Konkurs_label Logotyp
Ros_lina

Bądź społecznie odpowiedzialny! 10 porad na co dzień, jak być społecznie odpowiedzialnym.

 Zmieniać świat można wielkimi ideami i projektami, ale też małymi, codziennymi czynnościami. Poniżej prezentujemy 10 prostych sposobów, na to, jak być społecznie odpowiedzialnym w codziennym życiu.  

Odpowiedzialne kupowanie – korzystajmy z usług lokalnych firm, małych sklepików oraz dostawców, którym otoczenie społeczne również nie jest obojętne. Przykładem są inicjatywy typu www.transparentshopping.com, w których dostawcy deklarują m.in. pełną przejrzystość cen oraz przekazywanie 3-5% kwoty z każdego sprzedanego towaru na cele prospołeczne.
 

Wymiana i oddawanie rzeczy
- zamiast wyrzucania niepotrzebnych ubrań, butów czy sprzętów domowych można je sprzedać na pchlich targach czy w internecie lub oddać potrzebującym. Dzięki temu nie powiększą one – i tak ogromnych już -składowisk odpadów, zyskując drugie życie. Takie działanie zachęci nas automatycznie do bardziej rozważnego nabywania nowych przedmiotów oraz kupowania już rzeczy używanych.
 

Segregacja odpadów
– jak wiadomo, szkło i papier można wykorzystać powtórnie, a plastik rozkłada się bardzo długo. Jeśli już na etapie wyrzucania posegregujemy te tworzywa, łatwiej będzie je odzyskać powtórnie, a także sprawić, aby te szkodliwe dla środowiska odpowiednio zutylizować. To samo tyczy się zużytych baterii, leków czy sprzętów AGD. Nie wyrzucajmy ich nigdy do tzw. ogólnego zbiornika, ale szukajmy specjalnych punktów do tego przeznaczonych.
 

Oszczędzanie papieru – nie każdego maila trzeba drukować, a kartki zużyte tylko z jednej strony można wykorzystać ponownie do codziennych notatek. Im mniej papieru zużywamy, tym mniej drzew musi zostać ściętych – warto o tym pamiętać.
 

Redukowanie plastiku wokół siebie
- sklepy powoli oduczają nas korzystania z plastikowych toreb, jednak nadal jest ich bardzo dużo w codziennym użyciu. Warto zaopatrzyć się np. w lnianą torbę, która jest na tyle lekka i mała, że można nosić ją stale przy sobie. Inną dobrą praktyką jest wybieranie produktów, sprzedawanych w opakowaniach biodegradowalnych. Coraz więcej producentów umieszcza takie informacje na etykietach.
 

Ekologiczne sprzątanie
– drogie detergenty zawierające szkodliwe substancje (i sprzedawane w plastikowych opakowaniach!) możemy z powodzeniem zastąpić produktami z naszej kuchni. Soda oczyszczona, kwasek cytrynowy czy ocet są niezastąpione w pozbywaniu się kamienia, tłustych zabrudzeń oraz odświeżania powierzchni.

Rower lub spacer zamiast samochodu
– na co dzień wdychamy bardzo dużo zanieczyszczeń, a jak wiadomo nasze samochody są jednymi z ich głównych dostarczycieli. Warto więc przekonać się do pokonywania krótkich tras pieszo lub na rowerze. Wpłynie to dobrze nie tylko na środowisko, ale także na naszą kondycję i zdrowie.


Prosta dobroczynność 
– podziel osobisty budżet tak, aby regularnie przeznaczać jakąś kwotę na wspieranie innych – może to być np. kupowanie karmy do schroniska dla zwierząt, czy regularne wspieranie wybranej organizacji. Nieważne że kwota czy skala pomocy będzie niewielka, ważne że będzie. Pomyśl sobie, że jeśli więcej osób pójdzie w Twoje ślady, to potrzebujący to odczują.

