Konkurs_label Logotyp
Workplace-1245776_1920

Autoprezentacja społecznika - o czym należy pamiętać podczas wystąpień publicznych?

Społecznik to „zwierzę stadne” - uwielbia pracę w grupie, warsztaty, spotkania i dyskusje. Praca z ludźmi wiąże się z tym, że często ma okazję zabierać głos publicznie. Prezentując swoje pomysły przed potencjalnymi sponsorami czy mocodawcami, przekonując społeczność do wdrożenia zmian, szkoląc i doradzając, jest wystawiony na ekspozycję społeczną. Chcąc, nie chcąc mierzy się z oceną innych.  
Czy sponsorzy „kupią” jego projekt? Czy włodarze dadzą się przekonać do koniecznych zmian? Czy społeczność je zaakceptuje i poprze? To zależy od wielu czynników - przede wszystkim od naszego merytorycznego przygotowania i poziomu proponowanych rozwiązań, ale także od sposobu ich prezentowania. Nawet najbardziej innowacyjny projekt przedstawiony w suchy, akademicki sposób może nie zostać dostrzeżony i pozytywnie oceniony, dlatego - przygotowując się do wystąpienia - warto zadbać o kilka szczegółów autoprezentacji.  

1. Moc pierwszego wrażenia
  Mówi się o tym, że wrażenie, jakie wywieramy na drugiej osobie budujemy przez pierwsze kilka-kilkadziesiąt sekund kontaktu. I choć wielu z nas wystrzega się oceniania innych po pozorach, to jednak nasz mózg jest „leniwy poznawczo” i dokonuje oceny zdarzeń oraz ludzi na podstawie kilku pierwszych informacji, jakie spostrzega. Przygotujmy się zatem, by pierwsze wrażenie, jakie wywieramy na innych, było pozytywne. Możemy to zrobić, budując swój ekspercki wizerunek strojem, gestami, uśmiechem, właściwym podaniem ręki.  

2. Spójność komunikacji werbalnej i niewerbalnej
 
Istotne w budowaniu wizerunku jest zadbanie o sferę niewerbalną, czyli pozasłowną część naszego komunikatu. To, jak korzystamy z przestrzeni podczas wystąpienia, jakie gesty stosujemy do zilustrowania swoich słów, co komunikuje nasza mowa ciała i czy mamy kontakt wzrokowy ze słuchaczami - według teorii Mehrabiana w 55 procentach wpływa na to, jak jesteśmy odbierani przez innych!  

3. Mniej znaczy więcej
 
Przygotowując się do wystąpienia czy prezentacji multimedialnej zadbajmy o to, by nie przytłoczyć naszej publiki nadmiarem treści. Budujmy slajdy w formie hasłowej, a nie „referatowej”. Posługujmy się metaforą, ciekawą narracją i obrazem. Odwołujmy się do konkretów - naszych osobistych doświadczeń, przykładów z życia wziętych. Poparcie swojej wypowiedzi sugestywnymi przykładami, upewni słuchaczy w przekonaniu, że wiemy, o czym mówimy.  

4. Stres opanowany
 
Nasza autoprezentacja nie będzie skuteczna, gdy będziemy działać zdominowani przez stres. Istnieje co prawda stres działający na nas motywująco. Ten, pod wpływem którego, w naszym ciele zaczyna wydzielać się adrenalina - hormon przyspieszający metabolizm i jednocześnie dający nam zasoby do walki z wyzwaniem. Niestety, gdy stres działa na nas przez dłuższy okres czasu - mobilizującą adrenalinę zastępuje kortyzol. To hormon stresu, który działa destrukcyjnie na nasz organizm. Sprawia, że czujemy się przemęczeni, napięci, mamy trudności z koncentracją i zapamiętywaniem. Aby pozbyć się dystresu („złego stresu|”), powinniśmy przed wystąpień zastosować się do następujących reguł:  
- ćwiczyć oddech - miarowe, głębokie oddychanie przydaje się w sytuacjach, gdy trudno nam opanować stres. Oddychanie przeponowe sprawia, że nasz mózg jest bardziej dotleniony, a ciało zrelaksowane i spokojne
- dbać o wsparcie ze strony życzliwych ludzi - nic tak nie koi nerwów i nie działa motywująco, jak wsparcie czy porada ze strony bliskich nam osób,
- wyspać się - organizm dorosłego człowieka potrzebuje około 8 h snu na dobę. Bez optymalnej dawki snu nasze zdolności poznawcze są obniżone, a przemęczenie może wtórnie powodować rozdrażnienie i kłopoty i nastrojem.  


Głusi w przestrzeni publicznej

WYWIAD
Przy projektach dla Głuchych* połączyła je empatia, kreatywność i poczucie, że nie można godzić się na zastany porządek świata. Jak działania na rzecz osób niesłyszących wyglądają w praktyce, skąd biorą się pomysły na ich realizację i jak można zdobyć na nie finansowanie? Opowiedzą przedstawicielki organizacji, które każdego dnia podejmują takie...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-164531

Międzypokoleniowe inicjatywy społeczne, czyli o dialogu ludzi młodych i seniorów

TO DZIAŁA
Jakiś czas temu media obiegła informacja o domu spokojnej starości w Holandii, który zdecydował się na udostępnienie bezpłatnego zakwaterowania… studentom w ramach projektu niwelowania negatywnych skutków procesu starzenia się. Dom pod nazwą “Humanitas” w Deventer wymaga od młodych rezydentów “bycia dobrym sąsiadem” przez minimum 30 godzin ...
WIĘCEJ
Latest_square_grandparents-1131890_1920

Sąsiedzkie DKFy, kluby filmowe, kina plenerowe... Pomysły na działania społeczne z filmem w tle.

TO DZIAŁA
Wszyscy lubią oglądać filmy, a dostęp do dobrego kina jest dziś znacznie łatwiejszy niż kiedyś. Zamiast oglądać je w samotności, w domowym zaciszu, wykorzystajmy je jako pretekst do sąsiedzkiej integracji! Poniżej prezentujemy kilka pomysłów na wspólne działania z filmem w tle. 
WIĘCEJ
Latest_square_film
Latest_square_kids-girl-pencil-drawing-159823

Jak organizować edukację, która przygotowuje ludzi do życia społecznego i pomocy innym?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
Edukacja przygotowująca ludzi do życia społecznego, kształcąca postawy obywatelskie i empatię wśród najmłodszych to jedno z większych wyzwań współczesności. Wymaga świadomości i dobrego wglądu w potrzeby dzieciaków. Jak to robić? Jest kilka reguł, które należy wdrażać do edukacji, by kształciła l...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-398532

Centrum Amarant, czyli tam gdzie lokalność spotyka kulturę

TO DZIAŁA
Amarant ma wiele znaczeń: to gatunek drzewa, kolor, popularna nazwa szarłata spożywczego. Poznań do tej listy dopisuje kolejne: wyjątkowe miejsce na kulturalnej mapie miasta. I nie są to puste słowa – Centrum Kultury Amarant intryguje od pierwszych chwil. 
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-207489

Minimalizm. Nowa moda czy potrzeba społeczna?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
O minimalizmie robi się coraz głośniej, pojawia się także sporo polskich publikacji i blogów minimalistów. Niejednokrotnie pojawia się także opinia, że to tylko chwilowa moda. Na zweryfikowanie tego twierdzenia jest jeszcze za wcześnie, niemniej jest to dość wymagający trend i raczej trudno za ni...
WIĘCEJ