Konkurs_label Logotyp
Pexels-photo-24884

Aktywizacja seniorów. Jak działają uniwersytety trzeciego wieku?

“Nie ma na starość lepszego leku niż Uniwersytet Trzeciego Wieku” (autor: Helena Fryś) to motto Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łodzi. Dlaczego to taki dobry “lek” dla osób starszych? Poniżej wszystko Wam opowiemy :) 

Idea

Historia Uniwersytetów Trzeciego Wieku jest stosunkowo młoda, pierwsze tego typu placówki powstały w latach 70-tych XX wieku we Francji. Moda na tworzenie uczelni dla tych, którzy nie gonią już za karierą czy zyskiem bardzo szybko rozprzestrzeniła się w całej Europie. Obecnie jest to najpopularniejsza forma edukacji I aktywizacji  osób starszych. Dziś w Polsce funkcjonuje ok 500 takich uniwersytetów, a uczy się w nich ok. 120-130 tysięcy osób. Całkiem sporo, prawda?
  Co ciekawe, uczelnie takie można spotkać zarówno w dużych miastach, będących ośrodkami akademickimi jak i niewielkich miejscowościach, które nie posiadają własnej uczelni wyższej. Najczęściej są wynikiem inicjatywy lokalnej społeczności, która zakłada stowarzyszenia i podejmuje kroki, aby spełnić warunki akredytacji przyznawanej podczas Międzynarodowej Konferencji Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Właśnie tak lokalność i ogólna dostępność sprawiają, że seniorzy tak chętnie korzystają z oferty UTW.  

Na czym to polega?

Podobnie jak inne uczelnie, Uniwersytety Trzeciego Wieku prowadzą nabór w maju i czerwcu, tak, aby wraz z początkiem roku akademickiego rozpocząć zajęcia z zebranymi grupami. To, co odróżnia je jednak od typowych uczelni to to, że nie ma ezgaminów i nie weryfikuje się dotychczasowych osiągnieć i wykształcenia kandydatów. Kandydaci wypełniają jedynie deklaracje członkowskie, podając podstawowe informacje o sobie oraz zobowiązują się do opłacania składek członkowskich (wynoszą one ok. 150 zł rocznie). Tzw. bariera wejścia jest zatem bardzo niska, taka by każdy senior mógł bez problemu dołączyć. Jedynym ograniczeniem jakie może się pojawić, to limit miejsc przewidziany przez dany UTW na dany rok. Przykładowo, Łódzki Uniwersytet Trzeciego Wieku im. Heleny Kretz deklaruje, że jest w stanie przyjąć maksymalnie 100 nowych osób. No ale, tak to bywa w wielu dziedzinach życia – kto pierwszy ten lepszy :) 
 

Życie akademickie

Jak już zostało wcześniej wspomniane, czasowa organizacja zajęć na UTW pokrywa się z działalnością tradycyjnych uczelni. Zajęcia podzielone są na dwa semestry: zimowy I letni, a “studentów” obowiązuje określony plan zajęć. Różni się on jednak od tego, z czym mierzą się tradycyjni studenci. Zajęcia oferowane seniorom obejmują tematykę ogólną, poszerzającą horyzonty, a oprócz wykładów do wyboru są także zajęcia sportowe (joga, nordic walking), czy hobbystyczne, zorganizowane w ramach różnych sekcji (teatralna, plastyczna, ogrodnicza). Ciekawy jest też sposób organizacji zajęć, które nie są ograniczone do sali wykładowej, a często odbywają się w różnych miejscach w zależności od tematyki (lokalna galeria sztuki, muzeum, kawiarnia, archiwum państwowe, park itd.). Wszystko po to, aby późne “studiowanie” było jak najprzyjemniejsze i aby każdy znalazł coś dla siebie – niezależnie od posiadanego wykształcenia i zdobytej dotąd wiedzy. Uniwersytety Trzeciego Wieku mają służyć integracji z ludźmi i oferowaniu seniorom ciekawych form spędzania czasu, ktorego po zakończeniu pracy zawodowej i spełnieniu obowiązków rodzinnych, mają już o wiele więcej.  

