Konkurs_label Logotyp
Kaboompics.com_colored_pencils_in_open_box

Jak skutecznie pozyskiwać pieniądze na realizację inicjatyw społecznych?

Skuteczne pozyskanie finansowania dla pomysłów polepszających jakość życia małych społeczności w dużej mierze zależy od współpracy z lokalnymi partnerami. Zanim rozpoczniemy poszukiwanie funduszy, sprawdźmy, jaką część naszego pomysłu da się zrealizować bezgotówkowo. Na tym etapie kluczowe jest dotarcie z informacją do sąsiadów, bliższych oraz dalszych znajomych.            

Jeżeli już w pełni wykorzystamy potencjał lokalnej społeczności, a do realizacji inicjatywy droga wciąż daleka, sięgnijmy po pieniądze ze źródeł zewnętrznych. Możemy postarać się o wpisanie projektu do budżetu partycypacyjnego dzielnicy lub miasta. W 2011 roku Sopot jako pierwsze miasto zdecydował się na wydzielenie części budżetu o którego wydatkowaniu zadecydowali mieszkańcy składając własne projekty i wybierając w głosowaniu najlepsze z nich do realizacji. Od tamtego czasu budżety obywatelskie pojawiły się w niemal wszystkich większych polskich miastach, a ich kwoty  są zwiększane z każdym rokiem. W małych miejscowościach warto złożyć wniosek o dofinansowane u Lokalnych Grup Działania (LGD), których obecnie działa w Polsce ponad 300. Są one finansowane z Funduszy Europejskich i obejmują swoim zasięgiem wszystkie gminy wiejskie i miejsko-wiejskie. Należy jednak sprawdzić, czy proponowana inicjatywa mieści się w ramach statutowych najbliższego nam stowarzyszenia LGD.
           Coraz częściej pomysłodawcy inicjatywy, poszukując pieniędzy wychodzą poza społeczność, do której ich projekty są kierowane. Dobrym pomysłem próbują zdobyć uznanie wśród użytkowników internetu, przedstawiając swoje projekty na portalach crowdfundingowych lub korzystając z innych form publicznych zbiórek pieniędzy, wykorzystując do promocji media społecznościowe.

Inną drogą pozyskania środków na realizację swojego pomysłu jest sięgnięcie po granty oferowane w ramach II edycji konkursu „Spółdzielnia pomysłów“. Organizatorzy doceniają w nim zaangażowanie społecznikowskie i dają możliwość pozyskania środków na sfinansowanie 3 najlepszych projektów integrujących lokalne społeczności. Aby wziąć udział w rywalizacji, należy stworzyć projekt inicjatywy społecznej, zaangażować w nią innych i najpóźniej do 3 maja zgłosić swój pomysł TUTAJ. Jeżeli zastanawiasz się, w jakiej formie zaprezentować swój pomysł, sprawdź koniecznie, jak wyglądały projekty zgłoszone przez zwycięzców pierwszej edycji konkursu: “Domowa Piekarnia”, “Sąsiedzkie Tulipany” i “Kamishibai - Papierowy Teatr“.
 
Równolegle do zgłaszania projektów, odbywa się głosowanie publiczności, która dokonuje wyboru najciekawszych inicjatyw. O awansie do finałowego etapu konkursu decyduje liczba głosów oddanych na poszczególne projekty w internetowym głosowaniu. W finale Jury obraduje nad trzydziestoma propozycjami wyłonionymi przez internautów i dwóm projektom z tzw. dziką kartą, przyznaną przez jurorów. Spośród nich wybiera 3 zwycięskie inicjatywy, które poznamy 22 maja. Zostaną one nagrodzone grantami w wysokości do 10 000 złotych i powinny zostać zrealizowane do 12 października 2015 r.  


Głusi w przestrzeni publicznej

WYWIAD
Przy projektach dla Głuchych* połączyła je empatia, kreatywność i poczucie, że nie można godzić się na zastany porządek świata. Jak działania na rzecz osób niesłyszących wyglądają w praktyce, skąd biorą się pomysły na ich realizację i jak można zdobyć na nie finansowanie? Opowiedzą przedstawicielki organizacji, które każdego dnia podejmują takie...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-164531

Międzypokoleniowe inicjatywy społeczne, czyli o dialogu ludzi młodych i seniorów

TO DZIAŁA
Jakiś czas temu media obiegła informacja o domu spokojnej starości w Holandii, który zdecydował się na udostępnienie bezpłatnego zakwaterowania… studentom w ramach projektu niwelowania negatywnych skutków procesu starzenia się. Dom pod nazwą “Humanitas” w Deventer wymaga od młodych rezydentów “bycia dobrym sąsiadem” przez minimum 30 godzin ...
WIĘCEJ
Latest_square_grandparents-1131890_1920

Sąsiedzkie DKFy, kluby filmowe, kina plenerowe... Pomysły na działania społeczne z filmem w tle.

TO DZIAŁA
Wszyscy lubią oglądać filmy, a dostęp do dobrego kina jest dziś znacznie łatwiejszy niż kiedyś. Zamiast oglądać je w samotności, w domowym zaciszu, wykorzystajmy je jako pretekst do sąsiedzkiej integracji! Poniżej prezentujemy kilka pomysłów na wspólne działania z filmem w tle. 
WIĘCEJ
Latest_square_film
Latest_square_kids-girl-pencil-drawing-159823

Jak organizować edukację, która przygotowuje ludzi do życia społecznego i pomocy innym?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
Edukacja przygotowująca ludzi do życia społecznego, kształcąca postawy obywatelskie i empatię wśród najmłodszych to jedno z większych wyzwań współczesności. Wymaga świadomości i dobrego wglądu w potrzeby dzieciaków. Jak to robić? Jest kilka reguł, które należy wdrażać do edukacji, by kształciła l...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-398532

Centrum Amarant, czyli tam gdzie lokalność spotyka kulturę

TO DZIAŁA
Amarant ma wiele znaczeń: to gatunek drzewa, kolor, popularna nazwa szarłata spożywczego. Poznań do tej listy dopisuje kolejne: wyjątkowe miejsce na kulturalnej mapie miasta. I nie są to puste słowa – Centrum Kultury Amarant intryguje od pierwszych chwil. 
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-207489

Minimalizm. Nowa moda czy potrzeba społeczna?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
O minimalizmie robi się coraz głośniej, pojawia się także sporo polskich publikacji i blogów minimalistów. Niejednokrotnie pojawia się także opinia, że to tylko chwilowa moda. Na zweryfikowanie tego twierdzenia jest jeszcze za wcześnie, niemniej jest to dość wymagający trend i raczej trudno za ni...
WIĘCEJ