Konkurs_label Logotyp
Pexels-photo-296886

Jak wykorzystać Budżety Obywatelskie w działaniach społecznych?

 Coraz więcej polskich miast postanawia przekazywać część rocznego budżetu do dyspozycji mieszkańców. Co to oznacza w praktyce? Jakie możliwości wynikają z tego dla Społeczników?  O tym chcielibyśmy Wam dziś opowiedzieć.           

W określonym terminie mieszkańcy mogą zgłaszać pomysły działań, które miałyby być zrealizowane i sfinansowane w kolejnym roku przez władze miasta lub przy wsparciu projektodawców. Oczywiście, pomysły te muszą wpisywać się w zadania podejmowane przez samorząd i służyć mieszkańcom. Rolą zgłaszających projekty jest więc - w pewnym sensie - wsparcie koncepcyjne władz lokalnych oraz wskazanie obszarów i konkretnych sposobów, na polepszenie jakości życia mieszkańców. Tematyka działań finansowanych z budżetów obywatelskich jest bardzo  szeroka – od projektów infrastrukturalnych, czyli np. budowy nowej drogi, ścieżki rowerowej czy rewitalizacji parku, po działania kulturalne, społeczne jak np. organizacja festiwali, koncertów, warsztatów, tworzenie miejsc spotkań dla mieszkańców itd. Wiecie już dlaczego postanowiliśmy przybliżyć Wam możliwości budżetów partycypacyjnych? Dokładnie – możliwość zgłaszania projektów społecznych i kulturalnych to doskonałe pole do popisu dla Waszej społecznikowskiej wrażliwości.
          

Pula środków finansowych w budżetach obywatelskich przeważnie dzielona jest na część ogólnomiejską – w obrębie której finansowane są projekty służące wszystkim mieszkańcom danego miasta oraz dzielnicową/rejonową, z której finansowane są pomysły dedykowane konkretnym dzielnicom czy osiedlom. Taki mechanizm to kolejna szansa dla tych, których specjalnością jest działanie w obrębie swojego najbliższego sąsiedztwa. O tym, jakie zasady przyjmowane były dotąd w poszczególnych miastach, możecie przeczytać tutaj: www. urbnews.pl/budzety-obywatelskie-2018.  Pod tym adresem znajdziecie również harmonogramy realizacji budżetów obywatelskich w 2017. Warto zwrócić uwagę, że nabór projektów prowadzony był przeważnie w pierwszych dwóch kwartałach roku, a głosowania odbywały się jesienią. Jeśli więc chcielibyście zgłosić swój projekt w przyszłym roku, to sprawdzajcie informacje o naborze w swoim mieście najlepiej już od stycznia.
          

Na koniec jeszcze jedna ważna rzecz, o której już zapewne słyszeliście, ale warto ją jeszcze podkreślić – o realizacji danego projektu w budżecie obywatelskim, finalnie decydują głosy mieszkańców. Zgłaszając więc swój pomysł, pamiętajcie o tym, aby jego opis był zrozumiały nie tylko dla urzędników, ale przede wszystkim dla osób, które będą miały z niego skorzystać. To właśnie ich musicie przekonać, że warto przeznaczyć wspólne pieniądze na Waszą inicjatywę.
          

Poniżej przedstawiamy Wam kilka ciekawych przykładów działań społecznych zrealizowanych lub zgłoszonych dotąd w ramach budżetów obywatelskich:
 
·  Warszawa: bit.ly/UrsynowskieMurale,
·  Wrocław: bit.ly/ZielonePrzystanki,
·  Białystok: bit.ly/RekreacjaNaJaroszówce,
·  Warszawa: bit.ly/AktywizacjaSeniorów_AktywnośćSportowa
·  Gdańsk: bit.ly/SchroniskoPromyk
·  Poznań: bit.ly/RozbudowaHospicjumPallium  

Szczególnie urzekł nas pomysł zakupu maszyn do szycia dla mieszkańców Krakowa: bit.ly/MaszynyDostępneDlaKażdego. Przyznacie, że pomysł jest wyjątkowo oryginalny? J
  Mamy nadzieję, że zainspirowaliśmy Was do działania. Powodzenia!    


Pomysły na społecznikowskie DIY

PRAKTYCZNE PORADY
Mural z mchu, ławka z palety, doniczka z opony czy samodzielnie zrobiony nawóz do roślin – pomysłów na DIY jest całe mnóstwo, a dzięki ich poznaniu dzielnicowe podwórka nabiorą kolorów i wyjątkowego klimatu. Zobaczcie, co można wyczarować praktycznie bezkosztowo!   
WIĘCEJ
Latest_square_diy

Fundacja czy stowarzyszenie? Co jest lepsze dla Społecznika?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
 Wśród inicjatyw społecznych możemy zauważyć dwie główne formy prawne - fundacja lub stowarzyszenie. Czym się różnią i jak podjąć decyzję dowiecie się z poniższego tekstu. 
WIĘCEJ
Latest_square_startup-photos

Społeczniku przygotuj się do jesieni

PRAKTYCZNE PORADY
Zanim jednak dni staną się jeszcze krótsze, a noce coraz zimniejsze- co powinniśmy wpisać do swojego kalendarza, aby dobrze przygotować się na nadejście jesieni?   
WIĘCEJ
Latest_square_still-life-hedgehog-decoration-herbstdeko
Latest_square_summer-still-life-daisies-yellow

Jak zorganizować wspólną, zieloną przestrzeń?

TO DZIAŁA
Kawałek zieleni cieszy każdego, kiedy możliwości są skromne staramy się o zielony parapet, ukwiecony balkon, donice na tarasie. Nawet jeśli nie mieszkamy w domu z ogródkiem czasem pojawia się szansa na zieloną przestrzeń. Tyle, że wspólną, a to zawsze trochę wyzwanie, szczególnie jeśli nie znamy ...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-541523

Dobre wrażenie

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
Ponoć można je zrobić tylko raz. I to, jakie ono będzie ma duży wpływ na to, jak będziemy postrzegani przez innych. O tym dlaczego warto jest zadbać o to, żeby zrobić dobre pierwsze wrażenie, słów kilka. Czas jaki mamy na to, aby wywrzeć to kluczowe wrażenie, jest wyjątkowo krótki. Niektóre badan...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-297755

8 porad jak dobrze wykorzystać wakacje

PRAKTYCZNE PORADY
Społecznik też człowiek i odpocząć musi. Osoby bardzo aktywne, które wiele swoich działań i uwagi kierują na innych, często mają problem z odpoczynkiem. Ale przecież sposobów na spędzenie wakacji jest mnóstwo, trzeba tylko znaleźć odpowiedni dla siebie. Nie podpowiadamy pięknych miejsc na urlop, ...
WIĘCEJ