymiana z szafą w tle

TO DZIAŁA
„Nie ma tu firm, sponsorów, akcji pijarowych. To miejsce postawione przez mieszkańców dla mieszkańców. Opiera się na wzajemnym zaufaniu. Zakłada, że ludzie są życzliwi i dbają o dobro wspólne.“ – tak zachęcano do skorzystania z „Jeżyckiej Szafy“, czyli pierwszego polskiego GiveBox‘a, który stanął na jednej z poznańskich ulic. Dowiedzcie się więc...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-210892

Jak organizować inicjatywy społeczne dedykowane młodym ludziom?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
Wyzwania nie omijają nikogo, w żadnym wieku. Wiedzą to zarówno młode osoby, które zmagają się z chorobami, jak i nastoletni rodzice, czy też uczniowie szkół z terenów wykluczonych cyfrowo. W wielu z nas budzi to na tyle dużo emocji, że chcemy pomóc młodym osobom w ich codziennej walce o lepsze dzisiaj i jutro. Ważne jednak jest to, żeby podejść ...
WIĘCEJ
Latest_square_7885047912_fadd841953_k
Latest_square_adventure-1807524_1920

Dawać wędkę, a nie rybę. Niestandardowe pomysły na pomaganie

TO DZIAŁA
 Pomaganie jest bardzo trudne, a skuteczne niesienie pomocy jest wręcz prawdziwą sztuką. Co to jest skuteczna pomoc? To działanie, które trwale zmienia sytuację. Najczęściej do tej zmiany nie wystarczy zaangażowanie pomagającego, ale konieczne, a nawet przesądzające o powodzeniu akcji, jest z...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-40120

Uczenie się jest sztuką. Jak się uczą społecznicy?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
Społecznicy często wcielają się w role uczących, gdy prowadzą prelekcje czy warsztaty lub w rolę osób nauczanych. Psychologowie od dawna zgłębiają procesy uczenia, starając się rozpoznawać mechanizmy skutecznego zdobywania wiedzy i umiejętności. Dzięki wiedzy na temat stylów uczenia możemy przewi...
WIĘCEJ
Latest_square_untitled

Każdy może pomagać - jak zorganizować zbiórkę odzieży dla potrzebujących?

TO DZIAŁA
Kiedy zbliżają się specjalne okazje, gdy za oknem kolejna zmiana pór roku, gdy dzieci znów urosną o kolejny rozmiar, rodziny stają przed koniecznością wymiany czy poszerzenia garderoby. Nie dla wszystkich wysiłek z tym związany będzie związany tylko z pójściem do sklepu czy zamówieniem ze sklepu ...
WIĘCEJ