Konkurs_label Logotyp
5

MISZ-MASZ-społeczne koło muzyczno-artystyczne dla dzieci niepełnosprawnych

         Często znalezienie pasji wcale nie jest takie łatwe, jak się może wydawać. W końcu nikt nie wie od razu w czym jest dobry, albo co tak naprawdę go interesuje. Konieczne jest próbowanie i otwartość na to co nowe i nieznane. Jednak, gdy już to swoje hobby odnajdziemy, wtedy zazwyczaj chcemy mu się oddać w pełni. Podobnie mają osoby niepełnosprawne, które, dzięki zarażeniu ich pasją do czegoś, mogą rozwijać swoje zdolności, o których często nawet nie wiedzieli. 

         Tym tropem podążała Grupa „Przystań” działająca przy Zespole Szkół Specjalnych nr 11 w Kaliszu, przy zgłaszaniu swojego projektu „MISZ – MASZ – społeczne koło muzyczno-artystyczne dla dzieci niepełnosprawnych” do V edycji konkursu „Spółdzielnia Pomysłów”. Choć istnieją od niedawna już zdążyli zrobić mnóstwo dobrego. Są Grupą Wsparcia dla Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych, ale także organizują  przeróżne zajęcia dla dzieci. W myśl idei: rozwoju przez współdziałanie. Obecnie liczą sobie około 230 osób. Ich najmłodszy członek ma 2 latka, a najstarszy 32.

         Ich celem jest rozwijanie pasji i wszelakich aktywności wśród dzieci niepełnosprawnych. Jednym z ich pomysłów stało się stworzenie koła muzyczno-artystycznego. I właśnie z tą inicjatywą zgłosili się do „Spółdzielni Pomysłów.”  Jak pisali w zgłoszeniu „W "Przystani" mamy wiele utalentowanych dzieci ,tą inicjatywą chcemy "wyciągnąć" je z muzykowania w domowym kącie ,zebrać w duży zespół i pokazać wszystkim w tym także środowisku lokalnemu ,że mimo wielu niepełnosprawności dzieci te są wyjątkowe- mają serce, radość z muzykowania i często skrywane talenty.” Z wygranej chcieli wyremontować i wyposażyć salę, w której mogliby prowadzić warsztaty dla dzieci.

        Dzięki wygranej w konkursie „Spółdzielnia Pomysłów” ich marzenie o miejscu, w którym będę mogli realizować swoje muzyczne pasje się spełniło. Wyremontowali salę i wyposażyli ją w niezbędne sprzęty. Zlazły się tam między innymi pianino, instrumenty perkusyjne, różnego rodzaju bębny czy grzechotki. Ponadto mnóstwo innych muzycznych elementów, takich jaki płyty, śpiewniki, a nawet karaoke.  Sala jest dostosowana do prowadzenia zajęć w formie warsztatowej, co jest znaczonym uatrakcyjnienie do małych muzyków.

         Uroczyste otwarcie odbyło się 2 czerwca 2017 roku. Jak przekonują organizatorzy tej wspaniałej inicjatywy, efekt przerósł ich najśmielsze oczekiwania, a co najważniejsze także oczekiwania samych dzieci. Remont i wyposażanie to wspólne dzieło rodziców uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół. Wszystko w myśl społecznikowskiej idei.

        Od teraz niepełnosprawne dzieci wraz z rodzicami i opiekunami mogą korzystać z w pełni wyposażonego i co najważniejsze dostosowanego i bezpiecznego pomieszczenia do rozwijania swoich muzycznych pasji. Ich poczynania możecie na bieżąco śledzić na stronie internetowej (www.przystan.kalisz.pl) i profilu na Facebooku (www.facebook.com/Fanpage-Grupy-Wsparcia-Przysta%C5%84-353020651746990/).  Coś nam się wydaje, że o muzycznym klubie MISZ- MASZ z Kalisza jeszcze nie raz usłyszymy. I dosłownie i w przenośni :) 
Pomysły na społecznikowskie DIY

PRAKTYCZNE PORADY
Mural z mchu, ławka z palety, doniczka z opony czy samodzielnie zrobiony nawóz do roślin – pomysłów na DIY jest całe mnóstwo, a dzięki ich poznaniu dzielnicowe podwórka nabiorą kolorów i wyjątkowego klimatu. Zobaczcie, co można wyczarować praktycznie bezkosztowo!   
WIĘCEJ
Latest_square_diy

Fundacja czy stowarzyszenie? Co jest lepsze dla Społecznika?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
 Wśród inicjatyw społecznych możemy zauważyć dwie główne formy prawne - fundacja lub stowarzyszenie. Czym się różnią i jak podjąć decyzję dowiecie się z poniższego tekstu. 
WIĘCEJ
Latest_square_startup-photos

Społeczniku przygotuj się do jesieni

PRAKTYCZNE PORADY
Zanim jednak dni staną się jeszcze krótsze, a noce coraz zimniejsze- co powinniśmy wpisać do swojego kalendarza, aby dobrze przygotować się na nadejście jesieni?   
WIĘCEJ
Latest_square_still-life-hedgehog-decoration-herbstdeko
Latest_square_summer-still-life-daisies-yellow

Jak zorganizować wspólną, zieloną przestrzeń?

TO DZIAŁA
Kawałek zieleni cieszy każdego, kiedy możliwości są skromne staramy się o zielony parapet, ukwiecony balkon, donice na tarasie. Nawet jeśli nie mieszkamy w domu z ogródkiem czasem pojawia się szansa na zieloną przestrzeń. Tyle, że wspólną, a to zawsze trochę wyzwanie, szczególnie jeśli nie znamy ...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-541523

Dobre wrażenie

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
Ponoć można je zrobić tylko raz. I to, jakie ono będzie ma duży wpływ na to, jak będziemy postrzegani przez innych. O tym dlaczego warto jest zadbać o to, żeby zrobić dobre pierwsze wrażenie, słów kilka. Czas jaki mamy na to, aby wywrzeć to kluczowe wrażenie, jest wyjątkowo krótki. Niektóre badan...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-297755

8 porad jak dobrze wykorzystać wakacje

PRAKTYCZNE PORADY
Społecznik też człowiek i odpocząć musi. Osoby bardzo aktywne, które wiele swoich działań i uwagi kierują na innych, często mają problem z odpoczynkiem. Ale przecież sposobów na spędzenie wakacji jest mnóstwo, trzeba tylko znaleźć odpowiedni dla siebie. Nie podpowiadamy pięknych miejsc na urlop, ...
WIĘCEJ