Konkurs_label Logotyp
Photo-1432821596592-e2c18b78144f

Design thinking – czyli jak zaprojektować zmianę społeczną?

Wrażliwość na sytuację innych – czyż nie od tego wszystko się zaczyna? Już sam fakt, że jednym z etapów pracy metodą design thinking jest „empatia“ sprawia, że warto ją polecić każdemu, kto jest zainteresowany działalnością społeczną.  

Obserwujemy nasze otoczenie, widzimy konieczność zmian, jesteśmy chętni i gotowi do działania, ale nie wiemy od czego zacząć lub zaczynamy działać szybko i na oślep, tracąc cenną energię. A przecież nie o to chodzi. Dlatego – zanim podejmiemy jakiekolwiek działanie lub zniechęcimy się z powodu braku perspektyw czy niepowodzeń – warto poznać metody pracy, które pomogą nam obrać właściwy kurs i przyjąć skuteczną strategię. Dziś Waszej uwadze polecamy, bardzo popularną w ostatnim czasie, metodę pracy projektowej tzw. design thinking.
 

Czym jest design thinking?
Design thinking to metoda wywodząca się z wzornictwa, wykorzystywana w procesie opracowywania innowacyjnych przedmiotów użytkowych. U jej podstaw leży łączenie kreatywności z użytecznością oraz korzystanie z opinii potencjalnych użytkowników przed nadaniem nowej rzeczy ostatecznego kształtu. Metoda ta została zaimplementowana do tworzenia produktów i usług, a jednym z jej intensywnie rozwijanych obszarów jest sfera zaspokajania potrzeb społecznych. W przypadku tworzenia innowacji społecznych, design thinking dostarcza całej gamy użytecznych narzędzi, które pomagają skutecznie zaprojektować produkt, strategię czy usługę zaspokajającą potrzeby szerokiej grupy odbiorców. Społecznicy mogą swobodnie korzystać z tej metody, projektując zarówno namacalne zmiany w swoim otoczeniu – na przykład nowy plac zabaw czy miejsce spotkań, jak i akcje o charakterze społecznym, np. cykle szkoleń czy festiwale.  

Zacznij od zespołu!

Metoda design thinking opiera się na zbudowanu interdyscyplinarnego zespołu. Chodzi o to, aby połączyć różnego rodzaju umiejętności i zdolności, tj. kreatywność,  myślenie analityczne. zmysł obserwacji, wrażliwość. Etap budowania zespołu to dobra okazja, aby wziąć pod uwagę swoich znajomych czy sąsiadów. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak ciekawe „projektowo“ osoby znajdują się w naszym najbliższym otoczeniu.  Nie muszą być to ludzie o zacięciu „społecznikowskim“, ważne – aby dzięki swojemu doświadczeniu i predyspozycjom osobowościowym – pomogły nam spojrzeć na problem z różnych  perspektyw. Pamiętajmy, że jesteśmy na etapie opracowywania koncepcji, stąd też od współpracowników potrzebujemy zaangażowania na poziomie kilku lub kilkunastu godzin, a nie stałego zobowiązania. Wiedząc, że chodzi o maksymalnie kilka spotkań, nawet najbardziej zajęta osoba będzie bardziej skłonna do współpracy. Być może część naszego zespołu koncepcyjnego z czasem odkryje w sobie duszę społecznika i postanowi zaangażować się także na poziomie realizacji naszego projektu.  

Etapy pracy w ramach Design Thinking

Gdy uda nam się stworzyć zespół projektowy, czas zabrać się do pracy! Design thinking zakłada działania w ramach następujących etapów:
- empatia – poznanie problemu poprzez obserwację grupy, której on dotyczy; ·      
- definicja – dokładne zdefiniowanie problemu na podstawie informacji zebranych w etapie pierwszym;

- tworzenie – burza mózgów i stworzenie jak największej liczby możliwych rozwiązań;
- prototyp – selekcja najlepszych pomysłów i przystąpienie do opracowania prototypowego rozwiązania;
- testowanie – zaproszenie użytkowników do przetestowania prototypowego rozwiązania   Metoda design thinking ma charakter iteracyjny – to znaczy, że wszystkie etapy procesu mogą być powtarzane aż do momentu uzyskania satysfakcjonującego efektu.  

