Konkurs_label Logotyp
Photo-1427348693976-99e4aca06bb9

O skutecznym projektowaniu i realizowaniu celów

Erupcja fantastycznych pomysłów, by po kilku miesiącach stwierdzić, że żaden nie został wprowadzony w życie? Cotygodniowe burze mózgów skutkujące ciekawymi inicjatywami, które nigdy nie doczekały się realizacji? Niejeden społecznik zna to z autopsji.  Jeśli również cierpisz na syndrom Wiecznie Niezrealizowanych Celów, przyjrzyj się temu, jak je wyznaczasz. Świadome projektowanie celów ułatwia egzekwowanie zobowiązań, jakie zaciągnąłeś wobec samego siebie. Przyjrzyjmy się zatem kilku psychologicznym trikom, które pozwolą skutecznie nimi zarządzać.  

SMART, czyli sprytny cel
  

Reguła SMART to jedna z najpopularniejszych i najłatwiejszych do wdrożenia metod wyznaczania celów. Jest to akronim czterech angielskich słów, które stanowią kryteria dobrze sformułowanego celu: Specific (szczegółowy), Measurable (mierzalny), Achievable (osiągalny), Realistic (realistyczny), Time-bound (określony w czasie). Aby odkryć, na czym polega projektowanie celu według tej reguły, wystarczy porównać treść celu sformułowanego ogólnie i zgodnie z zasadą SMART. Jak myślisz, który z nich uda się osiągnąć?
 
1. “Schudnę na lato.”
2. “W ciągu najbliższych trzech miesięcy schudnę 3 kilogramy, ćwicząc dwa razy w tygodniu i stosując dietę.”  

Zdecydowanie bardziej osiągalny jest cel sformułowany w drugi sposób, ponieważ nadaje naszym działaniom przejrzyste ramy i precyzuje, co, w jaki sposób i kiedy zamierzamy osiągnąć. Taką metodę możemy zastosować praktycznie do każdego wyzwania, jakie przed sobą stawiamy.  

Gwarancja 5 minut
 

Prokrastynacja
to zmora wielu z nas, a zasada “jeszcze 5 minutek” ma zastosowanie nie tylko przy porannym wstawaniu z łóżka, ale także przy zabieraniu się do pracy. Prokrastynator mieszka w każdym z nas, a sposób, by go wykurzyć jest często zaskakująco prosty. Wystarczy założyć sobie, że usiądziemy do danej czynności tylko na 5 minut i zaczniemy od rzeczy najłatwiejszych. Po 5 minutach wykonywania zadania okazuje się, że pochłonęło nas ono do tego stopnia, że wcale nie mamy ochoty rezygnować z jego realizacji.
 

Matryca Eisenhowera
 

Matryca Eisenhowera to proste narzędzie, które pomaga w ustalaniu priorytetów. Kluczem do uporządkowania zadań jest określenie ich ważności i pilności. Eisenhower podzielił zadania na 4 kategorie:
 

- Pilne i ważne to wszystkie sprawy naglące, zadania do zrobienia „na wczoraj” lub sytuacje kryzysowe, które wymagają natychmiastowej reakcji. Powinny być wykonane w pierwszej kolejności.

- Niepilne i ważne to planowanie, nawiązywanie nowych kontaktów, budowanie strategii, poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań. Słowem, wszystko to, co jest istotne z punktu widzenia rozwoju naszego projektu.
- Nieważne i pilne to zadania, które moglibyśmy scedować na kogoś innego lub dyplomatycznie ominąć. Można tu wymienić choćby niektóre spotkania, telefony i maile, które nie posuwają naszych spraw naprzód.
- Nieważne i niepilne to zajęcia z gatunku „złodziei czasu” takie jak częste sprawdzanie poczty e-mail czy mediów społecznościowych. Aby wykonywać swoją pracę bardziej efektywnie, powinniśmy ograniczać je do minimum.   W uporządkowaniu zadań pod względem kolejności ich wykonania pomoże nam graficzne odzwierciedlenie matrycy Eisenhowera:
Jak zorganizować wspólną, zieloną przestrzeń?

TO DZIAŁA
Kawałek zieleni cieszy każdego, kiedy możliwości są skromne staramy się o zielony parapet, ukwiecony balkon, donice na tarasie. Nawet jeśli nie mieszkamy w domu z ogródkiem czasem pojawia się szansa na zieloną przestrzeń. Tyle, że wspólną, a to zawsze trochę wyzwanie, szczególnie jeśli nie znamy za dobrze swoich sąsiadów. Nie ma jednak rzeczy ni...
WIĘCEJ
Latest_square_summer-still-life-daisies-yellow

Dobre wrażenie

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
Ponoć można je zrobić tylko raz. I to, jakie ono będzie ma duży wpływ na to, jak będziemy postrzegani przez innych. O tym dlaczego warto jest zadbać o to, żeby zrobić dobre pierwsze wrażenie, słów kilka. Czas jaki mamy na to, aby wywrzeć to kluczowe wrażenie, jest wyjątkowo krótki. Niektóre badania wskazują na to, że mieści się on w 11 sekundach...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-541523

8 porad jak dobrze wykorzystać wakacje

PRAKTYCZNE PORADY
Społecznik też człowiek i odpocząć musi. Osoby bardzo aktywne, które wiele swoich działań i uwagi kierują na innych, często mają problem z odpoczynkiem. Ale przecież sposobów na spędzenie wakacji jest mnóstwo, trzeba tylko znaleźć odpowiedni dla siebie. Nie podpowiadamy pięknych miejsc na urlop, bo takich poradników jest wiele, ale mamy kilka pr...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-297755
Latest_square_spvi_zwyciezcy-1

Podsumowanie VI edycji "Spółdzielni Pomysłów"

TO DZIAŁA
VI edycja „Spółdzielni Pomysłów” za nami. Kilka dni temu poznaliśmy zwycięskie projekty. Zostały nimi: ”Alchemia Czasu. 660 lat historii Krzepic” (bit.ly/2uBkLa6) autorstwa Radosława Hermana , „Nasz Tajemniczy Ogród” (bit.ly/2tDoLpg) , który stworzył Adam Bąk  oraz „Bezpieczna Przystań” (bit.ly/2...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-493521

Wakacje dla małych odkrywców

TO DZIAŁA
Wakacje to taki fajny czas, kiedy dzieci niekoniecznie są podzielone na grupy ze względu na wiek, starsze bawią się z młodszymi i wiele od siebie uczą. Postarajmy się zachęcać dzieci do wspólnych zabaw i odkrywania świata w zróżnicowanych wiekowo grupach, do czego nie mają okazji w naszym systemi...
WIĘCEJ
Latest_square_5

MISZ-MASZ-społeczne koło muzyczno-artystyczne dla dzieci niepełnosprawnych

TO DZIAŁA
Często znalezienie pasji wcale nie jest takie łatwe, jak się może wydawać. W końcu nikt nie wie od razu w czym jest dobry, albo co tak naprawdę go interesuje. Konieczne jest próbowanie i otwartość na to co nowe i nieznane. Jednak, gdy już to swoje hobby odnajdziemy, wtedy zazwyczaj chcemy mu się ...
WIĘCEJ