Konkurs_label Logotyp
Ros_lina

Bądź społecznie odpowiedzialny! 10 porad na co dzień, jak być społecznie odpowiedzialnym.

 Zmieniać świat można wielkimi ideami i projektami, ale też małymi, codziennymi czynnościami. Poniżej prezentujemy 10 prostych sposobów, na to, jak być społecznie odpowiedzialnym w codziennym życiu.  

Odpowiedzialne kupowanie – korzystajmy z usług lokalnych firm, małych sklepików oraz dostawców, którym otoczenie społeczne również nie jest obojętne. Przykładem są inicjatywy typu www.transparentshopping.com, w których dostawcy deklarują m.in. pełną przejrzystość cen oraz przekazywanie 3-5% kwoty z każdego sprzedanego towaru na cele prospołeczne.
 

Wymiana i oddawanie rzeczy
- zamiast wyrzucania niepotrzebnych ubrań, butów czy sprzętów domowych można je sprzedać na pchlich targach czy w internecie lub oddać potrzebującym. Dzięki temu nie powiększą one – i tak ogromnych już -składowisk odpadów, zyskując drugie życie. Takie działanie zachęci nas automatycznie do bardziej rozważnego nabywania nowych przedmiotów oraz kupowania już rzeczy używanych.
 

Segregacja odpadów
– jak wiadomo, szkło i papier można wykorzystać powtórnie, a plastik rozkłada się bardzo długo. Jeśli już na etapie wyrzucania posegregujemy te tworzywa, łatwiej będzie je odzyskać powtórnie, a także sprawić, aby te szkodliwe dla środowiska odpowiednio zutylizować. To samo tyczy się zużytych baterii, leków czy sprzętów AGD. Nie wyrzucajmy ich nigdy do tzw. ogólnego zbiornika, ale szukajmy specjalnych punktów do tego przeznaczonych.
 

Oszczędzanie papieru – nie każdego maila trzeba drukować, a kartki zużyte tylko z jednej strony można wykorzystać ponownie do codziennych notatek. Im mniej papieru zużywamy, tym mniej drzew musi zostać ściętych – warto o tym pamiętać.
 

Redukowanie plastiku wokół siebie
- sklepy powoli oduczają nas korzystania z plastikowych toreb, jednak nadal jest ich bardzo dużo w codziennym użyciu. Warto zaopatrzyć się np. w lnianą torbę, która jest na tyle lekka i mała, że można nosić ją stale przy sobie. Inną dobrą praktyką jest wybieranie produktów, sprzedawanych w opakowaniach biodegradowalnych. Coraz więcej producentów umieszcza takie informacje na etykietach.
 

Ekologiczne sprzątanie
– drogie detergenty zawierające szkodliwe substancje (i sprzedawane w plastikowych opakowaniach!) możemy z powodzeniem zastąpić produktami z naszej kuchni. Soda oczyszczona, kwasek cytrynowy czy ocet są niezastąpione w pozbywaniu się kamienia, tłustych zabrudzeń oraz odświeżania powierzchni.

Rower lub spacer zamiast samochodu
– na co dzień wdychamy bardzo dużo zanieczyszczeń, a jak wiadomo nasze samochody są jednymi z ich głównych dostarczycieli. Warto więc przekonać się do pokonywania krótkich tras pieszo lub na rowerze. Wpłynie to dobrze nie tylko na środowisko, ale także na naszą kondycję i zdrowie.


Prosta dobroczynność 
– podziel osobisty budżet tak, aby regularnie przeznaczać jakąś kwotę na wspieranie innych – może to być np. kupowanie karmy do schroniska dla zwierząt, czy regularne wspieranie wybranej organizacji. Nieważne że kwota czy skala pomocy będzie niewielka, ważne że będzie. Pomyśl sobie, że jeśli więcej osób pójdzie w Twoje ślady, to potrzebujący to odczują.

Oszczędzaj wodę i energię elektryczną
– dzięki temu naturalne zasoby Ziemi wystarczą ludziom na dłużej. Zamiast długich kąpieli częściej korzystaj z prysznica, zakręcaj wodę gdy myjesz zęby, nie zostawiaj włączonego światła w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa, odłączaj ładowarkę po naładowaniu telefonu oraz nie zostawiaj sprzętów elektronicznych w trybie czuwania.
 

Inspiruj znajomych i rodzinę
– im więcej osób “zarazisz” prospołecznymi praktykami, tym lepiej.
   

Wprowadzenie tych prostych nawyków w życie sprawi, że bez wielkiego wysiłku staniemy się bardziej przyjaźni dla środowiska, w którym żyjemy – zarówno tego społecznego, jak i przyrodniczego. Przy okazji też - skorzystają na tym nasze finanse :) Głusi w przestrzeni publicznej

WYWIAD
Przy projektach dla Głuchych* połączyła je empatia, kreatywność i poczucie, że nie można godzić się na zastany porządek świata. Jak działania na rzecz osób niesłyszących wyglądają w praktyce, skąd biorą się pomysły na ich realizację i jak można zdobyć na nie finansowanie? Opowiedzą przedstawicielki organizacji, które każdego dnia podejmują takie...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-164531

Międzypokoleniowe inicjatywy społeczne, czyli o dialogu ludzi młodych i seniorów

TO DZIAŁA
Jakiś czas temu media obiegła informacja o domu spokojnej starości w Holandii, który zdecydował się na udostępnienie bezpłatnego zakwaterowania… studentom w ramach projektu niwelowania negatywnych skutków procesu starzenia się. Dom pod nazwą “Humanitas” w Deventer wymaga od młodych rezydentów “bycia dobrym sąsiadem” przez minimum 30 godzin ...
WIĘCEJ
Latest_square_grandparents-1131890_1920

Sąsiedzkie DKFy, kluby filmowe, kina plenerowe... Pomysły na działania społeczne z filmem w tle.

TO DZIAŁA
Wszyscy lubią oglądać filmy, a dostęp do dobrego kina jest dziś znacznie łatwiejszy niż kiedyś. Zamiast oglądać je w samotności, w domowym zaciszu, wykorzystajmy je jako pretekst do sąsiedzkiej integracji! Poniżej prezentujemy kilka pomysłów na wspólne działania z filmem w tle. 
WIĘCEJ
Latest_square_film
Latest_square_kids-girl-pencil-drawing-159823

Jak organizować edukację, która przygotowuje ludzi do życia społecznego i pomocy innym?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
Edukacja przygotowująca ludzi do życia społecznego, kształcąca postawy obywatelskie i empatię wśród najmłodszych to jedno z większych wyzwań współczesności. Wymaga świadomości i dobrego wglądu w potrzeby dzieciaków. Jak to robić? Jest kilka reguł, które należy wdrażać do edukacji, by kształciła l...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-398532

Centrum Amarant, czyli tam gdzie lokalność spotyka kulturę

TO DZIAŁA
Amarant ma wiele znaczeń: to gatunek drzewa, kolor, popularna nazwa szarłata spożywczego. Poznań do tej listy dopisuje kolejne: wyjątkowe miejsce na kulturalnej mapie miasta. I nie są to puste słowa – Centrum Kultury Amarant intryguje od pierwszych chwil. 
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-207489

Minimalizm. Nowa moda czy potrzeba społeczna?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
O minimalizmie robi się coraz głośniej, pojawia się także sporo polskich publikacji i blogów minimalistów. Niejednokrotnie pojawia się także opinia, że to tylko chwilowa moda. Na zweryfikowanie tego twierdzenia jest jeszcze za wcześnie, niemniej jest to dość wymagający trend i raczej trudno za ni...
WIĘCEJ