Konkurs_label Logotyp
Tumblr_nqx8q8kxhm1tubinno1_1280

5 praktycznych wskazówek, jak poprowadzić dobry warsztat w ramach akcji społecznej

Inicjatywy oddolne, kampanie społeczne czy przedsięwzięcia kierowane do lokalnych społeczności często wymagają nauczenia czegoś grupy. Stanowią duże pole do popisu dla wszelkiego rodzaju działań warsztatowych i szkoleniowych. Wystarczy spojrzeć choćby na przegląd inicjatyw, które współrealizowaliśmy w ramach konkursu “Spółdzielnia pomysłów”. Pojawiły się wśród nich projekty bazujące na formule warsztatowej lub jej elementach. Wystarczy powrócić pamięcią do zwycięskich projektów I edycji konkursu: inicjatywa “Kamishibai - Papierowy Teatr” obejmowała cykl szkoleń dla animatorów kultury, a pomysłodawczyni “Domowej Piekarni” uczyła społeczność dolnośląskiego Potoczka wypieku tradycyjnego chleba.  

O czym warto pamiętać, planując i prowadząc warsztat/szkolenie w ramach akcji społecznej? Oto kilka wskazówek, które pomogą w zaktywizowaniu grupy i dostarczeniu jej wiedzy i umiejętności w przystępnej formie:
 

1. Bądź w kontakcie z potrzebami grupy.
Przed rozpoczęciem warsztatu czy cyklu szkoleń dokonaj diagnozy potrzeb. Wiedz, z czym przychodzisz do grupy i jaki efekt chcesz osiągnąć. Podczas warsztatu zbierz oczekiwania uczestników. Upewnij się, że to o czym będziesz mówił jest zgodne z tym, czego potrzebuje grupa. Jeśli prowadzisz warsztat np. na temat sposobów finansowania inicjatyw społecznych, dowiedz się, jakie metody grupa już zna i wykorzystuje, a jakie mogą być dla niej interesujące i innowacyjne. Dobre rozpoznanie grupy to połowa sukcesu.
 

2. Bądź elastyczny
. Jeśli w trakcie warsztatu czy szkolenia grupa sygnalizuje Ci, że coś jest dla niej niejasne lub szczególnie ważne, jeśli zauważysz, że uczestnicy chcieliby poświęcić więcej czasu na jakieś zagadnienie, w miarę możliwości staraj się temu sprostać. Nie trzymaj się kurczowo planu. Daj uczestnikom przestrzeń na dyskusję czy pogłębienie tematu. Pamiętaj, że Twoim celem nie jest odhaczenie wszystkich punktów scenariusza, ale nauczenie czegoś grupy.
 

3. Angażuj
i przekazuj treści w sposób interaktywny. Unikaj wykładowej, sztywnej formy. Psychologowie dowiedli, że ludzie dorośli lubią mieć wpływ na to, czego i w jaki sposób się uczą. Dlatego wszelkie formy aktywizujące, np. gry, ćwiczenia, dyskusje, wspólna analiza case studies, metoda projektu mają dużą wartość w procesie uczenia się. Nic tak dobrze nie uczy, jak przećwiczenie czegoś na własnej skórze. Pamiętasz nudne wykłady ze studiów albo wystąpienia podczas szkolnych akademii? Nie pozwól, by Twój warsztat zamienił się w teatr jednego aktora.
 

4. Dbaj o przekaz wizualny.
  Człowiek uczy się, wykorzystując wszystkie kanały zmysłowe. Pamiętajmy, żeby podczas warsztatu odwoływać się do różnych zmysłów. Zwróćmy uwagę szczególnie na urozmaicenie przekazu o materiał wizualny. Dobrze przygotowana prezentacja multimedialna, ciekawe grafiki czy rysunkowe notatki (tzw. sketchnoting) pobudzają myślenie wizualne i wspomagają zapamiętywanie. Aktywizują też prawą półkulę mózgu odpowiedzialną za kreatywność i procesy twórcze zachodzące w naszym umyśle.  

