Konkurs_label Logotyp
Laptop-notebook-working-outside

4 sposoby, by zebrać środki na inicjatywę społeczną

Oprócz pracy rąk własnych, sąsiedzkiego zaangażowania czy synergii talentów, często o powodzeniu przedsięwzięć społecznych decyduje pozyskanie środków na ich realizację. Fundraising przeprowadzają zarówno organizacje, jak i niezrzeszeni formalnie społecznicy – ci działający na własnych podwórkach. Niezależnie od tego, czy reprezentujemy organizację czy inicjatywę oddolną, warto pamiętać, że zbieranie funduszy powinno być zaplanowanym procesem, który opiera się na dobrze sprecyzowanych celach (często z powodzeniem działamy intuicyjnie, jednak zaplanowana zbiórka daje większą gwarancję skuteczności). W zależności od wielkości organizacji i jej zasobów, można prowadzić jedną lub kilka kampanii fundraisingowych. Najważniejsze w pozyskiwaniu środków są nasze relacje z otoczeniem i wizerunek. Na ich kształt wpływa to, co robimy dla innych.
Pozyskiwanie środków nie zawsze oznacza proszenie o pieniądze. Zasobami, które możemy wykorzystać w celu przeprowadzenia inicjatywy są: czas ludzi, ich praca, wiedza, umiejętności i zaangażowanie, ale także towary, usługi, rady i rekomendacje. Poniżej przedstawiamy pięć sposobów na zebranie funduszy na inicjatywę społeczną:

1) 
Żeby skutecznie zbierać fundusze trzeba wiedzieć jak to robić. Najlepszym sposobem byłoby zatrudnienie dobrego fundraisera. Jednak nie zawsze mamy takie możliwości. Warto zatem zdobyć wiedzę i umiejętności oraz podnieść swoje kompetencje, dzięki udziałowi w szkoleniach lub warsztatach, które są organizowane przez różne instytucje (często bezpłatnie).

2) Ubieganie się o przyznanie funduszy na realizację określonego projektu - instytucje (rządowe, samorządowe, pozarządowe) oraz prywatne firmy rozpisują wiele konkursów, w których wygraną są środki na sfinansowanie inicjatyw społecznych. Przystępując do ubiegania się o finansowanie, należy przedstawić projekt, który przeważnie zawiera opis naszego przedsięwzięcia, cele, metody realizacji i budżet. Jedną z możliwości zebrania środków na inicjatywę oddolną jest m.in. konkurs „Spółdzielnia pomysłów”, dzięki któremu już kilka inicjatyw zostało z powodzeniem zrealizowanych.

3) Pozyskanie sponsorów i darczyńców –  w pozyskiwaniu finansowania od sponsorów bardzo istotne jest przedstawienie celu, na który zbieramy środki i przekonanie, że realizowany przez nas cel jest słuszny z punktu widzenia społecznego. Poinformowanie potencjalnego darczyńcy, że zbieramy pieniądze na naszą organizację lub na działalność statutową, prawdopodobnie nie przyniesie spodziewanych efektów. Sponsor musi dostać jasną informację, na co zostaną przeznaczone jego środki. Warto również przygotować listę korzyści dla sponsora. Nie chodzi tutaj jedynie o to, co on otrzyma w zamian, ale o to, co konkretnie ulegnie zmianie, dzięki Waszej inicjatywie. Okazuje się, że w Polsce jest bardzo wiele hojnych osób, które wpłacają zarówno małe kwoty, jak i te większe (nawet milionowe!).

4) Organizowanie różnego rodzaju inicjatyw i imprez, podczas których będziemy zbierać pieniądze na nasze cele. Jednym z najprostszych, ale też najskuteczniejszych pomysłów jest zorganizowanie zawodów sportowych. Uczestnicy wpłacają pieniądze za udział, które następnie przekazywane są na naszą inicjatywę. O wsparcie można poprosić na przykład bramkarza lokalnej drużyny sportowej (a może uda Wam się zaprosić do udziału „gwiazdę” futbolu). Jego zadanie może polegać na bronieniu bramki, do której będą strzelać uczestnicy zawoów. Kolejnym bardzo popularnym i skutecznym pomysłem są różnego rodzaju aukcje. W celu zebrania rzeczy wystawionych na aukcji, wraz z zespołem musicie podjąć decyzję, co będzie przedmiotem licytacji. Zastanówcie się, czy osoby, z którymi jesteście w kontakcie są w stanie zaoferować  przedmioty, które można wystawić  na aukcji (np. trofea sportowe, książkę z autografem, etc). Można również licytować usługi np. obiad w restauracji, wizytę u fryzjera i stylisty, wizytę w SPA (wszystko zależy od pozyskanych sponsorów).  Dobrym  pomysłem jest licytacja obiadu ze znaną osobą.  Aukcję możecie przeprowadzić na żywo lub w sieci. Pamiętajcie jednak, że pozyskiwanie środków w taki sposób jest obwarowane szeregiem przepisów i wymaga zdobycia rozmaitych pozwoleń. Zanim zaczniecie organizować zbiórkę pieniędzy – sprawdźcie dokładnie, co mówią przepisy prawa. 

