Konkurs_label Logotyp
Zrzut_ekranu_2015-05-22_o_11.27.41

Kooperatywy spożywcze, z czym to się je?

Czy jest sposób, aby mieszkańcy dużego miasta codziennie jedli warzywa prosto od rolnika? Czy jesteśmy skazani na kupowanie jedzenia w wielkich hipermarketach? Niekoniecznie. Coraz popularniejszym zjawiskiem jest zakładanie kooperatyw spożywczych, które umożliwiają jej członkom dostęp do świeżych warzyw i owoców w rozsądnej cenie, jednocześnie wspierając lokalnych producentów i omijając pośredników. Kooperatywa to nieformalna grupa ludzi, która postanawia razem robić zakupy, tworząc rodzaj spółdzielni. Jak funkcjonują kooperatywy? Większość z nich działa w oparciu o organizowanie tur zakupowych raz na tydzień lub dwa. Członkowie grupy sami kupują, ważą i dzielą produkty, dzięki czemu uzyskują niższe ceny, oszczędzają czas i koszty transportu. Krok dalej poszła warszawska Kooperatywa Spożywcza „Dobrze” i w sierpniu 2014 otworzyła własny sklep. Jest on zarządzany i prowadzony przez członków kooperatywy. Kupować w nim mogą jednak wszyscy zainteresowani, również osoby spoza grupy.Co zyskujemy, przystępując do kooperatywy spożywczej? Przede wszystkim – dostęp do ekologicznych, zdrowych i smacznych produktów. Niektóre kooperatywy kupują żywność tylko bezpośrednio od rolników posiadających specjalny certyfikat, innym wystarczają zakupy na ekologicznych bazarach. Warszawska Kooperatywa Spożywcza „Dobrze” pozyskuje żywność od rolników, którzy używają metod ekologicznych lub nawożą glebę EM-ami, czyli mikroorganizmami, które chronią rośliny i użyźniają glebę. Członkowie grupy „Dobrze” starają się być w stałym kontakcie ze swoimi dostawcami, odwiedzają ich i podglądają, w jaki sposób prowadzone są uprawy. Cały proces opiera się jednak przede wszystkim na wzajemnym zaufaniu.

Kolejnym istotnym celem zawiązywania koopearatyw, jest tworzenie alternatywy wobec kapitalizmu i niezależność od dużych hipermarketów i korporacji. Najczęściej kooperatywy kupują produkty lokalne i sezonowe, dzięki czemu wspierają małych producentów żywności z najbliższego sąsiedztwa. Do tego typu grupy warto również dołączyć, by poznać ludzi o podobnych wartościach, doświadczyć funkcjonowania we wspólnocie i nauczyć się demokratycznego sposobu podejmowania decyzji.Kiedy dołączałam do kooperatywy, pociągające wydawało mi się przede wszystkim uzyskanie dostępu do zdrowych, lokalnych produktów, a także wsparcie małych producentów zamiast dużych korporacji. Do demokratycznego modelu zarządzania podchodziłam początkowo sceptycznie i nie mogłam wyobrazić sobie, jak może to funkcjonować przy kilkudziesięciu czy stu członkach organizacji. Teraz jednak widzę brak ustalonej hierarchii jako ogromną wartość, a jednocześnie cechę, która pozwala utrzymać w organizacji energię do działania. – mówi członkini Kooperatywy „Dobrze” z kilkunastomiesięcznym stażem, Halina Wojsław.

Bycie członkiem kolektywu to nie tylko praca przy kupowaniu i rozdzielaniu warzyw. W działania grupy można włączyć się na wiele sposobów. W ramach Kooperatywy „Dobrze” działają różne grupy, np. edukacyjna, integracyjna czy promocyjna. Można też realizować swoje talenty kulinarne, podczas sesji wspólnego gotowania. Kooperatywa to żywa społeczność, którą można współtworzyć. – Każdy z nowych członków jest zapraszany do wcielania w życie swoich pomysłów i uczestniczenia w zarządzaniu, To bardzo odświeżające w świecie, w którym jesteśmy przyzwyczajeni do wyścigu po kolejnych szczeblach hierarchii. – dodaje Halina.

Do zawiązania kooperatywy nie trzeba wielkich nakładów finansowych czy czasowych. Skalę działania możemy dostosować do naszych potrzeb i możliwości. To świetne narzędzie wspierające rozwój lokalnych społeczności. Warto się zainspirować! 

Magdalena PrzygońskaGłusi w przestrzeni publicznej

WYWIAD
Przy projektach dla Głuchych* połączyła je empatia, kreatywność i poczucie, że nie można godzić się na zastany porządek świata. Jak działania na rzecz osób niesłyszących wyglądają w praktyce, skąd biorą się pomysły na ich realizację i jak można zdobyć na nie finansowanie? Opowiedzą przedstawicielki organizacji, które każdego dnia podejmują takie...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-164531

Międzypokoleniowe inicjatywy społeczne, czyli o dialogu ludzi młodych i seniorów

TO DZIAŁA
Jakiś czas temu media obiegła informacja o domu spokojnej starości w Holandii, który zdecydował się na udostępnienie bezpłatnego zakwaterowania… studentom w ramach projektu niwelowania negatywnych skutków procesu starzenia się. Dom pod nazwą “Humanitas” w Deventer wymaga od młodych rezydentów “bycia dobrym sąsiadem” przez minimum 30 godzin ...
WIĘCEJ
Latest_square_grandparents-1131890_1920

Sąsiedzkie DKFy, kluby filmowe, kina plenerowe... Pomysły na działania społeczne z filmem w tle.

TO DZIAŁA
Wszyscy lubią oglądać filmy, a dostęp do dobrego kina jest dziś znacznie łatwiejszy niż kiedyś. Zamiast oglądać je w samotności, w domowym zaciszu, wykorzystajmy je jako pretekst do sąsiedzkiej integracji! Poniżej prezentujemy kilka pomysłów na wspólne działania z filmem w tle. 
WIĘCEJ
Latest_square_film
Latest_square_kids-girl-pencil-drawing-159823

Jak organizować edukację, która przygotowuje ludzi do życia społecznego i pomocy innym?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
Edukacja przygotowująca ludzi do życia społecznego, kształcąca postawy obywatelskie i empatię wśród najmłodszych to jedno z większych wyzwań współczesności. Wymaga świadomości i dobrego wglądu w potrzeby dzieciaków. Jak to robić? Jest kilka reguł, które należy wdrażać do edukacji, by kształciła l...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-398532

Centrum Amarant, czyli tam gdzie lokalność spotyka kulturę

TO DZIAŁA
Amarant ma wiele znaczeń: to gatunek drzewa, kolor, popularna nazwa szarłata spożywczego. Poznań do tej listy dopisuje kolejne: wyjątkowe miejsce na kulturalnej mapie miasta. I nie są to puste słowa – Centrum Kultury Amarant intryguje od pierwszych chwil. 
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-207489

Minimalizm. Nowa moda czy potrzeba społeczna?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
O minimalizmie robi się coraz głośniej, pojawia się także sporo polskich publikacji i blogów minimalistów. Niejednokrotnie pojawia się także opinia, że to tylko chwilowa moda. Na zweryfikowanie tego twierdzenia jest jeszcze za wcześnie, niemniej jest to dość wymagający trend i raczej trudno za ni...
WIĘCEJ