Konkurs_label Logotyp
Pexels-photo-541523

Dobre wrażenie

Ponoć można je zrobić tylko raz. I to, jakie ono będzie ma duży wpływ na to, jak będziemy postrzegani przez innych. O tym dlaczego warto jest zadbać o to, żeby zrobić dobre pierwsze wrażenie, słów kilka. Czas jaki mamy na to, aby wywrzeć to kluczowe wrażenie, jest wyjątkowo krótki. Niektóre badania wskazują na to, że mieści się on w 11 sekundach. Choć jest go niewiele, to z pewnością wystarczy, aby przekonać do siebie potencjalnego rozmówcę. Aby zyskać pewność siebie i za nic mieć te kilkanaście sekund warto pamiętać o kilku prostych zasadach.

Absolutne podstawy
...


… o których zawsze warto wspomnieć. Są nimi tak proste kwestie jak pamiętanie o tym, aby dostosować swój ubiór do sytuacji. Innymi słowy: aby na spotkanie biznesowe w siedzibie firmy, nie przyjść w szortach i koszulce. A z drugiej strony, aby na akcję sadzenia drzew nie wybrać się w garniturze. W pierwszym przypadku możemy zostać odebrani jako osoby niepoważnie podchodzące do swoich obowiązków, a tym samym niegodne zaufania. W drugim zaś, na ludzi, którzy pragną się wywyższyć, co z łatwością wybuduje mur między taką osobą a otoczeniem. Wygląd zewnętrzny, mimo że nie jest kluczowy, to odgrywa sporą rolę w budowaniu pozytywnego wrażenia. Kiedy chcemy wywrzeć dobre pierwsze wrażenie, pamiętajmy o tym, aby strój był schludny i skromny. Awangardowe rozwiązania lepiej zostawić na chwilę, kiedy z nowo poznanymi osobami nawiążemy lepszy kontakt.

Uśmiech

To jedna z ważniejszych kwestii. Dobry humor i pogoda ducha sprawia, że ludzie chętniej przebywają w otoczeniu takiej osoby. Drugą korzyścią płynącą z uśmiechu jest to, że pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Osoby smutne, często wywołują w nas współczucie i chęć pomocy, jednak w perspektywie czasu, staramy się ich unikać, aby nie chłonąć negatywnej energii. Nie zapominajmy więc nigdy o uśmiechu!
 

Zmysły

Nie pozwólmy, by nasz rozmówca miał wrażenie, że rozmawia z powietrzem. A bardzo łatwo jest sprawić takie wrażenie, uciekając wzrokiem na boki czy nie podejmowanie wątków rozmowy. Istotne jest to, aby rozmówca wiedział, że go słuchamy. Dlatego jeśli jego wypowiedź trwa długo, nie przerywajmy mu, ale za pomocą ruchów głowy i ciała, dajmy do zrozumienia, że cały czas nasza uwaga jest skierowana tylko na niego. Warto być ciekawym drugiego człowieka.

Uścisk dłoni

Pewny uścisk dłoni świadczy o energii i woli działania. Jest oznaką zdecydowania i odwagi. Pamiętajmy więc o tym, aby witając się z nowo poznaną osobą w ten sposób pozwolić jej zasygnalizować pewne cechy naszego charakteru, które w pełni może poznać dużo później. Wykorzystajmy tę okazję!

Głos

Warto pamiętać o poprawnej wymowie i o tym, aby nasz rozmówca nie musiał nadstawiać ucha kiedy oczekuje naszej odpowiedzi. Odpowiednio głośny i pewny ton głosu dodatkowo wzmacnia w odbiorcy nasze poczucie pewności siebie.


Mowa ciała

To co mówimy, i jak jest to odbierane, nie zależy jedynie od wypowiadanych przez nas słów. Nasz rozmówca zanim nas usłyszy – zobaczy nas. Dlatego zarówno nasza postawa, mowa ciała, jak i wspomniane już utrzymywanie kontaktu wzrokowego jest tak istotne. Powinniśmy pamiętać o tzw. postawie otwartej. Nie krzyżować rąk na wysokości piersi, wręcz przeciwnie, warto mieć je swobodnie opuszczone wzdłuż ciała.