Do dzieła


Zapraszamy do zapoznania się z bazą Uniwerstytetów Trzeciego Wieku w całej Polsce: bit.ly/UniwersytetyTrzeciegoWieku, a tych których powyższy tekst zainpirował do społecznego działania, zachęcamy też do zajrzenia tutaj: http://bit.ly/JakZałożyćUTW.
  Powodzenia!   Źródła: www.utw.pl, www.ngo.pl, wywiad z Wiesławą Borczyk, prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku (30.03.2015, Polskie Radio, audycja: Sygnały Dnia), www.sutwslupsk.nazwa.pl, www.utw.leszno.pl, www.3wiek.uni.lodz.pl/


Głusi w przestrzeni publicznej

WYWIAD
Przy projektach dla Głuchych* połączyła je empatia, kreatywność i poczucie, że nie można godzić się na zastany porządek świata. Jak działania na rzecz osób niesłyszących wyglądają w praktyce, skąd biorą się pomysły na ich realizację i jak można zdobyć na nie finansowanie? Opowiedzą przedstawicielki organizacji, które każdego dnia podejmują takie...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-164531

Międzypokoleniowe inicjatywy społeczne, czyli o dialogu ludzi młodych i seniorów

TO DZIAŁA
Jakiś czas temu media obiegła informacja o domu spokojnej starości w Holandii, który zdecydował się na udostępnienie bezpłatnego zakwaterowania… studentom w ramach projektu niwelowania negatywnych skutków procesu starzenia się. Dom pod nazwą “Humanitas” w Deventer wymaga od młodych rezydentów “bycia dobrym sąsiadem” przez minimum 30 godzin ...
WIĘCEJ
Latest_square_grandparents-1131890_1920

Sąsiedzkie DKFy, kluby filmowe, kina plenerowe... Pomysły na działania społeczne z filmem w tle.

TO DZIAŁA
Wszyscy lubią oglądać filmy, a dostęp do dobrego kina jest dziś znacznie łatwiejszy niż kiedyś. Zamiast oglądać je w samotności, w domowym zaciszu, wykorzystajmy je jako pretekst do sąsiedzkiej integracji! Poniżej prezentujemy kilka pomysłów na wspólne działania z filmem w tle. 
WIĘCEJ
Latest_square_film
Latest_square_kids-girl-pencil-drawing-159823

Jak organizować edukację, która przygotowuje ludzi do życia społecznego i pomocy innym?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
Edukacja przygotowująca ludzi do życia społecznego, kształcąca postawy obywatelskie i empatię wśród najmłodszych to jedno z większych wyzwań współczesności. Wymaga świadomości i dobrego wglądu w potrzeby dzieciaków. Jak to robić? Jest kilka reguł, które należy wdrażać do edukacji, by kształciła l...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-398532

Centrum Amarant, czyli tam gdzie lokalność spotyka kulturę

TO DZIAŁA
Amarant ma wiele znaczeń: to gatunek drzewa, kolor, popularna nazwa szarłata spożywczego. Poznań do tej listy dopisuje kolejne: wyjątkowe miejsce na kulturalnej mapie miasta. I nie są to puste słowa – Centrum Kultury Amarant intryguje od pierwszych chwil. 
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-207489

Minimalizm. Nowa moda czy potrzeba społeczna?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
O minimalizmie robi się coraz głośniej, pojawia się także sporo polskich publikacji i blogów minimalistów. Niejednokrotnie pojawia się także opinia, że to tylko chwilowa moda. Na zweryfikowanie tego twierdzenia jest jeszcze za wcześnie, niemniej jest to dość wymagający trend i raczej trudno za ni...
WIĘCEJ