Konkurs_label Logotyp
Pexels-photo-297755

8 porad jak dobrze wykorzystać wakacje

Społecznik też człowiek i odpocząć musi. Osoby bardzo aktywne, które wiele swoich działań i uwagi kierują na innych, często mają problem z odpoczynkiem. Ale przecież sposobów na spędzenie wakacji jest mnóstwo, trzeba tylko znaleźć odpowiedni dla siebie. Nie podpowiadamy pięknych miejsc na urlop, bo takich poradników jest wiele, ale mamy kilka propozycji, dzięki którym możesz z jeszcze większym entuzjazmem wrócić po wakacjach do swoich społecznikowskich zajęć.  

Oderwij się

Zerwij z rutyną, ułóż swoje dni inaczej niż w ciągu roku, sprawdź. Wzdychasz czytając o slow life, celebracji śniadań, długiej pielęgnacji, rozciąganiu rano – spróbuj! Albo okaże się tak super, że chociaż częściowo przemycisz to do codzienności, albo stwierdzisz, że to jednak nie jest dla Ciebie i przestaniesz za tym tęsknić. Takie wyrwanie się z rutyny daje ogromne poczucie odprężenia i otwiera głowę.  

Zmień perspektywę

Z pewnością podczas Twojego urlopu znajdziesz jakieś ciekawe wydarzenie, w którym możesz po prostu wziąć udział. Warto czasem wyjść z roli organizatora i złapać perspektywę uczestnika. Twoje obserwacje, odczucia czy rozmowy z innymi z pewnością wykorzystasz w kolejnych działaniach. A jeśli weźmiesz udział w czymś, co odbierzesz bardzo pozytywnie, to może poznasz organizatora i zrobicie w przyszłości coś razem?  

Odpocznij od informacji

Społecznicy zazwyczaj starają się być na bieżąco. Skala śledzonych informacji może być różna – od lokalnych, po globalne. Jakkolwiek jest to u Ciebie, na czas urlopu spróbuj się od tego odciąć, chociaż na parę dni. Odpocznij od analizowania, projektowania zmian, od natłoku informacji. Nic bardzo istotnego Cię nie ominie, a zyskasz przestrzeń i czas na inne rzeczy.  

Spróbuj czegoś nowego

To mogą być bardzo różne rzeczy – gatunek literatury, muzyki czy filmu, po który nigdy wcześniej nie sięgałeś, miejsce, którego nigdy nie odwiedziłeś czy zupełnie nowa potrawa. Przeczytaj lub posłuchaj o dziedzinie, o której nie masz pojęcia. Doświadczanie nowych rzeczy, nawet jeśli uznamy, że więcej do nich nie wrócimy, pobudza kreatywność i napędza usypianą codzienną rutyną ciekawość.  

Poznaj kogoś

Poznawanie ludzi to coś, co bardzo często społeczników napędza. Poznają bardzo wiele osób, z wieloma współpracują. Jednak z czasem łatwo wpaść w pułapkę ciągłego poszukiwania okazji do działań. Podczas urlopu poświęć komuś czas i uwagę by go poznać. To wcale nie musi być ktoś zupełnie dla Ciebie nowy, każdy z nas ma wielu znajomych, czy nawet przyjaciół, dla których nie mamy tyle czasu ile byśmy chcieli. Spotkaj się z kimś i naprawdę posłuchaj co u niego słychać, co czuje i przeżywa.  

Zobacz coś

Jeśli nie planujesz wyjazdów, to zostań turystą w swojej okolicy. Lato to czas organizowania wycieczek, rejsów, spacerów z przewodnikiem, wypraw tropem dzikich zwierząt i w poszukiwaniu jadalnych roślin. Czekają muzea i galerie. Jeśli myślisz, że zupełnie nic takiego się nie dzieję, to sprawdź ofertę turystyczną swojego miasta, gminy czy pobliskiego nadleśnictwa i skorzystaj z jakiejś propozycji.  