Bądź spokojny


To bywa najtrudniejszą do przestrzegania zasadą. Rozmowy z nowymi ludźmi często potrafią nas sparaliżować. Nie możemy na to pozwolić. Stres, podobnie jak pośpiech, jest złym doradcą. Pamiętajmy o tym, że naszym rozmówcą jest człowiek, taki sam, jak my. Działają na nas te same mechanizmy i podlegamy tym samym prawom. Takie symboliczne zrównanie interlokutorów powinno pomóc w budowaniu równorzędnej relacji, wolnej od niepotrzebnego zdenerwowaniaPodsumowanie VI edycji "Spółdzielni Pomysłów"

TO DZIAŁA
VI edycja „Spółdzielni Pomysłów” za nami. Kilka dni temu poznaliśmy zwycięskie projekty. Zostały nimi: ”Alchemia Czasu. 660 lat historii Krzepic” (bit.ly/2uBkLa6) autorstwa Radosława Hermana , „Nasz Tajemniczy Ogród” (bit.ly/2tDoLpg) , który stworzył Adam Bąk  oraz „Bezpieczna Przystań” (bit.ly/2vIFjxJ), zgłoszony przez Dariusza Myślikowskiego. ...
WIĘCEJ
Latest_square_spvi_zwyciezcy-1

Wakacje dla małych odkrywców

TO DZIAŁA
Wakacje to taki fajny czas, kiedy dzieci niekoniecznie są podzielone na grupy ze względu na wiek, starsze bawią się z młodszymi i wiele od siebie uczą. Postarajmy się zachęcać dzieci do wspólnych zabaw i odkrywania świata w zróżnicowanych wiekowo grupach, do czego nie mają okazji w naszym systemie edukacji. Nie ma znaczenia, czy jesteśmy na rodz...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-493521

MISZ-MASZ-społeczne koło muzyczno-artystyczne dla dzieci niepełnosprawnych

TO DZIAŁA
Często znalezienie pasji wcale nie jest takie łatwe, jak się może wydawać. W końcu nikt nie wie od razu w czym jest dobry, albo co tak naprawdę go interesuje. Konieczne jest próbowanie i otwartość na to co nowe i nieznane. Jednak, gdy już to swoje hobby odnajdziemy, wtedy zazwyczaj chcemy mu się oddać w pełni. Podobnie mają osoby niepełnosprawne...
WIĘCEJ
Latest_square_5
Latest_square_8_

SOS – Mieszkańcy Warwa Rodzicom z CZD

TO DZIAŁA
Centrum Zdrowia Dziecka w warszawskiej dzielnicy Wawer to miejsce wyjątkowe. Dzięki niemu udało się uratować ogromną liczbę dzieci. Często jednak zapomina się, że poza dziećmi są tam także ich rodzice, którzy niekiedy przez kilka tygodni czy miesięcy zostają w CZD, aby wspierać i doglądać swojego...
WIĘCEJ
Latest_square_img_2282

Społecznicy w działaniu czyli o Klubie Książki w Chwałowicach.

TO DZIAŁA
Mieszkańcy małych miejscowości często rezygnują z udziału w ogólnopolskich konkursach, obawiając się, że nie mają szans w rywalizacji z większymi ośrodkami miejskimi. Przykład społeczników z Chwałowic pokazuje, że nie ma się czego bać, a wartościowe pomysły bronią się same.  
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-164531

Głusi w przestrzeni publicznej

WYWIAD
Przy projektach dla Głuchych* połączyła je empatia, kreatywność i poczucie, że nie można godzić się na zastany porządek świata. Jak działania na rzecz osób niesłyszących wyglądają w praktyce, skąd biorą się pomysły na ich realizację i jak można zdobyć na nie finansowanie? Opowiedzą przedstawiciel...
WIĘCEJ