Konkurs_label Logotyp
Kreatywnosc

Nie ma inicjatyw społecznych bez kreatywności

Praca społecznika wymaga kreatywności. Wymyślanie wizji, tworzenie dobrze dobranych zespołów projektowych, kreowanie nowych rozwiązań. Szczypta twórczego myślenia jest niezbędna każdej osobie działającej na rzecz innych oraz swojego otoczenia. Jak być kreatywnym i pobudzać w sobie twórcze myślenie? 

Co stymuluje naszą kreatywność? 

1. Zainteresowanie i pasja. Nasza kreatywność jest większa, gdy wykonujemy zadania odpowiadające naszym zainteresowaniom i pasjom. Uruchamia się w nas wówczas motywacja wewnętrzna, dzięki której nie potrzebujemy zewnętrznej gratyfikacji do wykonywania zadania. Jest ono bowiem nagradzające samo w sobie.

2. Zaufanie w nasze umiejętności. Częściej uruchamiamy twórcze myślenie wtedy, gdy jesteśmy obdarzeni przez kogoś zaufaniem. Czy to przez przełożonego, lidera grupy projektowej czy przez swoich współpracowników. Gdy pracujemy w otoczeniu przyjaźnie nastawionych osób, gdy czujemy się akceptowani i szanowani nasza kreatywność ma szanse rozwinąć skrzydła.

3. Sami określamy efekty zadania. Gdy to inni wskazują, jakie rezultaty powinniśmy osiągnąć, trudniej nam tworzyć kreatywne rozwiązania. Swoboda działania sprzyja twórczemu myśleniu i motywuje nas do nietypowej aktywności.

4. Praca w grupie. Dzięki pracy zespołowej, mamy większe szanse na generowanie innowacyjnych rozwiązań, niż pracując w pojedynkę. Stare polskie przysłowie mówi: “co dwie głowy, to nie jedna”. Sprawdza się ono znakomicie, gdy mowa o kreatywności. Burze mózgów z mnóstwem pomysłów, odmienne spojrzenie różnych członków zespołów, dyskusje nad wypracowywaniem najciekawszych rozwiązań - wszystko to sprawia, że praca w grupie sprzyja kreatywności.

Co niszczy kreatywność?

1. Stres. Twórcze myślenie i kreowanie niestandardowych rozwiązań jest znacznie utrudnione, gdy jesteśmy narażeni na stres. W sytuacjach podwyższone napięcia zwykle działamy w sposób schematyczny, niewymagający większego zaangażowania, ponieważ większość naszej energii jest wówczas wydatkowana na radzenie sobie z negatywnymi emocjami. Dlatego tak ważne jest, by do zadań twórczych zasiadać w momencie, gdy naszego umysłu nie zaprzątają problemy. 

2. Praca pod presją czasu. Gdy deadline’y nas gonią, a liczba zadań do wykonania wzrasta odwrotnie proporcjonalnie do ilości czasu, nasza kreatywność zaczyna nas zawodzić. Pod presją czasu najczęściej wykonujemy proste, szablonowe rozwiązania. Podążamy utartymi ścieżkami i stosujemy sprawdzone drogi dojścia do celu, by zaoszczędzić cenny czas. Jeśli chcemy uaktywnić twórcze myślenie, powinniśmy działać bez pośpiechu. 

3. Brak wiary w siebie. Niska samoocena, brak wiary w siebie wzbudzają w nas lęk przed porażką. Wystraszeni tym, że nam się nie powiedzie rezygnujemy z eksperymentów, by nie narażać się na fiasko. Niestety, bez eksperymentowania nie ma nowych rozwiązań. Musimy podjąć ryzyko, by być twórczymi, a do tego jest potrzebna choć odrobina wiary w sukces. 

4. Konformizm. Podporządkowywanie się pomysłom innych, niewychylanie się z tłumu często skutkuje brakiem kreatywnych rozwiązań. Uruchamia się wtedy tzw. syndrom myślenia grupowego, czyli uleganie sugestiom i naciskom zespołu. Narzucamy wówczas na swoje indywidualne myślenie ramy autocenzury i podejmujemy decyzje zgodne z wolą większości tak, by nie narażać się na izolację grupy. Wiemy jednak dobrze, że kreatywne pomysły powstają często w sprzeciwie do dominujących tendencji czy najbardziej popularnych pomysłów. Musimy więc przezwyciężyć konformizm i syndrom grupowego myślenia, by podążać ścieżką kreatywności. 

Minimalizm. Nowa moda czy potrzeba społeczna?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
O minimalizmie robi się coraz głośniej, pojawia się także sporo polskich publikacji i blogów minimalistów. Niejednokrotnie pojawia się także opinia, że to tylko chwilowa moda. Na zweryfikowanie tego twierdzenia jest jeszcze za wcześnie, niemniej jest to dość wymagający trend i raczej trudno za nim podążać zupełnie bezrefleksyjnie. Nie da się tak...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-207489

Givebox - czyli społeczna wymiana z szafą w tle

TO DZIAŁA
„Nie ma tu firm, sponsorów, akcji pijarowych. To miejsce postawione przez mieszkańców dla mieszkańców. Opiera się na wzajemnym zaufaniu. Zakłada, że ludzie są życzliwi i dbają o dobro wspólne.“ – tak zachęcano do skorzystania z „Jeżyckiej Szafy“, czyli pierwszego polskiego GiveBox‘a, który stanął na jednej z poznańskich ulic. Dowiedzcie się więc...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-210892

Jak organizować inicjatywy społeczne dedykowane młodym ludziom?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
Wyzwania nie omijają nikogo, w żadnym wieku. Wiedzą to zarówno młode osoby, które zmagają się z chorobami, jak i nastoletni rodzice, czy też uczniowie szkół z terenów wykluczonych cyfrowo. W wielu z nas budzi to na tyle dużo emocji, że chcemy pomóc młodym osobom w ich codziennej walce o lepsze dzisiaj i jutro. Ważne jednak jest to, żeby podejść ...
WIĘCEJ
Latest_square_7885047912_fadd841953_k
Latest_square_adventure-1807524_1920

Dawać wędkę, a nie rybę. Niestandardowe pomysły na pomaganie

TO DZIAŁA
 Pomaganie jest bardzo trudne, a skuteczne niesienie pomocy jest wręcz prawdziwą sztuką. Co to jest skuteczna pomoc? To działanie, które trwale zmienia sytuację. Najczęściej do tej zmiany nie wystarczy zaangażowanie pomagającego, ale konieczne, a nawet przesądzające o powodzeniu akcji, jest z...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-40120

Uczenie się jest sztuką. Jak się uczą społecznicy?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
Społecznicy często wcielają się w role uczących, gdy prowadzą prelekcje czy warsztaty lub w rolę osób nauczanych. Psychologowie od dawna zgłębiają procesy uczenia, starając się rozpoznawać mechanizmy skutecznego zdobywania wiedzy i umiejętności. Dzięki wiedzy na temat stylów uczenia możemy przewi...
WIĘCEJ
Latest_square_untitled

Każdy może pomagać - jak zorganizować zbiórkę odzieży dla potrzebujących?

TO DZIAŁA
Kiedy zbliżają się specjalne okazje, gdy za oknem kolejna zmiana pór roku, gdy dzieci znów urosną o kolejny rozmiar, rodziny stają przed koniecznością wymiany czy poszerzenia garderoby. Nie dla wszystkich wysiłek z tym związany będzie związany tylko z pójściem do sklepu czy zamówieniem ze sklepu ...
WIĘCEJ