Dlaczego warto skorzystać  z design thinking w działalności społecznej?
Działalność społeczna to dziedzina, w której przenikanie się różnych branż i umiejętności stanowi jedną z największych wartości. Oprócz tego jest to sfera, w której pozytywne skutki podejmowanych działań mogą zmienić jakość czyjegoś życia, a nawet zmienić ludzki los. Marzeniem każdego społecznika jest wypracowanie takich rozwiązań, które nie będą miały jedynie doraźnego charakteru, ale w sposób trwały poprawią jakość życia naszej okolicy i jej mieszkańców. Dlatego tak ważne jest wykorzystywanie metod, które pomogą nam osiągnąć ten cel. Design thinking jako metoda oparta na pracy zespołowej i wymagająca interakcji z odbiorcami pomaga budować zaufanie społeczne, zwiększa szanse na realną, a nie tylko chwilową zmianę.        


Głusi w przestrzeni publicznej

WYWIAD
Przy projektach dla Głuchych* połączyła je empatia, kreatywność i poczucie, że nie można godzić się na zastany porządek świata. Jak działania na rzecz osób niesłyszących wyglądają w praktyce, skąd biorą się pomysły na ich realizację i jak można zdobyć na nie finansowanie? Opowiedzą przedstawicielki organizacji, które każdego dnia podejmują takie...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-164531

Międzypokoleniowe inicjatywy społeczne, czyli o dialogu ludzi młodych i seniorów

TO DZIAŁA
Jakiś czas temu media obiegła informacja o domu spokojnej starości w Holandii, który zdecydował się na udostępnienie bezpłatnego zakwaterowania… studentom w ramach projektu niwelowania negatywnych skutków procesu starzenia się. Dom pod nazwą “Humanitas” w Deventer wymaga od młodych rezydentów “bycia dobrym sąsiadem” przez minimum 30 godzin ...
WIĘCEJ
Latest_square_grandparents-1131890_1920

Sąsiedzkie DKFy, kluby filmowe, kina plenerowe... Pomysły na działania społeczne z filmem w tle.

TO DZIAŁA
Wszyscy lubią oglądać filmy, a dostęp do dobrego kina jest dziś znacznie łatwiejszy niż kiedyś. Zamiast oglądać je w samotności, w domowym zaciszu, wykorzystajmy je jako pretekst do sąsiedzkiej integracji! Poniżej prezentujemy kilka pomysłów na wspólne działania z filmem w tle. 
WIĘCEJ
Latest_square_film
Latest_square_kids-girl-pencil-drawing-159823

Jak organizować edukację, która przygotowuje ludzi do życia społecznego i pomocy innym?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
Edukacja przygotowująca ludzi do życia społecznego, kształcąca postawy obywatelskie i empatię wśród najmłodszych to jedno z większych wyzwań współczesności. Wymaga świadomości i dobrego wglądu w potrzeby dzieciaków. Jak to robić? Jest kilka reguł, które należy wdrażać do edukacji, by kształciła l...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-398532

Centrum Amarant, czyli tam gdzie lokalność spotyka kulturę

TO DZIAŁA
Amarant ma wiele znaczeń: to gatunek drzewa, kolor, popularna nazwa szarłata spożywczego. Poznań do tej listy dopisuje kolejne: wyjątkowe miejsce na kulturalnej mapie miasta. I nie są to puste słowa – Centrum Kultury Amarant intryguje od pierwszych chwil. 
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-207489

Minimalizm. Nowa moda czy potrzeba społeczna?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
O minimalizmie robi się coraz głośniej, pojawia się także sporo polskich publikacji i blogów minimalistów. Niejednokrotnie pojawia się także opinia, że to tylko chwilowa moda. Na zweryfikowanie tego twierdzenia jest jeszcze za wcześnie, niemniej jest to dość wymagający trend i raczej trudno za ni...
WIĘCEJ