Konkurs_label Logotyp
Untitled

Każdy może pomagać - jak zorganizować zbiórkę odzieży dla potrzebujących?

Kiedy zbliżają się specjalne okazje, gdy za oknem kolejna zmiana pór roku, gdy dzieci znów urosną o kolejny rozmiar, rodziny stają przed koniecznością wymiany czy poszerzenia garderoby. Nie dla wszystkich wysiłek z tym związany będzie związany tylko z pójściem do sklepu czy zamówieniem ze sklepu internetowego - dla wielu będzie to duże wyzwanie finansowe. Na szczęście nikt nie jest samotną wyspą i czasem wystarczy o odzież poprosić, na przykład w mediach społecznościowych - samodzielnie lub przez życzliwych znajomych (na Facebooku funkcjonuje wiele grup lokalnych typu “Oddam-Zamienię Za Darmo”, czy też na portalach ogłoszeniowych, szczególnie o lokalnym zasięgu), czy poprzez instytucje wsparcia (które również mogą w imieniu podopiecznych korzystać z wyżej wymienionych narzędzi).  

Na takie zapytanie często odpowiedź jest błyskawiczna - na portalach społecznościowych roi się od akcji zbiórek odzieży dla znajomych czy podopiecznych. Nic to w sumie dziwnego, dla wielu z nas mieszkających w Polsce naturalne jest przekazywanie mniej zniszczonej odzieży pomiędzy rodzeństwem lub kuzynostwem, obdarowywanie ubrankami przyszłych rodziców czy korzystanie z okazji w second-handach. Szczególnie rzeczy dobrej jakości potrafią często przejść przez kilku właścicieli zanim staną się niezdatne do użytku.


O ile przekazywanie odzieży bezpośrednio do potrzebujących nie wymaga ani wielkiego wysiłku, ani specjalnych pozwoleń, każdą większą akcję warto zaplanować, tak aby nie narazić obdarowywanych bądź siebie na kłopoty. Według polskich przepisów obrót (również bezgotówkowy) odzieżą używaną pochodzącą z terenu Polski nie wymaga zaświadczenia o dezynfekcji, tak jak jest to obowiązkowe w przypadku odzieży z zagranicy. Mimo to warto zaznaczyć, że zbieramy od darczyńców jedynie odzież od osób nie chorujących na poważne choroby zakaźne, wypraną i suchą, zapakowaną w worki, aby nie narazić odbiorców np. na przeniesienie chorób skórnych, czy innych bakterii chorobotwórczych.  

Z powyższych powodów warto także przemyśleć swoją akcję logistycznie i unikać długotrwałego przechowywania zebranych ubrań w miejscach typu piwnica, czy też bagażnik samochodu, aby nie narazić darów na butwienie. Najpóźniej następnego dnia po zebraniu warto przekazać odzież do rąk potrzebujących, którzy mogą zadbać o jej rozwieszenie czy rozłożenie w sposób umożliwiających dostęp powietrza.

Jako że ilość ubrań na polskim rynku znacznie wzrosła ze względu na możliwość zakupu odzieży w okazyjnych cenach w dyskontach czy też na wyprzedaży, coraz więcej osób myśli o zachowywaniu najmniej zniszczonych elementów garderoby dla innych, również ze względu na ekologię i dbanie o minimalizowanie ilości odpadów z gospodarstwa domowego. Z drugiej strony, równocześnie nie zawsze taka zbiórka trwa aktualnie w naszej okolicy. To jednak doskonała okazja na to, żeby ogłosić chęć oddania ubrań, chociażby na lokalnej grupie czy portalu społecznościowych, a przy okazji poznać sąsiadów i zrobić dobry uczynek.  

Ważne jest również to, że w świetle prawa zbieranie odzieży może w niektórych przypadkach być tak zwaną zbiórką publiczną, którą należy zgłosić kilka dni wcześniej (można to zrobić przez portal http://zbiorki.gov.pl/). Należy pamiętać, że zbiórką publiczną jest wyłącznie zbieranie ofiar w gotówce lub w naturze (czyli na przykład odzieży właśnie) w miejscach publicznych (do koszy czy skrzyń - na ulicy, w parku, ale także za zgodą właściciela / kierownika w restauracjach, zakładach pracy itp.). Takim wymogom na szczęście nie podlega zbiórka wśród osób znajomych - warto więc poznać się wcześniej, chociażby telefonicznie lub przez wcześniej wspomniany portal społecznościowy.
 


Głusi w przestrzeni publicznej

WYWIAD
Przy projektach dla Głuchych* połączyła je empatia, kreatywność i poczucie, że nie można godzić się na zastany porządek świata. Jak działania na rzecz osób niesłyszących wyglądają w praktyce, skąd biorą się pomysły na ich realizację i jak można zdobyć na nie finansowanie? Opowiedzą przedstawicielki organizacji, które każdego dnia podejmują takie...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-164531

Międzypokoleniowe inicjatywy społeczne, czyli o dialogu ludzi młodych i seniorów

TO DZIAŁA
Jakiś czas temu media obiegła informacja o domu spokojnej starości w Holandii, który zdecydował się na udostępnienie bezpłatnego zakwaterowania… studentom w ramach projektu niwelowania negatywnych skutków procesu starzenia się. Dom pod nazwą “Humanitas” w Deventer wymaga od młodych rezydentów “bycia dobrym sąsiadem” przez minimum 30 godzin ...
WIĘCEJ
Latest_square_grandparents-1131890_1920

Sąsiedzkie DKFy, kluby filmowe, kina plenerowe... Pomysły na działania społeczne z filmem w tle.

TO DZIAŁA
Wszyscy lubią oglądać filmy, a dostęp do dobrego kina jest dziś znacznie łatwiejszy niż kiedyś. Zamiast oglądać je w samotności, w domowym zaciszu, wykorzystajmy je jako pretekst do sąsiedzkiej integracji! Poniżej prezentujemy kilka pomysłów na wspólne działania z filmem w tle. 
WIĘCEJ
Latest_square_film
Latest_square_kids-girl-pencil-drawing-159823

Jak organizować edukację, która przygotowuje ludzi do życia społecznego i pomocy innym?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
Edukacja przygotowująca ludzi do życia społecznego, kształcąca postawy obywatelskie i empatię wśród najmłodszych to jedno z większych wyzwań współczesności. Wymaga świadomości i dobrego wglądu w potrzeby dzieciaków. Jak to robić? Jest kilka reguł, które należy wdrażać do edukacji, by kształciła l...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-398532

Centrum Amarant, czyli tam gdzie lokalność spotyka kulturę

TO DZIAŁA
Amarant ma wiele znaczeń: to gatunek drzewa, kolor, popularna nazwa szarłata spożywczego. Poznań do tej listy dopisuje kolejne: wyjątkowe miejsce na kulturalnej mapie miasta. I nie są to puste słowa – Centrum Kultury Amarant intryguje od pierwszych chwil. 
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-207489

Minimalizm. Nowa moda czy potrzeba społeczna?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
O minimalizmie robi się coraz głośniej, pojawia się także sporo polskich publikacji i blogów minimalistów. Niejednokrotnie pojawia się także opinia, że to tylko chwilowa moda. Na zweryfikowanie tego twierdzenia jest jeszcze za wcześnie, niemniej jest to dość wymagający trend i raczej trudno za ni...
WIĘCEJ