5. Pamiętaj, że każdy ma inny styl uczenia się
  Teoretycy, pragmatycy, aktywiści i analitycy to przedstawiciele 4 stylów uczenia się wyodrębnionych przez uczonego - Davida Kolba. Jego zdaniem każdy człowiek ma swój preferowany styl przetwarzania informacji. Niektórzy, jak teoretycy, najszybciej uczą się podczas wykładów i lubią odwołania do teorii. Pragmatycy wprost przeciwnie - wolą formy interaktywne: ćwiczenia, symulacje, gry. Wykłady ich nudzą. Angażują się w zadania wtedy, gdy wiedzą, że zdobyte umiejętności mogą przełożyć na praktykę. Teoria stylów uczenia się jest niezwykle ważna w pracy szkoleniowej. Uczy, że każdy trener czy nauczyciel powinien urozmaicać swój warsztat o formy, które będą aktywizowały przedstawicieli różnych stylów uczenia się.      


Głusi w przestrzeni publicznej

WYWIAD
Przy projektach dla Głuchych* połączyła je empatia, kreatywność i poczucie, że nie można godzić się na zastany porządek świata. Jak działania na rzecz osób niesłyszących wyglądają w praktyce, skąd biorą się pomysły na ich realizację i jak można zdobyć na nie finansowanie? Opowiedzą przedstawicielki organizacji, które każdego dnia podejmują takie...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-164531

Międzypokoleniowe inicjatywy społeczne, czyli o dialogu ludzi młodych i seniorów

TO DZIAŁA
Jakiś czas temu media obiegła informacja o domu spokojnej starości w Holandii, który zdecydował się na udostępnienie bezpłatnego zakwaterowania… studentom w ramach projektu niwelowania negatywnych skutków procesu starzenia się. Dom pod nazwą “Humanitas” w Deventer wymaga od młodych rezydentów “bycia dobrym sąsiadem” przez minimum 30 godzin ...
WIĘCEJ
Latest_square_grandparents-1131890_1920

Sąsiedzkie DKFy, kluby filmowe, kina plenerowe... Pomysły na działania społeczne z filmem w tle.

TO DZIAŁA
Wszyscy lubią oglądać filmy, a dostęp do dobrego kina jest dziś znacznie łatwiejszy niż kiedyś. Zamiast oglądać je w samotności, w domowym zaciszu, wykorzystajmy je jako pretekst do sąsiedzkiej integracji! Poniżej prezentujemy kilka pomysłów na wspólne działania z filmem w tle. 
WIĘCEJ
Latest_square_film
Latest_square_kids-girl-pencil-drawing-159823

Jak organizować edukację, która przygotowuje ludzi do życia społecznego i pomocy innym?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
Edukacja przygotowująca ludzi do życia społecznego, kształcąca postawy obywatelskie i empatię wśród najmłodszych to jedno z większych wyzwań współczesności. Wymaga świadomości i dobrego wglądu w potrzeby dzieciaków. Jak to robić? Jest kilka reguł, które należy wdrażać do edukacji, by kształciła l...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-398532

Centrum Amarant, czyli tam gdzie lokalność spotyka kulturę

TO DZIAŁA
Amarant ma wiele znaczeń: to gatunek drzewa, kolor, popularna nazwa szarłata spożywczego. Poznań do tej listy dopisuje kolejne: wyjątkowe miejsce na kulturalnej mapie miasta. I nie są to puste słowa – Centrum Kultury Amarant intryguje od pierwszych chwil. 
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-207489

Minimalizm. Nowa moda czy potrzeba społeczna?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
O minimalizmie robi się coraz głośniej, pojawia się także sporo polskich publikacji i blogów minimalistów. Niejednokrotnie pojawia się także opinia, że to tylko chwilowa moda. Na zweryfikowanie tego twierdzenia jest jeszcze za wcześnie, niemniej jest to dość wymagający trend i raczej trudno za ni...
WIĘCEJ