Konkurs_label Logotyp
Kreatywnosc

Nie ma inicjatyw społecznych bez kreatywności

Praca społecznika wymaga kreatywności. Wymyślanie wizji, tworzenie dobrze dobranych zespołów projektowych, kreowanie nowych rozwiązań. Szczypta twórczego myślenia jest niezbędna każdej osobie działającej na rzecz innych oraz swojego otoczenia. Jak być kreatywnym i pobudzać w sobie twórcze myślenie? 

Co stymuluje naszą kreatywność? 

1. Zainteresowanie i pasja. Nasza kreatywność jest większa, gdy wykonujemy zadania odpowiadające naszym zainteresowaniom i pasjom. Uruchamia się w nas wówczas motywacja wewnętrzna, dzięki której nie potrzebujemy zewnętrznej gratyfikacji do wykonywania zadania. Jest ono bowiem nagradzające samo w sobie.

2. Zaufanie w nasze umiejętności. Częściej uruchamiamy twórcze myślenie wtedy, gdy jesteśmy obdarzeni przez kogoś zaufaniem. Czy to przez przełożonego, lidera grupy projektowej czy przez swoich współpracowników. Gdy pracujemy w otoczeniu przyjaźnie nastawionych osób, gdy czujemy się akceptowani i szanowani nasza kreatywność ma szanse rozwinąć skrzydła.

3. Sami określamy efekty zadania. Gdy to inni wskazują, jakie rezultaty powinniśmy osiągnąć, trudniej nam tworzyć kreatywne rozwiązania. Swoboda działania sprzyja twórczemu myśleniu i motywuje nas do nietypowej aktywności.

4. Praca w grupie. Dzięki pracy zespołowej, mamy większe szanse na generowanie innowacyjnych rozwiązań, niż pracując w pojedynkę. Stare polskie przysłowie mówi: “co dwie głowy, to nie jedna”. Sprawdza się ono znakomicie, gdy mowa o kreatywności. Burze mózgów z mnóstwem pomysłów, odmienne spojrzenie różnych członków zespołów, dyskusje nad wypracowywaniem najciekawszych rozwiązań - wszystko to sprawia, że praca w grupie sprzyja kreatywności.

Co niszczy kreatywność?

1. Stres. Twórcze myślenie i kreowanie niestandardowych rozwiązań jest znacznie utrudnione, gdy jesteśmy narażeni na stres. W sytuacjach podwyższone napięcia zwykle działamy w sposób schematyczny, niewymagający większego zaangażowania, ponieważ większość naszej energii jest wówczas wydatkowana na radzenie sobie z negatywnymi emocjami. Dlatego tak ważne jest, by do zadań twórczych zasiadać w momencie, gdy naszego umysłu nie zaprzątają problemy. 

2. Praca pod presją czasu. Gdy deadline’y nas gonią, a liczba zadań do wykonania wzrasta odwrotnie proporcjonalnie do ilości czasu, nasza kreatywność zaczyna nas zawodzić. Pod presją czasu najczęściej wykonujemy proste, szablonowe rozwiązania. Podążamy utartymi ścieżkami i stosujemy sprawdzone drogi dojścia do celu, by zaoszczędzić cenny czas. Jeśli chcemy uaktywnić twórcze myślenie, powinniśmy działać bez pośpiechu. 

3. Brak wiary w siebie. Niska samoocena, brak wiary w siebie wzbudzają w nas lęk przed porażką. Wystraszeni tym, że nam się nie powiedzie rezygnujemy z eksperymentów, by nie narażać się na fiasko. Niestety, bez eksperymentowania nie ma nowych rozwiązań. Musimy podjąć ryzyko, by być twórczymi, a do tego jest potrzebna choć odrobina wiary w sukces. 

4. Konformizm. Podporządkowywanie się pomysłom innych, niewychylanie się z tłumu często skutkuje brakiem kreatywnych rozwiązań. Uruchamia się wtedy tzw. syndrom myślenia grupowego, czyli uleganie sugestiom i naciskom zespołu. Narzucamy wówczas na swoje indywidualne myślenie ramy autocenzury i podejmujemy decyzje zgodne z wolą większości tak, by nie narażać się na izolację grupy. Wiemy jednak dobrze, że kreatywne pomysły powstają często w sprzeciwie do dominujących tendencji czy najbardziej popularnych pomysłów. Musimy więc przezwyciężyć konformizm i syndrom grupowego myślenia, by podążać ścieżką kreatywności. 

Głusi w przestrzeni publicznej

WYWIAD
Przy projektach dla Głuchych* połączyła je empatia, kreatywność i poczucie, że nie można godzić się na zastany porządek świata. Jak działania na rzecz osób niesłyszących wyglądają w praktyce, skąd biorą się pomysły na ich realizację i jak można zdobyć na nie finansowanie? Opowiedzą przedstawicielki organizacji, które każdego dnia podejmują takie...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-164531

Międzypokoleniowe inicjatywy społeczne, czyli o dialogu ludzi młodych i seniorów

TO DZIAŁA
Jakiś czas temu media obiegła informacja o domu spokojnej starości w Holandii, który zdecydował się na udostępnienie bezpłatnego zakwaterowania… studentom w ramach projektu niwelowania negatywnych skutków procesu starzenia się. Dom pod nazwą “Humanitas” w Deventer wymaga od młodych rezydentów “bycia dobrym sąsiadem” przez minimum 30 godzin ...
WIĘCEJ
Latest_square_grandparents-1131890_1920

Sąsiedzkie DKFy, kluby filmowe, kina plenerowe... Pomysły na działania społeczne z filmem w tle.

TO DZIAŁA
Wszyscy lubią oglądać filmy, a dostęp do dobrego kina jest dziś znacznie łatwiejszy niż kiedyś. Zamiast oglądać je w samotności, w domowym zaciszu, wykorzystajmy je jako pretekst do sąsiedzkiej integracji! Poniżej prezentujemy kilka pomysłów na wspólne działania z filmem w tle. 
WIĘCEJ
Latest_square_film
Latest_square_kids-girl-pencil-drawing-159823

Jak organizować edukację, która przygotowuje ludzi do życia społecznego i pomocy innym?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
Edukacja przygotowująca ludzi do życia społecznego, kształcąca postawy obywatelskie i empatię wśród najmłodszych to jedno z większych wyzwań współczesności. Wymaga świadomości i dobrego wglądu w potrzeby dzieciaków. Jak to robić? Jest kilka reguł, które należy wdrażać do edukacji, by kształciła l...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-398532

Centrum Amarant, czyli tam gdzie lokalność spotyka kulturę

TO DZIAŁA
Amarant ma wiele znaczeń: to gatunek drzewa, kolor, popularna nazwa szarłata spożywczego. Poznań do tej listy dopisuje kolejne: wyjątkowe miejsce na kulturalnej mapie miasta. I nie są to puste słowa – Centrum Kultury Amarant intryguje od pierwszych chwil. 
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-207489

Minimalizm. Nowa moda czy potrzeba społeczna?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
O minimalizmie robi się coraz głośniej, pojawia się także sporo polskich publikacji i blogów minimalistów. Niejednokrotnie pojawia się także opinia, że to tylko chwilowa moda. Na zweryfikowanie tego twierdzenia jest jeszcze za wcześnie, niemniej jest to dość wymagający trend i raczej trudno za ni...
WIĘCEJ