Konkurs_label Logotyp
Kaboompics.com_girl_on_the_pier

Jak pokonać potwora prokrastynacji? Czyli proste tricki, by w końcu zabrać się do pracy

Czym jest prokrastynacja i co ma wspólnego z działaniami społecznikowskimi? Otóż, bardzo dużo. Za chwilę postaram się przekonać Was, dlaczego. Prokrastynacja ma swój źródłosłów w łacińskim zwrocie procrastinatio, który oznacza odroczenie, zwłokę. Znając pochodzenie słowa, łatwo się domyślić, co ono oznacza.

Prokrastynacja to odkładanie ważnych zadań na później, której w mniejszym lub większym nasileniu doświadcza niemal każdy z nas. Statystyki mówią, że zjawisko dotyczy około 90% społeczeństwa. 


Niewielu z nas umie się przed nią uchronić. Dotyka także społeczników, którzy mają wyjątkowe predyspozycje, by na nią „cierpieć”. Dlaczego? Choćby dlatego, że ich praca często ma miejsce po godzinach pracy zawodowej pozwalającej zarobić na życie, nie istnieje też często zewnętrzny przymus, który motywowałby ich do pracy, bo jest ona realizowana społecznie, wolontariacko, pro publico bono. Wszystko to sprawia, że społecznicy potencjalnie mają duże szanse, by zostać ofiarami prokrastynacji. Jak sobie radzić? Jest kilka metod, dzięki którym możemy ją przezwyciężyć. Oto niektóre z nich: 

1. Zasada 5 minut
Najtrudniej jest zacząć. Potem jest już z górki. Możemy się o tym przekonać, wprowadzając do swoich nawyków zasadę 5 minut. Polega ona na tym, że - gdy dotyka nas prokrastynacja - próbujemy zmusić się do pracy choćby przez ten krótki czas. Okazuje się, że po jego upływie, jesteśmy tak mocno zaangażowani w zadanie, że nie chcemy go przerywać. Sposób na pozbycie się odwlekania dość banalny, ale jakże skuteczny. 

2. Najważniejsze/najtrudniejsze w pierwszej kolejności
Istnieją dwie szkoły rozpoczynania pracy. Niektórzy twierdzą, że należy startować od zadań postrzeganych jako najtrudniejsze, a co za tym idzie najmniej przyjemne. Tak, aby wizja łatwych i przyjemnych zadań motywowała nas do dalszej pracy. Druga szkoła mówi o tym, że lepiej jest zaczynać pracę od zadań prostych tak, by to mobilizowało nas do rozpoczęcia pracy. Wybór metody zależy od Was i Waszych indywidualnych preferencji. 

3. Poćwiartuj słonia, czyli dziel projekt na mniejsze kawałki
Duże projekty mają to do siebie, że mogą zniechęcać ogromem pracy, jaki musimy włożyć w ich realizację. Sprzyja to odkładaniu na później zadań, które wydają się trudne „do ogarnięcia”. Jak sobie z tym radzić? Pomocna jest tzw. technika „poćwiartuj słonia” - polega ona na tym, by dzielić duże zadania na mniejsze kawałki. W końcu duży tort jedzony małymi kęsami jest bardziej lekkostrawny. Po wykonaniu każdej mniejszej części dużego projektu, warto nagradzać się drobnymi przyjemnościami (ciepła kąpiel, smaczna kawa, spacer) tak, by nasza motywacja do dalszej pracy rosła. 

4. Wyłącz złodziei czasu
„Jeszcze tylko 5 minut posiedzę na Facebooku”, „sprawdzę pocztę i zabieram się do pracy” - znasz te wymówki? Pożeracze czasu takie, jak telefon, aplikacje internetowe czy drobne przyjemności potrafią skutecznie odciągać nas od pracy. Recepta na ich wyeliminowanie jest jedna - wyłączyć Facebooka, pozbyć się innych rozpraszaczy. Dla niektórych to metoda brutalna, ale jedyna skuteczna. Osobom, którym dobrowolne odłączenie się od Sieci sprawia duży problem, polecamy wypróbowanie specjalnych aplikacji komputerowych, które blokują dostęp do określonych stron. 

