Konkurs_label Logotyp
Zrzut_ekranu_2015-08-26_o_15.51.33

Bezdyskusyjnie wyjątkowa inicjatywa

Wyjście ze znajomymi do kina jest zawsze znakomitą opcją na wspólne spędzenie czasu – nikt nie ma co do tego wątpliwości. Co jednak zrobić, gdy w okolicy brakuje kina? Albo kiedy to, które jest ma nieciekawy repertuar? Najprostsza odpowiedź jest zawsze najlepsza – idealnie prawda ta sprawdza się i w tej sytuacji. Jeśli nie ma na co pójść do kina, albo w ogóle nie ma kina – trzeba to kino wymyślić i powołać do życia. I obdarzyć je repertuarem, który będzie wypadkową różnych gustów. Z takiego założenia wyszli pomysłodawcy Bezdyskusyjnego Klubu Filmowego Poznaj swojego sąsiada, który działa na warszawskim Ursusie.

Centrum i peryferia


Centrum Warszawy kusi wieloma atrakcjami, bogatą oferta kulturalną i handlową. Stanowi cel odwiedzin mieszkańców, którzy przybywają tu różnych części stolicy. Nie ma w tym nic złego, jeżeli nie powoduje odpływu lokalnych społeczności, jednak jest to dosyć częsty efekt centralizacji życia kulturalnego. BKF powstał po to, by temu zaradzić.

Alternatywne miejsce spotkań


BKF powstał dzięki konsultacjom społecznym Włącz się w kulturę w Ursusie, realizowanym przez Centrum Komunikacji Społecznej oraz Urząd Dzielnicy. To tam zakiełkował pomysł na wspólne działania, które zintegruje lokalną społeczność. Klub nie mógłby powstać bez wsparcia urzędu oraz Biblioteki Skorosze, która zaoferowała nie tylko salę, ale i sprzęt na comiesięczne seanse. Urząd Dzielnicy Ursus pomógł w działaniach promocyjnych – wydrukował ulotki oraz informował o aktywności BKF-u w internecie. Warto podkreślić, że wszystkie materiały promocyjne zostały zaprojektowane przez uczestników przedsięwzięcia, co tylko wzmaga lokalny charakter inicjatywy. Chodzi bowiem o to, by wykorzystać potencjał tkwiący w miejscowej społeczności, by każdy mógł wnieść coś od siebie.
Facebook do dziś pozostaje głównym sposobem komunikacji dla tej inicjatywy, głównie ze względu na wiek uczestników przedsięwzięcia. Poza tym umożliwia szybką komunikację, elastyczną wymianę poglądów, co na pewno ułatwia pracę Klubowi. Niezależnie bowiem od miejsca i sposobu – chodzi o to, by ze sobą rozmawiać, by poznawać tych, którzy nas otaczają. To oni bowiem tworzą naszą rzeczywistość, to dzięki ich wsparciu życie może być dużo łatwiejsze i przyjemniejsze. To jednocześnie ci, których najłatwiej nie dostrzec. Dlatego dobrze, zamiast kolejnego wieczoru w multipleksie, zaprosić znajomych do spędzenia wieczoru w kinie dzielnicowym. Bezdyskusyjnie. 


Głusi w przestrzeni publicznej

WYWIAD
Przy projektach dla Głuchych* połączyła je empatia, kreatywność i poczucie, że nie można godzić się na zastany porządek świata. Jak działania na rzecz osób niesłyszących wyglądają w praktyce, skąd biorą się pomysły na ich realizację i jak można zdobyć na nie finansowanie? Opowiedzą przedstawicielki organizacji, które każdego dnia podejmują takie...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-164531

Międzypokoleniowe inicjatywy społeczne, czyli o dialogu ludzi młodych i seniorów

TO DZIAŁA
Jakiś czas temu media obiegła informacja o domu spokojnej starości w Holandii, który zdecydował się na udostępnienie bezpłatnego zakwaterowania… studentom w ramach projektu niwelowania negatywnych skutków procesu starzenia się. Dom pod nazwą “Humanitas” w Deventer wymaga od młodych rezydentów “bycia dobrym sąsiadem” przez minimum 30 godzin ...
WIĘCEJ
Latest_square_grandparents-1131890_1920

Sąsiedzkie DKFy, kluby filmowe, kina plenerowe... Pomysły na działania społeczne z filmem w tle.

TO DZIAŁA
Wszyscy lubią oglądać filmy, a dostęp do dobrego kina jest dziś znacznie łatwiejszy niż kiedyś. Zamiast oglądać je w samotności, w domowym zaciszu, wykorzystajmy je jako pretekst do sąsiedzkiej integracji! Poniżej prezentujemy kilka pomysłów na wspólne działania z filmem w tle. 
WIĘCEJ
Latest_square_film
Latest_square_kids-girl-pencil-drawing-159823

Jak organizować edukację, która przygotowuje ludzi do życia społecznego i pomocy innym?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
Edukacja przygotowująca ludzi do życia społecznego, kształcąca postawy obywatelskie i empatię wśród najmłodszych to jedno z większych wyzwań współczesności. Wymaga świadomości i dobrego wglądu w potrzeby dzieciaków. Jak to robić? Jest kilka reguł, które należy wdrażać do edukacji, by kształciła l...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-398532

Centrum Amarant, czyli tam gdzie lokalność spotyka kulturę

TO DZIAŁA
Amarant ma wiele znaczeń: to gatunek drzewa, kolor, popularna nazwa szarłata spożywczego. Poznań do tej listy dopisuje kolejne: wyjątkowe miejsce na kulturalnej mapie miasta. I nie są to puste słowa – Centrum Kultury Amarant intryguje od pierwszych chwil. 
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-207489

Minimalizm. Nowa moda czy potrzeba społeczna?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
O minimalizmie robi się coraz głośniej, pojawia się także sporo polskich publikacji i blogów minimalistów. Niejednokrotnie pojawia się także opinia, że to tylko chwilowa moda. Na zweryfikowanie tego twierdzenia jest jeszcze za wcześnie, niemniej jest to dość wymagający trend i raczej trudno za ni...
WIĘCEJ