Zmień otoczenie

Oczywiście wyjazd to najprostszy sposób na zmianę otoczenia, ale przecież nie jedyny. Możesz zrobić małe przemeblowanie, albo zmienić jakiś znaczący akcent w mieszkaniu. Świetnie działa też kolorystyczna wymiana dodatków, albo poprzestawiania rzeczy na regałach i szafach. Pewnie nie raz doświadczyłeś, że jak praca w biurze zupełnie nie idzie, to czasem wystarczy iść do innego pokoju, albo do kawiarni i nagle pomysł na rozwiązanie sam przychodzi. Nasz mózg nie lubi nudy, potrzebuje bodźców aby dobrze pracować.  

Zmęcz się

Większość z nas w pracy nie ma za wiele ruchu lub wykonuje jednostajne, powtarzalne czynności. Chociaż jednego dnia podczas urlopu zmęcz się, ale tak porządnie. Jeśli idziesz na wędrówkę, to taką, żebyś nóg nie czuł wieczorem. Jeśli masz ogród, to poświęć mu się w całości. Zrób coś, co nie jest związane z pracą zawodową i społeczną, a co wymaga sporego wysiłku. Jest duża szansa, że stwierdzisz, że dawno tak nie odpocząłeś.


Podsumowanie VI edycji "Spółdzielni Pomysłów"

TO DZIAŁA
VI edycja „Spółdzielni Pomysłów” za nami. Kilka dni temu poznaliśmy zwycięskie projekty. Zostały nimi: ”Alchemia Czasu. 660 lat historii Krzepic” (bit.ly/2uBkLa6) autorstwa Radosława Hermana , „Nasz Tajemniczy Ogród” (bit.ly/2tDoLpg) , który stworzył Adam Bąk  oraz „Bezpieczna Przystań” (bit.ly/2vIFjxJ), zgłoszony przez Dariusza Myślikowskiego. ...
WIĘCEJ
Latest_square_spvi_zwyciezcy-1

Wakacje dla małych odkrywców

TO DZIAŁA
Wakacje to taki fajny czas, kiedy dzieci niekoniecznie są podzielone na grupy ze względu na wiek, starsze bawią się z młodszymi i wiele od siebie uczą. Postarajmy się zachęcać dzieci do wspólnych zabaw i odkrywania świata w zróżnicowanych wiekowo grupach, do czego nie mają okazji w naszym systemie edukacji. Nie ma znaczenia, czy jesteśmy na rodz...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-493521

MISZ-MASZ-społeczne koło muzyczno-artystyczne dla dzieci niepełnosprawnych

TO DZIAŁA
Często znalezienie pasji wcale nie jest takie łatwe, jak się może wydawać. W końcu nikt nie wie od razu w czym jest dobry, albo co tak naprawdę go interesuje. Konieczne jest próbowanie i otwartość na to co nowe i nieznane. Jednak, gdy już to swoje hobby odnajdziemy, wtedy zazwyczaj chcemy mu się oddać w pełni. Podobnie mają osoby niepełnosprawne...
WIĘCEJ
Latest_square_5
Latest_square_8_

SOS – Mieszkańcy Warwa Rodzicom z CZD

TO DZIAŁA
Centrum Zdrowia Dziecka w warszawskiej dzielnicy Wawer to miejsce wyjątkowe. Dzięki niemu udało się uratować ogromną liczbę dzieci. Często jednak zapomina się, że poza dziećmi są tam także ich rodzice, którzy niekiedy przez kilka tygodni czy miesięcy zostają w CZD, aby wspierać i doglądać swojego...
WIĘCEJ
Latest_square_img_2282

Społecznicy w działaniu czyli o Klubie Książki w Chwałowicach.

TO DZIAŁA
Mieszkańcy małych miejscowości często rezygnują z udziału w ogólnopolskich konkursach, obawiając się, że nie mają szans w rywalizacji z większymi ośrodkami miejskimi. Przykład społeczników z Chwałowic pokazuje, że nie ma się czego bać, a wartościowe pomysły bronią się same.  
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-164531

Głusi w przestrzeni publicznej

WYWIAD
Przy projektach dla Głuchych* połączyła je empatia, kreatywność i poczucie, że nie można godzić się na zastany porządek świata. Jak działania na rzecz osób niesłyszących wyglądają w praktyce, skąd biorą się pomysły na ich realizację i jak można zdobyć na nie finansowanie? Opowiedzą przedstawiciel...
WIĘCEJ