Warto pamiętać o tym, by zawsze publicznie i hojnie podziękować naszym darczyńcom. Nie zawsze możemy ujawniać ich tożsamość, niemniej jednak podziękowania należą się każdemu, kto wsparł naszą inicjatywę. Badania pokazują, że darczyńcy są bardziej skorzy do ponownej wpłaty pieniędzy, jeśli podziękuje im się nie później niż na 48 godzin od dokonania wpłaty. Warto również zauważyć, że zbieranie funduszy nie zawsze przebiega sprawnie. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i przygotować się na odmowy czy odrzucenia naszych wniosków. Konieczne jest, aby potrafić oswoić porażkę i nie poddawać się, bowiem w jednym miejscu możecie spotkać się z odmową, a drugim z gorącym przyjęciem. Powodzenia!  


Głusi w przestrzeni publicznej

WYWIAD
Przy projektach dla Głuchych* połączyła je empatia, kreatywność i poczucie, że nie można godzić się na zastany porządek świata. Jak działania na rzecz osób niesłyszących wyglądają w praktyce, skąd biorą się pomysły na ich realizację i jak można zdobyć na nie finansowanie? Opowiedzą przedstawicielki organizacji, które każdego dnia podejmują takie...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-164531

Międzypokoleniowe inicjatywy społeczne, czyli o dialogu ludzi młodych i seniorów

TO DZIAŁA
Jakiś czas temu media obiegła informacja o domu spokojnej starości w Holandii, który zdecydował się na udostępnienie bezpłatnego zakwaterowania… studentom w ramach projektu niwelowania negatywnych skutków procesu starzenia się. Dom pod nazwą “Humanitas” w Deventer wymaga od młodych rezydentów “bycia dobrym sąsiadem” przez minimum 30 godzin ...
WIĘCEJ
Latest_square_grandparents-1131890_1920

Sąsiedzkie DKFy, kluby filmowe, kina plenerowe... Pomysły na działania społeczne z filmem w tle.

TO DZIAŁA
Wszyscy lubią oglądać filmy, a dostęp do dobrego kina jest dziś znacznie łatwiejszy niż kiedyś. Zamiast oglądać je w samotności, w domowym zaciszu, wykorzystajmy je jako pretekst do sąsiedzkiej integracji! Poniżej prezentujemy kilka pomysłów na wspólne działania z filmem w tle. 
WIĘCEJ
Latest_square_film
Latest_square_kids-girl-pencil-drawing-159823

Jak organizować edukację, która przygotowuje ludzi do życia społecznego i pomocy innym?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
Edukacja przygotowująca ludzi do życia społecznego, kształcąca postawy obywatelskie i empatię wśród najmłodszych to jedno z większych wyzwań współczesności. Wymaga świadomości i dobrego wglądu w potrzeby dzieciaków. Jak to robić? Jest kilka reguł, które należy wdrażać do edukacji, by kształciła l...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-398532

Centrum Amarant, czyli tam gdzie lokalność spotyka kulturę

TO DZIAŁA
Amarant ma wiele znaczeń: to gatunek drzewa, kolor, popularna nazwa szarłata spożywczego. Poznań do tej listy dopisuje kolejne: wyjątkowe miejsce na kulturalnej mapie miasta. I nie są to puste słowa – Centrum Kultury Amarant intryguje od pierwszych chwil. 
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-207489

Minimalizm. Nowa moda czy potrzeba społeczna?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
O minimalizmie robi się coraz głośniej, pojawia się także sporo polskich publikacji i blogów minimalistów. Niejednokrotnie pojawia się także opinia, że to tylko chwilowa moda. Na zweryfikowanie tego twierdzenia jest jeszcze za wcześnie, niemniej jest to dość wymagający trend i raczej trudno za ni...
WIĘCEJ