Konkurs_label Logotyp
Man-person-people-emotions

Jak organizować działania społeczne dla różnych typów temperamentów?

Ilu ludzi tyle osobowości i temperamentów. Będąc społecznikiem, wprowadzając zmiany w sąsiedztwie i przygotowując wydarzenia, warto posiąść podstawy wiedzy psychologicznej, aby wiedzieć o tym, jak funkcjonują ludzie w zależności od typu temperamentu.  

Do dwóch podstawowych biegunów temperamentalnych zaliczamy introwertyków i ekstrawertyków. Ci pierwsi mają mniejsze biologiczne zapotrzebowanie na stymulację, a co za tym idzie - mogą sprawiać wrażenie spokojniejszych i mniej towarzyskich niż ekstrawertycy. Ci bowiem, aby osiągnąć optimum swojego funkcjonowania, potrzebują żyć w otoczeniu pełnym bodźców, zmian i nowości. Uwielbiają stymulację, są zaprogramowani na nawiązywanie licznych relacji społecznych.  

Znając tą krótką charakterystykę i grupę docelową, do której kierujemy nasze wydarzenie czy akcję społeczną, łatwiej będzie nam ocenić, w jakich typach aktywności może się ona lepiej odnaleźć. Czy jej członkowie preferują działania, w których mogą poczuć dreszcz adrenaliny, czy raczej wolą spokojną dyskusję i relaks na łonie natury? Te pytania warto sobie zadań, przygotowując ofertę działań sąsiedzkich.  

Innym klasycznym podziałem temperamentów jest klasyfikacja wywiedziona od Hipokratesa, która znalazła współczesną kontynuację np. w literaturze Littauer. Znalazły się w niej cztery typy temperamentu:  

1) Sangwinicy
- to osoby preferujące aktywność, żywotne i entuzjastyczne. Uwielbiają być w ruchu, a wokół nich zawsze wiele się dzieje. Sangwinicy nie znoszą samotności i w każdej sytuacji poszukujące towarzystwa. Mają wysoko rozwinięte umiejętności społeczne, co sprawia, że przyciągają do siebie inne osoby.
 

2) Cholerycy
- to osoby funkcjonujące według schematu: „najpierw działaj, potem myśl”. Cechuje ich porywczość i duże zapotrzebowanie na bodźce, świetnie się czują w aktywnościach wymagających rywalizacji. Dobrze działają pod presją czasu i często wchodzą w role przywódcze.
 

3) Melancholicy
- to osoby preferujące działanie w spokojniejszym otoczeniu, wrażliwe na sztukę, lubiące abstrakcyjne dyskusje i mające zdolności twórczego myślenia. Melancholicy świetnie się sprawdzają w działaniach wymagających precyzji i dokładności.
 

4) Flegmatycy
- nie lubią być zaskakiwani. Lubią za to jasną strukturę, są rozważni i konsekwentni. Lubią spędzać czas sami ze sobą, mają spokojne, raczej introwertyczne usposobienie, są metodyczni i szczegółowi. 
 

Znając pokrótce charakterystykę wszystkich czterech typów, warto przyjrzeć się rodzajom aktywności, jakie mogą preferować”
 

1) Sangwinicy
- uwielbiają wszelkie aktywności, a szczególnie te, w których mogą poznawać nowych ludzi i z nimi współpracować. Dobrze się również czują w sytuacjach, gdy występują przed grupą.
 

2) Cholerycy
- preferują działania nastawione na zdrową rywalizację, wymagające poprowadzenia grupy do określonego celu. Lubią aktywności sprawnościowe, w których liczy się czas i szybkość działania. Jak i wszelkie działania mogące im dostarczyć dreszcz adrenaliny - sporty ekstremalne.
 

3) Melancholicy
- aktywności wymagające kontaktu z kulturą i sztuką. Działania artystyczne, teatralne, plastyczne. Wykonywanie rękodzieła wymagającego precyzji. Zaangażowanie w pomoc innym.
 

4) Flegmatycy
- aktywności wpisane w pewną strukturę, mające przewidywalny scenariusz i przebieg.
 


Jak zorganizować wspólną, zieloną przestrzeń?

TO DZIAŁA
Kawałek zieleni cieszy każdego, kiedy możliwości są skromne staramy się o zielony parapet, ukwiecony balkon, donice na tarasie. Nawet jeśli nie mieszkamy w domu z ogródkiem czasem pojawia się szansa na zieloną przestrzeń. Tyle, że wspólną, a to zawsze trochę wyzwanie, szczególnie jeśli nie znamy za dobrze swoich sąsiadów. Nie ma jednak rzeczy ni...
WIĘCEJ
Latest_square_summer-still-life-daisies-yellow

Dobre wrażenie

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
Ponoć można je zrobić tylko raz. I to, jakie ono będzie ma duży wpływ na to, jak będziemy postrzegani przez innych. O tym dlaczego warto jest zadbać o to, żeby zrobić dobre pierwsze wrażenie, słów kilka. Czas jaki mamy na to, aby wywrzeć to kluczowe wrażenie, jest wyjątkowo krótki. Niektóre badania wskazują na to, że mieści się on w 11 sekundach...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-541523

8 porad jak dobrze wykorzystać wakacje

PRAKTYCZNE PORADY
Społecznik też człowiek i odpocząć musi. Osoby bardzo aktywne, które wiele swoich działań i uwagi kierują na innych, często mają problem z odpoczynkiem. Ale przecież sposobów na spędzenie wakacji jest mnóstwo, trzeba tylko znaleźć odpowiedni dla siebie. Nie podpowiadamy pięknych miejsc na urlop, bo takich poradników jest wiele, ale mamy kilka pr...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-297755
Latest_square_spvi_zwyciezcy-1

Podsumowanie VI edycji "Spółdzielni Pomysłów"

TO DZIAŁA
VI edycja „Spółdzielni Pomysłów” za nami. Kilka dni temu poznaliśmy zwycięskie projekty. Zostały nimi: ”Alchemia Czasu. 660 lat historii Krzepic” (bit.ly/2uBkLa6) autorstwa Radosława Hermana , „Nasz Tajemniczy Ogród” (bit.ly/2tDoLpg) , który stworzył Adam Bąk  oraz „Bezpieczna Przystań” (bit.ly/2...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-493521

Wakacje dla małych odkrywców

TO DZIAŁA
Wakacje to taki fajny czas, kiedy dzieci niekoniecznie są podzielone na grupy ze względu na wiek, starsze bawią się z młodszymi i wiele od siebie uczą. Postarajmy się zachęcać dzieci do wspólnych zabaw i odkrywania świata w zróżnicowanych wiekowo grupach, do czego nie mają okazji w naszym systemi...
WIĘCEJ
Latest_square_5

MISZ-MASZ-społeczne koło muzyczno-artystyczne dla dzieci niepełnosprawnych

TO DZIAŁA
Często znalezienie pasji wcale nie jest takie łatwe, jak się może wydawać. W końcu nikt nie wie od razu w czym jest dobry, albo co tak naprawdę go interesuje. Konieczne jest próbowanie i otwartość na to co nowe i nieznane. Jednak, gdy już to swoje hobby odnajdziemy, wtedy zazwyczaj chcemy mu się ...
WIĘCEJ