Konkurs_label Logotyp
Photo-1432821596592-e2c18b78144f

O działaniach w grupie, czyli psychologiczne cienie współpracy

Współpraca w grupie jest promowana w świecie biznesu oraz edukacji, a także na polu działań społecznych. Człowiek od wieków przeczuwał, że “co dwie głowy, to nie jedna”, a jeszcze lepiej, gdy tych głów jest kilka. Psychologom społecznym w XX wieku udało się to naukowo potwierdzić. Dowiedli oni, dlaczego współpraca się opłaca i jakie psychologiczne mechanizmy za tym stoją.  

Zaangażowanie kilku osób sprawia, że możemy podzielić się obowiązkami w zgodzie ze swoimi naturalnymi kompetencjami i talentami. Jeśli tę kompetencyjną miksturę, doprawimy sprawnym zarządzaniem i charyzmatycznym przywództwem, mamy gotowy przepis na skuteczne współdziałanie. Jednak 
– pracując w grupie  czyhają na nas również pewne psychologiczne pułapki. Warto je znać, by wiedzieć, czego możemy się spodziewać i na co powinien zwrócić uwagę lider oraz inni członkowie zespołu, by ich działania były jeszcze bardziej efektywne:  

Cienie współpracy
 

Współpraca w ostatecznym rozrachunku przynosi ogrom korzyści. Jednak może się wiązać z pewnymi ograniczeniami, które tłumaczą następujące zjawiska:  

Próżniactwo społeczne 
 zdarza się, że  działając w grupie  wkładamy w wykonanie zadania mniej wysiłku niż pracując w pojedynkę. Zaangażowanie jest tym mniejsze, im trudniej je zmierzyć. Próżniactwo pojawia się również wtedy, gdy projekt, za który jesteśmy współodpowiedzialni nie jest dla nas osobiście ważny.  

Rozproszenie odpowiedzialności (inaczej “efekt widza”) 
 ze zjawiskiem próżniactwa społecznego jest związane rozproszenie odpowiedzialności. Działając w grupie, mamy większe poczucie anonimowości, a odpowiedzialność za ostateczny efekt naszych działań dzielimy między wszystkich członków zespołu. Świadomość, że nie zostaniemy indywidualnie rozliczeni za efekty, często wiąże się ze spadkiem wysiłku wkładanego w zadania grupowe.  

Myślenie grupowe podczas podejmowania wspólnych decyzji możemy podlegać zjawisku myślenia grupowego, które prowadzi do tego, że decyzje podejmowanie wspólnie mogą być jakościowo gorsze niż te podejmowane indywidualnie. Wiąże się to z autocenzurowaniem się (czyli nieujawnianiem swoich pomysłów z obawy przed negatywną reakcją grupy) oraz przystawaniem na pomysły zespołu (konformizm).  

Aby uniknąć pułapek współpracy, warto by lider przestrzegał kilku reguł:
 

 definiuj i komunikuj cele  zdefiniuj i mów w jasny sposób o celach projektu. Spraw, by członkowie zespołu mieli szansę się z nimi utożsamić. Zaangażowanie jest wówczas o wiele większe niż w przypadku niejasnych celów lub takich, których nie podzielają członkowie zespołu.
 bazuj na wartościach  dowiedz się, jakie wartości wyznają członkowie Twojego zespołu. Jeśli wiesz, że ważny jest dla nich samorozwój, dbaj o to, by zlecać takie zadania, przy których zespół rzeczywiście będzie mógł się rozwijać i zdobywać nowe doświadczenia.
 dawaj informację zwrotną – grupa, by działać skutecznie, potrzebuje feedbacku na temat efektywności swoich działań. Dbaj o to, by dawać członkom zespołu regularne informacje zwrotne o postępach i o tym, co warto poprawić.
 doceniaj pomysły  pracuj metodą burzy mózgów i staraj się nie krytykować koncepcji innych osób. Pamiętaj, że ktoś  kto dwa razy usłyszy – że jego pomysł jest beznadziejny, może obawiać się zaproponować coś po raz trzeci.    


Głusi w przestrzeni publicznej

WYWIAD
Przy projektach dla Głuchych* połączyła je empatia, kreatywność i poczucie, że nie można godzić się na zastany porządek świata. Jak działania na rzecz osób niesłyszących wyglądają w praktyce, skąd biorą się pomysły na ich realizację i jak można zdobyć na nie finansowanie? Opowiedzą przedstawicielki organizacji, które każdego dnia podejmują takie...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-164531

Międzypokoleniowe inicjatywy społeczne, czyli o dialogu ludzi młodych i seniorów

TO DZIAŁA
Jakiś czas temu media obiegła informacja o domu spokojnej starości w Holandii, który zdecydował się na udostępnienie bezpłatnego zakwaterowania… studentom w ramach projektu niwelowania negatywnych skutków procesu starzenia się. Dom pod nazwą “Humanitas” w Deventer wymaga od młodych rezydentów “bycia dobrym sąsiadem” przez minimum 30 godzin ...
WIĘCEJ
Latest_square_grandparents-1131890_1920

Sąsiedzkie DKFy, kluby filmowe, kina plenerowe... Pomysły na działania społeczne z filmem w tle.

TO DZIAŁA
Wszyscy lubią oglądać filmy, a dostęp do dobrego kina jest dziś znacznie łatwiejszy niż kiedyś. Zamiast oglądać je w samotności, w domowym zaciszu, wykorzystajmy je jako pretekst do sąsiedzkiej integracji! Poniżej prezentujemy kilka pomysłów na wspólne działania z filmem w tle. 
WIĘCEJ
Latest_square_film
Latest_square_kids-girl-pencil-drawing-159823

Jak organizować edukację, która przygotowuje ludzi do życia społecznego i pomocy innym?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
Edukacja przygotowująca ludzi do życia społecznego, kształcąca postawy obywatelskie i empatię wśród najmłodszych to jedno z większych wyzwań współczesności. Wymaga świadomości i dobrego wglądu w potrzeby dzieciaków. Jak to robić? Jest kilka reguł, które należy wdrażać do edukacji, by kształciła l...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-398532

Centrum Amarant, czyli tam gdzie lokalność spotyka kulturę

TO DZIAŁA
Amarant ma wiele znaczeń: to gatunek drzewa, kolor, popularna nazwa szarłata spożywczego. Poznań do tej listy dopisuje kolejne: wyjątkowe miejsce na kulturalnej mapie miasta. I nie są to puste słowa – Centrum Kultury Amarant intryguje od pierwszych chwil. 
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-207489

Minimalizm. Nowa moda czy potrzeba społeczna?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
O minimalizmie robi się coraz głośniej, pojawia się także sporo polskich publikacji i blogów minimalistów. Niejednokrotnie pojawia się także opinia, że to tylko chwilowa moda. Na zweryfikowanie tego twierdzenia jest jeszcze za wcześnie, niemniej jest to dość wymagający trend i raczej trudno za ni...
WIĘCEJ