Konkurs_label Logotyp
Man-person-people-emotions

Jak organizować działania społeczne dla różnych typów temperamentów?

Ilu ludzi tyle osobowości i temperamentów. Będąc społecznikiem, wprowadzając zmiany w sąsiedztwie i przygotowując wydarzenia, warto posiąść podstawy wiedzy psychologicznej, aby wiedzieć o tym, jak funkcjonują ludzie w zależności od typu temperamentu.  

Do dwóch podstawowych biegunów temperamentalnych zaliczamy introwertyków i ekstrawertyków. Ci pierwsi mają mniejsze biologiczne zapotrzebowanie na stymulację, a co za tym idzie - mogą sprawiać wrażenie spokojniejszych i mniej towarzyskich niż ekstrawertycy. Ci bowiem, aby osiągnąć optimum swojego funkcjonowania, potrzebują żyć w otoczeniu pełnym bodźców, zmian i nowości. Uwielbiają stymulację, są zaprogramowani na nawiązywanie licznych relacji społecznych.  

Znając tą krótką charakterystykę i grupę docelową, do której kierujemy nasze wydarzenie czy akcję społeczną, łatwiej będzie nam ocenić, w jakich typach aktywności może się ona lepiej odnaleźć. Czy jej członkowie preferują działania, w których mogą poczuć dreszcz adrenaliny, czy raczej wolą spokojną dyskusję i relaks na łonie natury? Te pytania warto sobie zadań, przygotowując ofertę działań sąsiedzkich.  

Innym klasycznym podziałem temperamentów jest klasyfikacja wywiedziona od Hipokratesa, która znalazła współczesną kontynuację np. w literaturze Littauer. Znalazły się w niej cztery typy temperamentu:  

1) Sangwinicy
- to osoby preferujące aktywność, żywotne i entuzjastyczne. Uwielbiają być w ruchu, a wokół nich zawsze wiele się dzieje. Sangwinicy nie znoszą samotności i w każdej sytuacji poszukujące towarzystwa. Mają wysoko rozwinięte umiejętności społeczne, co sprawia, że przyciągają do siebie inne osoby.
 

2) Cholerycy
- to osoby funkcjonujące według schematu: „najpierw działaj, potem myśl”. Cechuje ich porywczość i duże zapotrzebowanie na bodźce, świetnie się czują w aktywnościach wymagających rywalizacji. Dobrze działają pod presją czasu i często wchodzą w role przywódcze.
 

3) Melancholicy
- to osoby preferujące działanie w spokojniejszym otoczeniu, wrażliwe na sztukę, lubiące abstrakcyjne dyskusje i mające zdolności twórczego myślenia. Melancholicy świetnie się sprawdzają w działaniach wymagających precyzji i dokładności.
 

4) Flegmatycy
- nie lubią być zaskakiwani. Lubią za to jasną strukturę, są rozważni i konsekwentni. Lubią spędzać czas sami ze sobą, mają spokojne, raczej introwertyczne usposobienie, są metodyczni i szczegółowi. 
 

Znając pokrótce charakterystykę wszystkich czterech typów, warto przyjrzeć się rodzajom aktywności, jakie mogą preferować”
 

1) Sangwinicy
- uwielbiają wszelkie aktywności, a szczególnie te, w których mogą poznawać nowych ludzi i z nimi współpracować. Dobrze się również czują w sytuacjach, gdy występują przed grupą.
 

2) Cholerycy
- preferują działania nastawione na zdrową rywalizację, wymagające poprowadzenia grupy do określonego celu. Lubią aktywności sprawnościowe, w których liczy się czas i szybkość działania. Jak i wszelkie działania mogące im dostarczyć dreszcz adrenaliny - sporty ekstremalne.
 

3) Melancholicy
- aktywności wymagające kontaktu z kulturą i sztuką. Działania artystyczne, teatralne, plastyczne. Wykonywanie rękodzieła wymagającego precyzji. Zaangażowanie w pomoc innym.
 

4) Flegmatycy
- aktywności wpisane w pewną strukturę, mające przewidywalny scenariusz i przebieg.
 


Minimalizm. Nowa moda czy potrzeba społeczna?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
O minimalizmie robi się coraz głośniej, pojawia się także sporo polskich publikacji i blogów minimalistów. Niejednokrotnie pojawia się także opinia, że to tylko chwilowa moda. Na zweryfikowanie tego twierdzenia jest jeszcze za wcześnie, niemniej jest to dość wymagający trend i raczej trudno za nim podążać zupełnie bezrefleksyjnie. Nie da się tak...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-207489

Givebox - czyli społeczna wymiana z szafą w tle

TO DZIAŁA
„Nie ma tu firm, sponsorów, akcji pijarowych. To miejsce postawione przez mieszkańców dla mieszkańców. Opiera się na wzajemnym zaufaniu. Zakłada, że ludzie są życzliwi i dbają o dobro wspólne.“ – tak zachęcano do skorzystania z „Jeżyckiej Szafy“, czyli pierwszego polskiego GiveBox‘a, który stanął na jednej z poznańskich ulic. Dowiedzcie się więc...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-210892

Jak organizować inicjatywy społeczne dedykowane młodym ludziom?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
Wyzwania nie omijają nikogo, w żadnym wieku. Wiedzą to zarówno młode osoby, które zmagają się z chorobami, jak i nastoletni rodzice, czy też uczniowie szkół z terenów wykluczonych cyfrowo. W wielu z nas budzi to na tyle dużo emocji, że chcemy pomóc młodym osobom w ich codziennej walce o lepsze dzisiaj i jutro. Ważne jednak jest to, żeby podejść ...
WIĘCEJ
Latest_square_7885047912_fadd841953_k
Latest_square_adventure-1807524_1920

Dawać wędkę, a nie rybę. Niestandardowe pomysły na pomaganie

TO DZIAŁA
 Pomaganie jest bardzo trudne, a skuteczne niesienie pomocy jest wręcz prawdziwą sztuką. Co to jest skuteczna pomoc? To działanie, które trwale zmienia sytuację. Najczęściej do tej zmiany nie wystarczy zaangażowanie pomagającego, ale konieczne, a nawet przesądzające o powodzeniu akcji, jest z...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-40120

Uczenie się jest sztuką. Jak się uczą społecznicy?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
Społecznicy często wcielają się w role uczących, gdy prowadzą prelekcje czy warsztaty lub w rolę osób nauczanych. Psychologowie od dawna zgłębiają procesy uczenia, starając się rozpoznawać mechanizmy skutecznego zdobywania wiedzy i umiejętności. Dzięki wiedzy na temat stylów uczenia możemy przewi...
WIĘCEJ
Latest_square_untitled

Każdy może pomagać - jak zorganizować zbiórkę odzieży dla potrzebujących?

TO DZIAŁA
Kiedy zbliżają się specjalne okazje, gdy za oknem kolejna zmiana pór roku, gdy dzieci znów urosną o kolejny rozmiar, rodziny stają przed koniecznością wymiany czy poszerzenia garderoby. Nie dla wszystkich wysiłek z tym związany będzie związany tylko z pójściem do sklepu czy zamówieniem ze sklepu ...
WIĘCEJ