Konkurs_label Logotyp
Zrzut_ekranu_2015-04-14_o_12.47.27

Jak założyć fundację?

Lubisz działać społecznie? Masz sporo pomysłów na urozmaicenie życia kulturalno-społecznego w swojej okolicy? Chcesz korzystać z możliwości dofinansowania projektów? Pomyśl o własnej fundacji. Wiele osób zniechęca się do działania na własną rękę przez wizję biurokratycznego labiryntu. Tymczasem powołanie do życia fundacji, przy skonkretyzowanych celach jej działania – jak mówi Roksana Adamowska, członkini zarządu fundacji na rzecz kultury i społeczeństwa „Cukier Puder” – nie jest skomplikowane i trwa około 1,5 miesiąca.

Wszystko zaczyna się od idei fundatora, czyli osoby, która określa cel powstania fundacji oraz jej dążenia. Kolejnym krokiem jest nadanie fundacji numeru w Krajowym Rejestrze Sądowym. Ten etap jest najważniejszy, ponieważ przed złożeniem wniosku w KRS należy ustanowić fundusz założycielski (dla fundacji bez działalności gospodarczej ok. 1000 zł) oraz napisać statut fundacji, fundamentalny dokument, który wyznacza granice aktywności. Cele ze statutu oraz majątek fundacji wpisane są w akt fundacyjny, czyli oświadczenie woli fundatora, poświadczone aktem notarialnym. Fundator/Fundatorzy fundacji wybierają zarząd, który jest jedynym obowiązkowym organem, mogą ewentualnie powołać radę fundacji, dla uwiarygodnienia jej działań. Po tych  podstawowych czynnościach można składać wniosek o rejestrację w KRS, wypełniając formularze ( KRS W20, KRS WK) oraz dołączając załączniki (statut, akt notarialny, uchwałę fundatora o przyjęciu statutu i wyborze władz fundacji,  opłatę rejestracyjną – 250 zł). Czas rejestracji to około sześć tygodni, po których otrzymujemy swój numer KRS wraz z regonem oraz numerem NIP.
Teraz pozostaje już tylko założenie fundacyjnego konta bankowego oraz uzupełnienie danych w Urzędzie Skarbowym (m. in. podanie numeru konta bankowego). Od tego momentu można starać się o dotacje, przyjmować darowizny. Najistotniejsze jednak, by działać zgodnie z założeniami statutu, który wyznacza kierunki działania.

Roksana Adamowska wspomina, że etap pisania statutu był najbardziej czasochłonnym, z uwagi na precyzję, jakiej ten dokument wymaga. Należy dokładnie wiedzieć, w jakie działania chce się inwestować – mówi Adamowska – tak, by nie być fundacją „od wszystkiego”. Dzięki dobrze napisanemu statutowi określamy jasno swoją drogę, skupiając uwagę na tym, co od początku było nam bliskie i co sprawiło, że chcieliśmy fundację założyć. Wszystkim, którzy zamierzają rozpocząć swoją przygodę z własną fundacją życzymy głowy pełnej pomysłów, energii i zapału do pracy. Powodzenia!

Głusi w przestrzeni publicznej

WYWIAD
Przy projektach dla Głuchych* połączyła je empatia, kreatywność i poczucie, że nie można godzić się na zastany porządek świata. Jak działania na rzecz osób niesłyszących wyglądają w praktyce, skąd biorą się pomysły na ich realizację i jak można zdobyć na nie finansowanie? Opowiedzą przedstawicielki organizacji, które każdego dnia podejmują takie...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-164531

Międzypokoleniowe inicjatywy społeczne, czyli o dialogu ludzi młodych i seniorów

TO DZIAŁA
Jakiś czas temu media obiegła informacja o domu spokojnej starości w Holandii, który zdecydował się na udostępnienie bezpłatnego zakwaterowania… studentom w ramach projektu niwelowania negatywnych skutków procesu starzenia się. Dom pod nazwą “Humanitas” w Deventer wymaga od młodych rezydentów “bycia dobrym sąsiadem” przez minimum 30 godzin ...
WIĘCEJ
Latest_square_grandparents-1131890_1920

Sąsiedzkie DKFy, kluby filmowe, kina plenerowe... Pomysły na działania społeczne z filmem w tle.

TO DZIAŁA
Wszyscy lubią oglądać filmy, a dostęp do dobrego kina jest dziś znacznie łatwiejszy niż kiedyś. Zamiast oglądać je w samotności, w domowym zaciszu, wykorzystajmy je jako pretekst do sąsiedzkiej integracji! Poniżej prezentujemy kilka pomysłów na wspólne działania z filmem w tle. 
WIĘCEJ
Latest_square_film
Latest_square_kids-girl-pencil-drawing-159823

Jak organizować edukację, która przygotowuje ludzi do życia społecznego i pomocy innym?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
Edukacja przygotowująca ludzi do życia społecznego, kształcąca postawy obywatelskie i empatię wśród najmłodszych to jedno z większych wyzwań współczesności. Wymaga świadomości i dobrego wglądu w potrzeby dzieciaków. Jak to robić? Jest kilka reguł, które należy wdrażać do edukacji, by kształciła l...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-398532

Centrum Amarant, czyli tam gdzie lokalność spotyka kulturę

TO DZIAŁA
Amarant ma wiele znaczeń: to gatunek drzewa, kolor, popularna nazwa szarłata spożywczego. Poznań do tej listy dopisuje kolejne: wyjątkowe miejsce na kulturalnej mapie miasta. I nie są to puste słowa – Centrum Kultury Amarant intryguje od pierwszych chwil. 
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-207489

Minimalizm. Nowa moda czy potrzeba społeczna?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
O minimalizmie robi się coraz głośniej, pojawia się także sporo polskich publikacji i blogów minimalistów. Niejednokrotnie pojawia się także opinia, że to tylko chwilowa moda. Na zweryfikowanie tego twierdzenia jest jeszcze za wcześnie, niemniej jest to dość wymagający trend i raczej trudno za ni...
WIĘCEJ