Oszczędzaj wodę i energię elektryczną
– dzięki temu naturalne zasoby Ziemi wystarczą ludziom na dłużej. Zamiast długich kąpieli częściej korzystaj z prysznica, zakręcaj wodę gdy myjesz zęby, nie zostawiaj włączonego światła w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa, odłączaj ładowarkę po naładowaniu telefonu oraz nie zostawiaj sprzętów elektronicznych w trybie czuwania.
 

Inspiruj znajomych i rodzinę
– im więcej osób “zarazisz” prospołecznymi praktykami, tym lepiej.
   

Wprowadzenie tych prostych nawyków w życie sprawi, że bez wielkiego wysiłku staniemy się bardziej przyjaźni dla środowiska, w którym żyjemy – zarówno tego społecznego, jak i przyrodniczego. Przy okazji też - skorzystają na tym nasze finanse :) Jak zorganizować wspólną, zieloną przestrzeń?

TO DZIAŁA
Kawałek zieleni cieszy każdego, kiedy możliwości są skromne staramy się o zielony parapet, ukwiecony balkon, donice na tarasie. Nawet jeśli nie mieszkamy w domu z ogródkiem czasem pojawia się szansa na zieloną przestrzeń. Tyle, że wspólną, a to zawsze trochę wyzwanie, szczególnie jeśli nie znamy za dobrze swoich sąsiadów. Nie ma jednak rzeczy ni...
WIĘCEJ
Latest_square_summer-still-life-daisies-yellow

Dobre wrażenie

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
Ponoć można je zrobić tylko raz. I to, jakie ono będzie ma duży wpływ na to, jak będziemy postrzegani przez innych. O tym dlaczego warto jest zadbać o to, żeby zrobić dobre pierwsze wrażenie, słów kilka. Czas jaki mamy na to, aby wywrzeć to kluczowe wrażenie, jest wyjątkowo krótki. Niektóre badania wskazują na to, że mieści się on w 11 sekundach...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-541523

8 porad jak dobrze wykorzystać wakacje

PRAKTYCZNE PORADY
Społecznik też człowiek i odpocząć musi. Osoby bardzo aktywne, które wiele swoich działań i uwagi kierują na innych, często mają problem z odpoczynkiem. Ale przecież sposobów na spędzenie wakacji jest mnóstwo, trzeba tylko znaleźć odpowiedni dla siebie. Nie podpowiadamy pięknych miejsc na urlop, bo takich poradników jest wiele, ale mamy kilka pr...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-297755
Latest_square_spvi_zwyciezcy-1

Podsumowanie VI edycji "Spółdzielni Pomysłów"

TO DZIAŁA
VI edycja „Spółdzielni Pomysłów” za nami. Kilka dni temu poznaliśmy zwycięskie projekty. Zostały nimi: ”Alchemia Czasu. 660 lat historii Krzepic” (bit.ly/2uBkLa6) autorstwa Radosława Hermana , „Nasz Tajemniczy Ogród” (bit.ly/2tDoLpg) , który stworzył Adam Bąk  oraz „Bezpieczna Przystań” (bit.ly/2...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-493521

Wakacje dla małych odkrywców

TO DZIAŁA
Wakacje to taki fajny czas, kiedy dzieci niekoniecznie są podzielone na grupy ze względu na wiek, starsze bawią się z młodszymi i wiele od siebie uczą. Postarajmy się zachęcać dzieci do wspólnych zabaw i odkrywania świata w zróżnicowanych wiekowo grupach, do czego nie mają okazji w naszym systemi...
WIĘCEJ
Latest_square_5

MISZ-MASZ-społeczne koło muzyczno-artystyczne dla dzieci niepełnosprawnych

TO DZIAŁA
Często znalezienie pasji wcale nie jest takie łatwe, jak się może wydawać. W końcu nikt nie wie od razu w czym jest dobry, albo co tak naprawdę go interesuje. Konieczne jest próbowanie i otwartość na to co nowe i nieznane. Jednak, gdy już to swoje hobby odnajdziemy, wtedy zazwyczaj chcemy mu się ...
WIĘCEJ