W ciekawy sposób metody na prokrastynację zostały zobrazowane w anglojęzycznym filmie "How to stop procrastination?" (do obejrzenia tutaj: 
https://www.youtube.com/watch?v=Qvcx7Y4caQE). Zachęcamy do obejrzenia i rozpoczęcia skutecznej walki z odwlekaniem! Nie jutro, ale właśnie teraz, dziś, bo jak to mówi hiszpańskie przysłowie - „jutro to najbardziej zajęty dzień roku”.


Minimalizm. Nowa moda czy potrzeba społeczna?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
O minimalizmie robi się coraz głośniej, pojawia się także sporo polskich publikacji i blogów minimalistów. Niejednokrotnie pojawia się także opinia, że to tylko chwilowa moda. Na zweryfikowanie tego twierdzenia jest jeszcze za wcześnie, niemniej jest to dość wymagający trend i raczej trudno za nim podążać zupełnie bezrefleksyjnie. Nie da się tak...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-207489

Givebox - czyli społeczna wymiana z szafą w tle

TO DZIAŁA
„Nie ma tu firm, sponsorów, akcji pijarowych. To miejsce postawione przez mieszkańców dla mieszkańców. Opiera się na wzajemnym zaufaniu. Zakłada, że ludzie są życzliwi i dbają o dobro wspólne.“ – tak zachęcano do skorzystania z „Jeżyckiej Szafy“, czyli pierwszego polskiego GiveBox‘a, który stanął na jednej z poznańskich ulic. Dowiedzcie się więc...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-210892

Jak organizować inicjatywy społeczne dedykowane młodym ludziom?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
Wyzwania nie omijają nikogo, w żadnym wieku. Wiedzą to zarówno młode osoby, które zmagają się z chorobami, jak i nastoletni rodzice, czy też uczniowie szkół z terenów wykluczonych cyfrowo. W wielu z nas budzi to na tyle dużo emocji, że chcemy pomóc młodym osobom w ich codziennej walce o lepsze dzisiaj i jutro. Ważne jednak jest to, żeby podejść ...
WIĘCEJ
Latest_square_7885047912_fadd841953_k
Latest_square_adventure-1807524_1920

Dawać wędkę, a nie rybę. Niestandardowe pomysły na pomaganie

TO DZIAŁA
 Pomaganie jest bardzo trudne, a skuteczne niesienie pomocy jest wręcz prawdziwą sztuką. Co to jest skuteczna pomoc? To działanie, które trwale zmienia sytuację. Najczęściej do tej zmiany nie wystarczy zaangażowanie pomagającego, ale konieczne, a nawet przesądzające o powodzeniu akcji, jest z...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-40120

Uczenie się jest sztuką. Jak się uczą społecznicy?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
Społecznicy często wcielają się w role uczących, gdy prowadzą prelekcje czy warsztaty lub w rolę osób nauczanych. Psychologowie od dawna zgłębiają procesy uczenia, starając się rozpoznawać mechanizmy skutecznego zdobywania wiedzy i umiejętności. Dzięki wiedzy na temat stylów uczenia możemy przewi...
WIĘCEJ
Latest_square_untitled

Każdy może pomagać - jak zorganizować zbiórkę odzieży dla potrzebujących?

TO DZIAŁA
Kiedy zbliżają się specjalne okazje, gdy za oknem kolejna zmiana pór roku, gdy dzieci znów urosną o kolejny rozmiar, rodziny stają przed koniecznością wymiany czy poszerzenia garderoby. Nie dla wszystkich wysiłek z tym związany będzie związany tylko z pójściem do sklepu czy zamówieniem ze sklepu ...
WIĘCEJ